ye-logo.v1.2

Парламент ухвалив виборчий кодекс: як голосували представники Хмельниччини і що він змінить

Вибори 3361
Необхідну кількість голосів "назбирали" з 17 спроби
Необхідну кількість голосів "назбирали" з 17 спроби. Фото: rbc.ua

Верховна Рада після майже чотирьох років розгляду схвалила новий Виборчий кодекс, який регулюватиме проведення усіх виборів України.

Законопроєкт підтримали 230 депутатів. Але необхідні голоси «за» депутати дали аж з 17 разу!

Представники Хмельниччини у парламенті сьогодні виявилися не надто активними. Із восьми обранців, четверо були відсутні – Віктор Бондар, Олександр Ксенжук, Олександр Герега та Сергій Лабазюк. Присутній у залі (згідно реєстраційного списку – авт.) Андрій Шинькович не голосував. Голоси «За» дали лише Роман Мацола, Володимир Мельниченко та Сергій Мельник.

Що змінить новий виборчий кодекс і як це працюватиме

Детально про це написала ВВС. Головна ідея, закладена у виборчому кодексі, полягає у тому, що самі виборці будуть визначати, хто з партійного списку пройде до Верховної Ради.

Система дещо незвична і складна, це визнають і самі автори. На початку виборчої кампанії партії звично проводитимуть з'їзди та формуватимуть загальнодержавний виборчий список кандидатів.

Проте на цьому схожість зі старою системою закінчується. Усіх своїх кандидатів партія одразу ж розбиває на 27 регіональних списків. Україна на парламентських виборах ділитиметься на 27 регіонів - переважно виборчий регіон збігається з областями, але Київ та Дніпропетровська область ділитимуться на два.

У кожному регіоні партія виставляє свій регіональний виборчий список, і саме за нього будуть голосувати виборці.
Кандидати в регіональному списку одночасно змагатимуться і з іншими партіями, і зі своїми колегами у списку. Адже буде голосування і за партійний список, і за конкретну людину з нього.

Який бюлетень і як голосувати

Виборчий бюлетень буде однаковий у всій Україні і не залежатиме від кількості партій чи кандидатів. Там буде всього дві порожні графи - одна для номера партії, а нижче - номер кандидата від цієї партії. Кожна партія загалом по Україні та кожен кандидат у регіональному списку матиме свій номер.

У кабінці для голосування буде інформація і щодо номерів партій, і щодо кандидатів.
Виборець в одному рядку має вписати номер партії, яку підтримує. А в другому - номер кандидата з її регіонального списку. Вписувати цифру будуть за трафаретом, як індекс на конверті, щоб усі цифри були однакові і щодо них не виникало спорів.

Дільничні виборчі комісії спочатку рахуватимуть результати партій і розкладати бюлетені в окремі стопки. Наступник крок - комісії розподілять їх на підстопки - за кожного кандидата з регіонального списку.

Хто стане депутатом

Далі розподіляти мандати за спеціальними формулами буде Центральна виборча комісія. Найперше, вони порахують, яка партія подолала 4% виборчий бар'єр у загальнонаціональному окрузі, додавши усі голоси за партії в регіонах.
Далі рахується виборча квота - ціна одного мандату у перерахунку на голоси виборців. Для цього загальну кількість голосів, подану за прохідні партії, ділять на 450 депутатів.

За середньої явки, аналогічній минулим парламентським виборам, ціна мандату може складати близько 25 тисяч голосів. Маючи цю цифру, ЦВК визначить, хто став депутатами у регіональних списках. Братимуть загальну кількість поданих за партію в регіоні голосів і ділитимуть на ціну голосу. До прикладу, якщо партія набрала в регіоні сто тисяч голосів, то матиме 4 мандати в цьому регіоні. Переможці в середині регіонального списку вже залежать від того, за кого конкретно проголосував виборець. Тобто, якщо десятий номер у списку отримав найбільше голосів, то саме він стане депутатом.

Новий кодекс, як йдеться в одній із поправок, має набрати чинності з 1 грудня 2023 року. За умови, що його підпише президент України.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую