ye-logo.v1.2

У Хмельницькому відзначили 35-річчя Народного Руху України

Суспільство 1199
«Тоді ми за Незалежність боролись. Зараз ми її захищаємо», – каже Лев Бірюк, який був керівником міської та крайової організації Народного РУХу України у 1989-1991 роках
«Тоді ми за Незалежність боролись. Зараз ми її захищаємо», – каже Лев Бірюк, який був керівником міської та крайової організації Народного РУХу України у 1989-1991 роках. Фото: надані пресслужбою Хмельницької міської ради

З нагоди річниці у Хмельницькому зібралися рухівці міста Хмельницький та актив з області.

Цими днями виповнилося 35 років з часу утворення Народного Руху України. Це була перша масова загальноукраїнська організація, яка взяла на себе ідею відродження української державності наприкінці 1980-х років.

З нагоди річниці у Хмельницькому зібралися рухівці міста Хмельницький та актив з області, які стояли біля витоків здобуття країною Незалежності, щоб згадати події того часу та поділитися сьогоденням.

Під час зібрання розповіли, до чого прагнули, у що вірили, за що боролися тоді - у непрості часи тоталітаризму, переслідувань за вільні погляди, відсутності свободи слова, та як продовжують втілювали ці ідеї сьогодні.

Як відомо, виникнення Народного Руху України наприкінці 1980-х років ХХ століття стало поворотним моментом в історії української нації, яка прагнула вирватися з-під більшовицького тиску.

Тоді Народний Рух «виріс» із так званих «неформальних» об'єднань, котрі вже в 1988 році існували у соціально-політичному просторі України. І вже 8-10 вересня 1989 року в Києві відбувся перший (установчий) з'їзд під назвою «Народний Рух України за перебудову». Делегатами цього з'їзду стали і чимало мешканців Хмельниччини.

Лев Бірюк був керівником крайової організації Народного РУХу України у 1989-1991 роках. Він розповідає, що тоді за Незалежність боролись люди, для яких мета була вищою за власні інтереси. А зараз ми маємо цю Незалежність захищати.

«І якщо треба, то борець що робить? Віддає себе на алтар Незалежності, або своїх дітей. В нинішній ситуації борців немає. Тому що 24 серпня 1991 року ми отримали Незалежність. Боротися треба за неї? Ні. Її треба захищати!», - розповів у коментарі «Суспільне. Хмельницький» Лев Бірюк.

Нагадаємо, у 2019 році, до 30-ї річниці утворення РУХу, у Хмельницькому відбулася наукова конференція, присвячена 30-річчю створення Народного Руху України. У ній взяли участь відомий історик, письменник, доктор історичних наук, професор Володимир Сергійчук та низка провідних науковців міста й області, ветерани-активісти НРУ.

Також тоді у Хмельницькому видали книгу «Народний Рух. Народження, шляхи становлення і діяльності». Її автор Лев Бірюк у книзі розповів про створення Руху в 1989 році та його шлях до проголошення Незалежності України.

А в 2014 році, до 25 річчя заснування Народного Руху України, у Хмельницькому відбувалася виставка фотоматеріалів про заснування та перші кроки Руху. Під час її створення були використані архіви медіакорпорації «Є» та особисті архіви рухівців.

Лев Бірюк почесний громадянин Хмельницького, депутат Верховної Ради України, декількох скликань, був біля витоків утворення Народного Руху України на Хмельниччині. Він став одним із засновників Хмельницької крайової організації Народного Руху України. Також був делегатом установчого з'їзду НРУ (1989 року), головою міської та крайової організації Народного РУХу України у 1989-1991 роках

З нагоди річниці у Хмельницькому зібралися зібралися рухівці міста Хмельницький та актив з області.

Під час зустрічі розповіли, до чого прагнули, у що вірили, за що боролися тоді - у непрості часи тоталітаризму та переслідувань

Віктор Кліщ був одним із засновників Хмельницької крайової організації Народного Руху України, делегатом установчого з'їзду НРУ (1989 року), головою Крайового виконкому

Кузьма Матвіюк, колишній дисидент та політв'язень, почесний громадянин Хмельницького, був біля витоків утворення Народного Руху України на Хмельниччині, один із засновників Хмельницької крайової організації Народного Руху України, делегат установчого з'їзду НРУ (1989 року), голова Хмельницької міської організації РУХу (грудень 1990 - серпень 1992)

Богдан Теленько у 1989 році очолив ініціативну групу, яка створювала Хмельницьку крайову організацію РУХу та вела підготовку до Установчого з'їзду РУХу. Він є одним із засновників Хмельницького Крайового РУХу

Василь Караульний - один з активістів Народного Руху України

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую