ye-logo.v1.2

Шахрайські повідомлення та фейк про квитанцію за трансляцію Єдиного марафону: добірка тижня

Суспільство 810
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне з мережі

Ворожі пропагандисти продовжують розповсюджувати різноманітну брехню та маніпулювати інформацією.

Цього тижня українці масово почали отримувати сумнівні меседжи через СМС,а також у WhatsApp.

Нові дезінформаційні СМС

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” розповів, що російські пропагандисти розсилають на мобільні телефони українців СМС.

В повідомленнях йдеться про те, що “військова поліція” буцімто пропонує українцям винагороду за співпрацю у виявленні ухилянтів. Це фейк.



“Це дезінформація, якою ворог намагається залякати населення й дестабілізувати ситуацію в країні”, — заявив керівник департаменту медіаграмотности Центру протидії дезінформації Іван Сличко.

Національна поліція України жодних подібних оповіщень не робила.

“В Україні не існує “військової поліції”. Такі повідомлення є елементом російської інформаційно-психологічної операції і спрямовані на дестабілізацію ситуації в країні та створення напруженості серед громадян”, — пояснюють правоохоронці.

Вони також закликають не телефонувати за номерами, вказаними в цих повідомленнях, і не переходити за посиланнями від невідомих джерел.

Варто зазначити, пропагандисти може використовувати реальні номери телефонів органів державної влади, щоб втертися до вас у довіру.

У кіберполіції також закликали українців перевіряти достовірність інформації та тверджень, "які поширюються різними каналами комунікації".

Фейкова квитанція

Користувачі мережі розповсюджують фотографію нібито комунальної платіжки, в якій однією зі статей витрат вказано телемарафон.Зокрема, поширюють, що нібито такі квитанції з'явились у Рівненській області. Це фейк.


«Українцям почали надходити нові квитанції за світло. Один із пунктів – оплата «телемарафону». І це при тому, що мешканці України регулярно не мають світла. Усього 40 гривень, але якщо брати з кожного українця, то виходить чимала сума», – йдеться у дописі одного з користувачів, пише видання “Стоп фейк”.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, а зображення, що поширюється мережею, найімовірніше, було відредаговано.

Почнемо з того, що у верхньому куті «платіжки» видно логотип, а також назву компанії – Рівненська обласна енергопостачальна компанія. Ця компанія є постачальником електроенергії та газу у Рівненській області. Компанія не надає послуги цифрового чи аналогового телебачення – відповідно, наявність у «платіжці» такої статті витрат виглядає абсурдно.

Журналіст StopFake зв'язався з представником Рівненської обласної енергопостачальної компанії, який спростував інформацію, що розповсюджується в мережі. Він заявив, що у їхніх платіжках немає і ніколи не було такої статті оплати.

Крім цього, на сайті Рівненської обласної енергопостачальної компанії можна ознайомитись із прикладом платіжки. Як видно, у ній немає графи зі згадкою про телемарафон. Ба більше, на фейковій платіжці відсутній ЕІС-код (код енергетичної ідентифікації суб'єкта ринку електричної енергії та/або точки комерційного обліку).

Маніпуляції про експорт зерна

Російська пропаганда поширює маніпуляції навколо експорту українського зерна, повідомляє Центр протидії дезінформації.



Пропагандисти запустили чергову кампанію з дискредитації «зернового коридору». Зокрема, поширюються такі дезінформаційні меседжі: експорт зерна відбувається у збиток населенню України; хліб подорожчає через тотальний брак сировини; зерна в Україні не вистачає навіть на хліб при рекордному експорті.

Насправді головною проблемою для хлібопекарської галузі є відключення електроенергії, які стали наслідком ракетних атак рф по об'єктах енергетики. Окрім цього, галузь зазнала серйозного удару через обстріли зерносховищ.

Фактчекери зазначають, що росіянам не дає спокою той факт, що Україна продовжує здійснювати експорт зерна, попри всі спроби зірвати його, та робить вагомий внесок у світову продовольчу безпеку. Мета пропагандистів – створити навколо «хлібного питання» ще один фактор дестабілізації українського суспільства, сподіваючись таким чином налаштувати населення проти влади і спричинити політичну кризу.

Небезпечна реклама

Освітній портал “Нота Єнота” розповідає про нову масову розсилку у WhatsApp.

“Повідомлення з пропозицією підзаробити надходять з пакистанських номерів. Пропонують 3000 доларів за те, щоб щодня публікувати на вашій сторінці рекламні повідомлення. Кажуть, що не потребують усіх дозволів до сторінки (але це неточно, бо повідомлення написано ламаною українською, традиційно недолугий переклад)”, - розповідають фактчекери.

Експерти відмічають, що дійсно, є такий бізнес, коли беруть сторінки справжніх користувачів з гарною історією в оренду: з таких сторінок можуть запускати на рекламу все, що не тільки. Часто такі історії закінчуються не дуже добре для користувачів, які вирішили таким чином підзаробити.

Сума за «оренду сторінок» або «оренду рекламних кабінетів» - 500-1000 грн на місяць, а не кілька тисяч доларів, про які пишуть шахраї. Якщо з Пакистану пишуть на українські номери, це означає, що будуть запускати інформаційні кампанії, спрямовані на українців. Експерти не виключають, що українські акаунти потрілні російським пропагандистам.

Ті, хто погодяться на подібну пропозицію, ризикують рекламувати російські фейки, які будуть підкріплені їх іменем.
“Якщо у вас прив'язана ваша картка до рекламного кабінету у фейсбуці або інстаграмі, то велика ймовірність, що саме ця картка «влетить» у борги, які потім доведеться виплачувати вам.

Вам можуть навіть виплатити певні гроші для того, щоб потім отримати усі доступи до вашої сторінки, логіни і паролі, другий рівень автентифікації і врешті заволодіти вашою сторінкою. Відновити її ви не зможете”, - зазначають експерти.
Крім того, з вашої сторінки вашим друзям можуть розсилати шахрайські повідомлення. А за правилами соцмереж, акаунти людей, які видають себе за інших, блокують.

Тож фактчекери пропонують не реагувати на подібні пропозиції.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую