ye-logo.v1.2

Фейки про соцвиплати та вбивства воєнкомів: як працювала роспропаганда цього тижня

Суспільство 1062
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне з мережі

В соціальних мережах поширюється фейк, що начебто Ірина Верещук повідомила про одноразову допомогу у розмірі 5 тисяч гривень для всіх українців.

Російська пропаганда продовжує дискредитовувати українських військових, процес мобілізації та дії влади, а також сіяти паніку серед населення.

Фейк про соціальні виплати

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України заявило про поширення неправдивої інформації в соціальних мережах. За даними міністерстерства, фейки стосуються соціальних виплат.

Зокрема, в соціальних мережах поширюється фейк, що начебто Ірина Верещук повідомила про одноразову допомогу у розмірі 5 тисяч гривень для всіх українців, які жодного разу від початку війни не виїжджали за кордон. Зазначаються, що фейк зробили за допомогою монтажу - до частини старого ефіру додали допис, який змінює суть.

При цьому була використана фраза віцепрем'єр-міністра, яку вона насправді сказала в іншому контексті.

«Щойно завершилося засідання Кабінету Міністрів, де ми прийняли постанову щодо порядку таких виплат. Отже, одноразова допомога у розмірі 5 тисяч гривень на кожного члена родини…» стосувалась одноразової грошової допомоги від держави, що виплачувалася мешканцям Миколаївської та Херсонської областей, які постраждали від підтоплення внаслідок підриву ворогом Каховської ГЕС минулого року. Наголошуємо! Щодо соціальних виплат просимо керуватися лише офіційною інформацією від державних органів”, - йдеться у повідомленні міністерства.

Також чиновники рекомендують не відкривати підозрілі посилання, не надавати свої персональні та банківські дані.
Крім того, ще один фейк цього тижня спростувала Державна прикордонна служба.

Фейк про виїзд за донат

У соцмережі Х один з акаунтів поширює неправдиву інформацію, називаючись пресслужбою прикордонного відомства, про нібито програму виїзду шромадян за кордон, сплативши донат.


Про це повідомила Державна прикордонна служба України.

Зазначається, що зловмисники використовують символіку, схожу на притаманну ДПСУ.

Прикордонники попередили, що недостовірна інформація та фейкові акаунти можуть використовувати шахраї або ж пропаганда, чи спецслужби країни-агресора для наживи, компрометування органів державної влади України чи проведення інформаційно-психологічних операцій.

«Закликаємо перевіряти новини та повідомлення, які розповсюджуються від імені органів влади, й довіряти лише офіційним джерелам інформації. Офіційна сторінка ДПСУ. Офіційні сторінки ДПСУ в соцмережах», — йдеться в повідомленні.

Фейки про вбивства воєнкомів

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” пише, що з початку року російська пропаганда створила низку фейків про нібито вбивства працівників ТЦК цивільними в Україні. Таку дезінформаційну кампанію запустили для розпалювання ворожнечі в українському суспільстві та зриву мобілізації.

Спочатку в мережі з'явилось відео з моментом нібито вбивства співробітника ТЦК. Відео було фейком. Про це повідомила Національна поліція, логотип якої використали під час монтажу відео.

Інший приклад - фейк про вбивство нібито співробітника ТЦК у Дніпрі. В цьому випадку вбитий був 36-річний військовослужбовець родом із Першотравенська, який самовільно залишив військову частину в травні 2023 року.

Але російські ЗМІ перекрутили інформацію, мовляв, убитий був працівником ТЦК. Публікацію завзято підхопили анонімні телеграм-канали.

Ще два фейки стосувались Харкова. Так, цього тижня пропагандисти взяли світлину зі старого релізу прокуратури про куп'янського колаборанта. А саму історію просто вигадали.

Якщо попередні були створені для внутрішньої російської авдиторії та для українців, то цього разу “новину” підхопили навіть ті російські сайти, що працюють на міжнародну авдиторію і не заблоковані в Україні. Наприклад, видання “EuroAsia Daily”.

За допомогою таких фейків пропагандисти намагаються нав'язати українському суспільству тезу, нібито “вбивство воєнкомів в Україні стає нормою”, хоча жодного реального випадку в Україні не підтверджено.

Пропагандистське відео

Російські пропагандисти масово поширюють відеоролик про «будні» двох молодих українців: один відпочиває, розважається з дівчатами, вживає алкоголь і наркотики, а інший в цей час воює. У відео брали участь професійні актори, пишуть у Центрі протидії дезінформації

”Подібний контент є явною спробою російських пропагандистів дискредитувати та зірвати мобілізаційний процес, який проходить у рамках Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Крім того, російська пропаганда намагається підірвати авторитет ЗСУ та спровокувати розбрат в українському суспільстві, роз'єднати і озлобити його”, - зазначають у ЦПД.

Фактчекери підкреслюють, що режисувавши «дві реальності» українців, автори відео навмисно використали маніпуляції, щоб привернути увагу та спровокувати конфлікт. Пропагандисти ігнорують той факт, що українці йдуть на військову службу не заради «важкого люксу», а для захисту своєї країни та її майбутнього.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую