ye-logo.v1.2

Оригінальні назви хмельницьких кварталів

Суспільство 8248 30
АБВГДЕйкаБІЛІ ВЕДМЕДІБОЛГАРИДИВОКРАЙСІМ ВІТРІВШТАНИ
АБВГДЕйка. Фото: Євгеній ДОРОФЄЄ

Крім офіційних назв, закріплених за кожним мікрорайоном Хмельницького, існують ще й „неофіційні”, проте не менш популярні, якими спостережливі городяни з гарною фантазією „нагороджують” окремі будинки, місцини або території.

У „найкрасномовніших” із них побували кореспонденти „Проскурівського телеграфу”
„Білі ведмеді”
Так хмельничани назвали білі „висотки”, які найпершими на Озерній збудували в обіймах лісу. Звісно, царя звірів у дрімучих хащах людям зустрічати не доводилося, проте вищезгадана назва міцно закріпилася. Особливо, у самих мешканців багатоповерхівок. „Там завжди було холодно, – пригадує колишня жителька одного з будинків Ірина, – ми ще жартували, що це „Білі ведмеді” в Арктиці”.
„Дивокрай”
Район з дивовижною назвою та ідеально задекорованими, як зовні, так і зсередини, особняками, з випещеними садочками і квітниками, де мають свої кількаповерхові обійстя багато заможних хмельничан знаходиться майже за містом, за осторонь Виставки та Озерної. Тому без власного транспорту або таксі дістатися туди трохи важкувато. Але тутешніх жителів це, ясна річ, зовсім не турбує – усі вони мають власне, ще й не одне. Існує думка, що це один із найзатребуваніших кварталів Хмельницького серед багатіїв. Проте, ріелтори одного з місцевих агентств нерухомості швидко розвіюють ці чутки. Кажуть, „Дивокрай” особливою популярністю в заможних городян не користується – остерігаються велетенського міського смітника.
„Сім вітрів”
Це назва території з сімома ідентичними будинками, яка знаходиться на окраїні мікрорайону Ракове. Саме від кількості зведених новобудов і виникла перша частина назви. А ось друга – закріпилася у свідомості та на язиках мешканців через постійні холодні вітри, які розгулюють тут цілісінький рік.
„Орлине гніздо”
Утворилося на вулиці Майборського з багатоповерхового будинку №2, розташованого літерою „п” та дитячого садка збудованого так, що з середини будинок став майже недоступним. Тому логічною є асоціація, яка одразу виникла у людей від подібної забудови. Адже, „Орлине гніздо” – це, перш за все, недоступне для стороннього ока місце. А коли у квартирах почали селитися сім’ї „високого” військового керівництва – назва будинку стала іще символічнішою...
„Болгари”
Будинки у мікрорайоні Ракове зведені болгарськими будівельниками за їхнім же проектом. В них, чи не найперше у Хмельницькому, з’явилися пластикові вікна, великі ліфти, домофони, а у дворах – різьблені фігурки всіляких звірів. Подібного років п’ятнадцять тому ніде в місті не було і сюди звідусіль приходили, як у музей. Кожен мріяв про квартиру в одному з „болгарських” будинків. І хоча зараз від дитячих „конячок” нічого не зосталося, ліфти загиджені, а двері потрощені – назва залишилася.
„Штани”
Зазвичай, вулиці перетинають одна одну на перехрестях. Проте, Пілотська і Чорновола в мікрорайоні Ракове не роблять цього, а зливаються одна в одну. За це, кмітливі розумники одразу ж назвали це місце „Штанами”. Весело, і головне, правдиво. Непереливки доводиться лише тим, хто тут живе. Особливо, коли доводиться пояснювати, як до їхнього будинку дістатися...
„АБВГД-ейка”
Для зупинки „Аптека”, що у мікрорайоні Гречани, не потрібно було вигадувати ні цієї ні будь-якої іншої назви, адже люди найчастіше величають її „АБВГД-ейкою”. Цьому потрібно завдячувати багатоповерховим будинкам, які на вулиці Курчатова вишикувалися усі під №1 і за нумерацією відрізняються лише літерними приставками до цієї одиниці. Так, на вулиці Курчатова є багатоповерхівки „1А”, „1Б”, „1В”, „1Г”... Не тутешньому мешканцю без всезнаючого таксиста годі й розібратися!
„Восток”
Саме так, не перекладаючи на українську, кажуть хмельничани на територію, прилеглу до колишнього кінотеатру, який у радянські часи гордо носив назву „Восток”. Кінозал давним-давно закрили, натомість, у будівлі функціонує спортивно-культурний центр „Плоскирів”. Проте, стара назва вмирати не збирається...
„Навпроти, – розповідає місцева жителька Катерина, – відкрився магазинчик, на який його власники одразу ж почепили вивіску „Восток”. Але під цією назвою магазин ніхто не сприймає. „Восток” для всіх один!”.
„Садиби”
Це приватний сектор у районі Дальніх Гречан, який славиться своїми розкішними маєтками. Так, „будиночки” у три-чотири поверхи, з кам’яними парканами метри два заввишки, альтанками, завбільшки з середньостатистичну квартиру хмельничанина, фонтани, лазні й сауни... Назва причепилася наче сама собою.
„Кавказ”
Якщо хочете побувати там, не виїжджаючи за межі рідного міста, достатньо просто відправитися у мікрорайон Дубове. Саме там, неподалік вулиці Толбухіна та Хмельницького обласного онкологічного диспансеру розкинувся приватний сектор з вузенькими вуличками і компактними червоними будиночками. Коли потрапляєш у цей квартальчик відчуття таке, ніби дійсно, якимось незрозумілим чином, опиняєшся на Кавказі. Здається, саме таким не раз бачили його досвідчені мандрівники. Корінний хмельничанин, дитинство якого минуло в одному з цих будинків може сміливо сказати: „Я народився і виріс на „Кавказі”. І це буде чистісінька правда.

Коментарі:

navb 30.12.2010 11:59

Дома (в Хмельницком) не был практически 10 лет, но помню:7 ветров, тарабановка, план, вокзал, сахавод, досы, старый вокзал, центр, девятка, гречаны (ближ и дал), садыбы, ЮЗ, озёрка, может чё и забыл.

хмельничанин 24.12.2010 12:26

не можу зрозуміти автора: як так можна було готувати матеріал, що навіть словом не згадати такі великі райони як План, Тарабановка, Садки (Виставка)???????

Григорий Подільський 18.11.2010 19:57

Олександр Киричук, ради интереса, а где в Дубово (Дубове) находится район вернее "квартал" под названием "... прапорщик" На сколько мне известно, это название кафе (бара,рюмошной,генделыка)под официальным названием "Гамбриниус" ("Гамбринус") или кафе "Вечернее"?

Аліса 17.11.2010 10:48

Марина Овчарук, "таблички, которые украшают эти дома" - это таблички с надписью "не входи - убъет"?

Олександр Киричук 16.11.2010 21:28

Тетяна, бачу ви зачепили багатьох. Я зайшов сюди спеціально щоби прочитати цю статтю. Людям треба знати більше про райони, де вони живуть, а не займати позицію "моя хата скраю"... Так тримати! Я вже зараз можу підкинути вам нову ідею. Район "П'янний прапорщик" в Дубово:)!

Валерий 16.11.2010 11:19

Уважаемая Марина Овчарук я думаю вам нужно быть сдержанней вы неправы и ведете себя некрасиво. Никто уже не помнит что при закладке микрорайона Раково-2 ("Болгары") присутствовал Президент Украины Л.Д. Кучма, есть даже мемориальный камень правее троллейбусного разворота тот сейчас его сложно найти в бурьянах, флагштоки давно спилены. Если вы действительно живете в болгарских домах с их постройки то вы должны помнить как выглядели эти дома сначала: чистые, яркие они приятно отличались не только от остального Раково но и от всего города (мы ходили туда с друзьями как на экскурсию) проблема в том что в процессе "эксплуатации" они померкли и слились с панельми девятиэтажками. Жильцы этого не замечают но это факт.

СЕРГІЙ 16.11.2010 10:12

Марина Овчарук, ГЛУБОКОУВАЖАЕМЫЙ жилец "болгар", с твоих слов, кроме табличек больше ничего наверное и не украшает эти дома. Ты в свои лифты заходишь с закрытыми глазами и носом??? Может один чистый лифтик и работающий домофон, которые сдавались вместе с домами, на весь тот микрорайон и найдется, но называть это "ИДЕАЛЬНОЙ ЧИСТОТОЙ" может человек с извращенными понятиями о ней.

Марина 15.11.2010 20:46

Марина Овчарук, Шановна, як вам не соромно?!Навіщо ж ви так негарно звертаєтеся до автора статті? Вона ж, напевно, не з Інтернету витягнула цю інформацію!Вам, швидше за все, насправді соромно за ліфти у ваших будинках, от ви й реагуєте так.

Марина Овчарук 15.11.2010 18:46

Впервые на вашем сайте (брат посоветовал зайти). Это у нас "ЗАГИДЖЕНІ" лифты? Да в "болгарских" идеальная чистота, по сравнению с остальными в Хмельницком! Если бы ты со своими "ЗАГИДЖЕНЫМИ" мозгами туда хоть вошла, увидела бы это сразу! И прочла бы таблички, которые украшают эти дома. Вот где надо правду искать! Прежде чем слушать каких- то людей у под'езда, лучше бы поговорила с жильцами. Да, суть не в окнах. Суть в том, что нам расказывают ФИГНЮ!

barabolka 15.11.2010 10:08

СЕРГІЙ, :-))))

СЕРГІЙ 15.11.2010 09:32

Мій друг жив на "Востоке",а женився і зразу ж в "Штани" :-)))

Валерий 13.11.2010 12:19

Я много лет живу в районе Раково. К сожалению, об "Орлином гнезде" сейчас помнят разве что военные старшего поколения... А были времена, когда жить в этом доме было очень, я бы даже сказал "круто". Спасибо Вам, им будет приятно. Относительно Боглар (так называют и болгарские, и киевские дома), не понимаю, к чему разразилась вся эта "эпопея" с окнами? Суть же не в окнах, поймите.

1503_BMA 13.11.2010 10:39

яя, солідарна із Alex, якщо і є пара наркоманів на Садибах, то це не привід називати їх "полчащами". Але є тип людей, які у всьому бачать лише негативні сторони, і, я думаю, що рахуватись із такою думкою автору статті не варто. І, перш, ніж писати комменти, я б радила ЯЯ трохи повчити правила російської мови, так як не "полчащами", а "полчищами"! І взагалі, ТеЗешка, не звартай увагу на тих, хто негативно відгукується про твої статті. Особисто мені твоя стаття сподобалась, було цікаво почитати про рідне місто і дізнатись щось новеньке.

ТЗ 12.11.2010 22:48

Олексій, не словом - а ділом, дякую. Таки, трохи "недокопала"... Обов'язково покажу цю ссилку своєму колезі Григорію, нехай надалі не збиває з пантелику)

ТЗ 12.11.2010 22:42

barabolka, (специфічне ім'я, як для мужчини), фото можливо і не надто конкретне, проте, повернімося до вищесказаного: тепер знатимете!

ТЗ 12.11.2010 22:27

олег, мені дуже приємно те, що Ви так скрупульозно читаєте мої матеріали, це лестить. Ніхто й не заперечує, що "насправді болгарських будинків у тому містечку лише 2", а ось, щодо вікон - одне із двох: або "люди біля під'їзду помиляються", або Ви.

ТЗ 12.11.2010 22:13

Аlex,простите за нескромность, возможно Вы там, на Садыбах, циганский барон? (шутка)

Олексій 12.11.2010 20:01

Тетяна, конкретніше: http://proskurov.info/component/content/article/70-streets/2724

barabolka 12.11.2010 18:27

Чи фотка не та, чи Ваша подруга Ірина жила в недобудованому будинку, але я живу на Озерній протягом 10 років і про ніяких там "Ведмедів" не чув, тим паче "білих". А будинок на фото - тільки місяць як зданий.

Аlex 12.11.2010 16:40

яя, я живу на Садыбах, и у меня "домишко" о котором с вашими зарплатами врядли кто-то даже может мечтать... И не нужно завидовать, что типа там одни наркоманы ;)

олег 12.11.2010 13:29

Насправді болгарських будинків у тому містечку лише 2, решта - київські. Про металопласникові вікна - повний абсурд. Я знаю, бо живу тут 11 років. Це якісні дерев'яні вікна, просто, зовні трохи схожі. Важко було спитати хоч одну людину біля під'їзду? Чула дзвін... А де він?

Akulina 12.11.2010 12:31

полчищами "цыганов" ... красивое слово))))))), почти как "хмельничанов". может полчищами цыган?

ТЗ 12.11.2010 10:32

яя, Наркоманы есть во всех микрорайонах Хмельницкого, и не только… То, давайте, назовем «Наркоманами» все кварталы. Жаль, что Вы видите так мало позитива в родном городе

ТЗ 12.11.2010 10:26

Олексій, а конкретніше? Аби не тількі "порожні" слова...

яя 11.11.2010 00:23

а где же Тарабановка и План??????? Кстати, Садыбы "славятся" не "розкішними маєтками", а полчащами цыганов и наркоманов :((

Олексій 10.11.2010 21:09

Щодо Кавказу раджу пошукати ретельніше - звідки ж походить ця назва.

cookamoto 10.11.2010 12:00

Тепер буду знати звідки походять ці назви)))

ТЗ 10.11.2010 10:15

Уважаемая «Я», это прекрасно, что ваша «куча лет» в родном городе, не смотря ни на что, каждый день открывает для Вас новые секреты… Значит, я работала не зря!

С.Я. 10.11.2010 09:42

Шановна "Я"! Ви не даремно прочитали матеріал! тепер будете знати про своє рідне мітсо щось новеньке.

Я 09.11.2010 18:21

Что за чушь! Половину названий даже и не знала прожив в Хмельницком кучу лет!!! Ну, там Восток и Болгары с Кавказом допустим. Но,Белые медведи или Орлинное гнездо!!! Фигня! А где План?

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую