ye-logo.v1.2

На околиці Дунаєвець у порожньому, розбитому будинку мешкають троє безхатченків

Суспільство 4387

Коли ми, разом із волонтерами, які допомагають цим людям вижити, прийшли відвідати їх, вражень від побаченого вистачило на кілька тижнів.

Двоє чоловіків, років під п’ятдесят: один з паличкою, інший взагалі, ледь тримає своє тіло за допомогою двох палиць. І молода дівчина, розпухла, у якої через хворобу уже не діють ні руки, ні ноги.
Один із них, Олександр, побачивши нас через величезну дірку в стіні (на її місці колись була грубка, а зараз лише отвір, завішаний простирадлом, - аби не дуло), намагається чимшвидше підійти поближче. У нього це не дуже добре виходить: заплутавшись у бур’янах, які сягають йому мало не до пояса, ледь не впав. Добре, що одна із гостей встигла вчасно вхопити його за руку. Вийшов чоловік у сандалях на босу ногу, - погріти їх на не дуже й теплому сонечку ноги, бо шкарпеток у нього немає. Зате показує ношені, але ще цілі, теплі штани, сорочку… - ці речі сюди приносять волонтери.
«Поки існуємо»
Олександр, 50-літній інвалід, хворий на ДЦП. Колись разом із матір’ю вони жили у власній квартирі, але вийшло так, що жінка, захотівши змінити житло, всупереч волі сина продала помешкання і переїхала в інше місто. А Олександр опинився «на вулиці». І вже років 15 змушений винаймати житло, на що йде майже вся пенсія. Спочатку, каже, ображався на матір, але духовник (чоловік весь час знаходиться при церкві) його заспокоїв. Хоча, десь, глибоко в душі, образа залишилася.
Періодично, коли стає краще, він ходить з паличкою. А от зараз ледь пересувається за допомогою двох костурів. Олександру потрібне лікування, але грошей на це у нього немає, і він знову змушений був звернутися до церкви по допомогу. До речі, своїм каліцтвом він жодного разу не скористався, і ніколи не просив милостиню.
Чоловік багато читає, з ним цікаво поговорити. Але хвороба покрутила йому руки, позбавила сил ноги. Саме через це у нього ніколи не було жінки, він сам це розуміє, часто повторюючи: «Кому я такий потрібен?».
За останніми даними, Олександр покинув товаришів по нещастю і зараз винаймає житло сам. Йому пощастило, чи не вперше в житті. Поруч з ним по сусідству мешкає одинока жінка з двома дітьми, один з яких, як і Олександр, хворіє на ДЦП. Із жалості до тихого, спокійного чоловіка, вона його підгодовує. «Може, колись хтось так само допоможе моїй дитині», - каже сусідка.

«У мене четверта стадія, п’ятої вже не буває»
Петро, ровесник Олександра, зараз спокутує гріхи своєї молодості. Чоловік хворий на лімфогранулематоз (злоякісне захворювання лімфоїдної тканини). Хвороба вже дійшла до 4-ї стадії, яка, крім лімфатичних вузлів, вражає внутрішні органи (печінку, нирки, кишківник, кістковий мозок…), і чоловіку важко дихати. Йому б у тепло, в кращі умови, а про що можна говорити у богадільні, в якій він змушений перебувати?
… Колись Петро був здоровим, мав престижну роботу, родину. Але сам довів себе до того, що позбувся і роботи, і родини, а згодом - опинився на улиці. Правда, у нього є батьки, але вони вже старі, та й прийшовши до них, щоб знайти прихисток, вжитися з ними не зміг, отож, пішов ні з чим. Чоловік дуже страждає через це і хоче налагодити стосунки з батьками, сподіваючись на їхню допомогу. Є у нього й чудовий син, який переймається долею батька, допомагає йому, але через сімейні обставини (живучи у зятях) взяти до себе не може.
Через проблеми з легенями, Петро весь час кашляє, тому більшість часу перебуває в лікарні. Зараз йому терміново потрібно пройти курс хіміотерапії. Але за що?
«Дивіться, де я живу», - показує чоловік, який уже давно примирився з усім. «А чого чекати далі?, - каже він. - У мене четверта стадія, п’ятої не буває…».
І справді, грубка розтрощена, залишилася лише дірка в стіні, закрита двома простирадлами, щоб не лежати (це місце Петра) біля розбитої стіни. На ліжку немає нічого - ні подушки, ні простирадла. Лише одна благенька ковдра.
«Треба щось організовувати, - каже Світлана Ясінська, провідний спеціаліст відділу соціальної роботи Дунаєвецького центру соціальних служб для дітей сім’ї та молоді. - Якісь подушки, ковдри. І дірку в стіні залатати, на це я віддам їм свою цеглу».
За словами Світлани Володимирівни, грубу розібрав колишній хазяїн - батько п’ятьох дітей, дружина якого померла. Будинок - простора хатина, в якій після ремонту можна нормально жити, - його батьківщина. Але, побачивши цих трьох нещасних, впустив їх у хату на кілька років. Безкоштовно.

«Я просто гину»
Двадцятип’ятирічна Оксана теж спокутує помилки юності. Вона вже давно могла би мати інвалідність, проте, для цього потрібно лягти в лікарню на обстеження. Дівчина вже не раз лягала, але, через те, що жінок було мало, виходило так, що її селили із колишніми зечками. Остання її сусідка - тричі судима, морально знищувала дівчину, яка не те, що обійти себе не може, а десять кроків без сліз не пройде. Тому втікала з лікарні, і досі живе без копійки.
В Оксани атрофовані м’язи, набрякле тіло, вона ледь ходить і погано розмовляє. Жінка навіть свою півторарічну дитину не може взяти на руки, тому що не володіє ними.
«Її треба підтримувати, лікувати, - каже Світлана Володимирівна, - але вона навіть у звичайній лікарні довго не пробуде. У неї серце болить за дитину, і тільки ми її покладемо, вона через тиждень-два приходить звідти.
… Колись разом з чоловіком Оксана купила хату в Дунаївцях, яку згодом, коли вона перебувала на лікуванні, той продав і пропив.
Зараз він із півторарічною донечкою живе разом з Оксаною і Петром. «Живуть у жахливих умовах, - каже пані Світлана. - Їм навіть немає на чому зварити їсти, та все одно, - не на вулиці. І якби не волонтери, які щодня приносять їм готові харчі, та прихожани із церкви євангелістів-баптистів, невідомо, що б з ними сталося.
Так, дехто з них оступився і не знає, як повернутися до нормального життя. Але вони такі ж люди, як ми з вами. І так само хочуть турботи і тепла».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую