ye-logo.v1.2

Як зберегти хорошу пам'ять та як її тренувати – поради лікаря

Здоров'я 6659
Стверджувати, що пам
Стверджувати, що пам'ять погіршується з віком, не зовсім правильно, - зазначає лікар-невролог. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про те, щоб пам’ять не підводила, варто дотримуватися простих порад.

Вважається, що пам'ять людини продовжує поліпшуватися з моменту народження до 40-45 років, у 50 вона вирізняється максимальною сприйнятливістю і після цього починає поступово згасати. Однак це згасання дуже умовне, оскільки історія має безліч прикладів, коли вчені робили великі відкриття, а письменники створювали свої безсмертні твори у віці далеко за шістдесят. А декому і у двадцять важко запам’ятати елементарні речі.

«Стверджувати, що пам’ять погіршується з віком, не зовсім правильно, — зазначає лікар-невролог з Хмельницького Андрій Михайленко. — Є багато бабусь і дідусів досить поважного віку, які мають хорошу пам'ять, знають багато цікавого, пам'ятають чимало дат, добре орієнтуються і у сучасному часі. Проте серед українців, які скаржаться на погіршення пам’яті, все ж більше людей старшого віку».

За словами лікаря, зазвичай кращу здатність до запам’ятовування мають люди розумової праці, які постійно напружують пам'ять. Люди, які володіють кількома мовами, значно рідше хворіють на хворобу Альцгеймера (захворювання, яке починається з поступового погіршення пам’яті та розумових здібностей і може призводити до повної втрати здатності до самообслуговування та комунікації).

Пам’ять погіршується з різних причин. «Найчастіше до погіршення пам’яті призводять проблеми судинного характеру, — каже Андрій Володимирович. — Їх можуть спровокувати артеріальна гіпертензія, серцево-судинні захворювання, післяінсультний стан, цукровий діабет, інфекційні захворювання і зокрема ковід. А також травми: струси головного мозку, забої, черепно-мозкові травми. Пам’ять може погіршуватися і через остеохондроз шийного відділу хребта, стрес, депресивні стани, хронічну втому, нестачу вітамінів, зловживання алкоголем і навіть через неправильне харчування».

Найчастіше людина сама відчуває, що пам'ять вже не та, і звертається до лікаря. «Про те, що пам'ять погіршилася, можна зрозуміти за деякими ознаками, — продовжує лікар. — Наприклад, ви почали постійно забувати деякі речі — вийняти ключі із замка, покласти щось потрібне у сумочку, пропустили якусь важливу дату тощо. Або ж намагаєтеся запам'ятати якусь інформацію, але все одно її забуваєте, не можете засвоїти те, що нещодавно легко засвоювали. При будь-яких перших ознаках погіршення пам'яті варто звернутися до невролога. На початковій стадії проблемі легко зарадити».

Лікування призначається відповідно до причини захворювання. Тому найперше потрібно з'ясувати саме її. Для цього зазвичай призначають магнітно-резонансну томографію (МРТ), ультразвукову діагностику судин головного мозку і шийного відділу хребта. «При змінах в шийному відділі хребта може виникати недостатність кровообігу, мозок недоотримує кисню, і пам'ять погіршується, — пояснює Андрій Володимирович. — А при постковідному синдромі слід визначати густину крові. Й, визначивши причину проблеми, призначається лікування. Сьогодні є досить ефективні методи — і лікарські засоби, і фітопрепарати, які дозволяють значно покращити пам'ять і якість життя.

Для пам'яті потрібні вітаміни групи В

Про те, щоб пам’ять не підводила, слід турбуватися протягом усього життя. Найперше правило: її потрібно тренувати. Це означає, що ваш мозок повинен постійно працювати.

«Вивчайте іноземні мови, розгадуйте кросворди та сканворди, опановуйте нові знання та навички, читайте книжки, — радить Андрій Володимирович. — Якщо маєте онуків, допомагайте їм виконувати домашні завдання і разом засвоюйте інформацію. Для пам’яті потрібні вітаміни. Зокрема – групи В. А також магній та калій. Зазвичай, якщо людина нормально харчується, то додатково вітаміни приймати не потрібно, все необхідне вона отримує з їжею. Якщо ж ваша робота пов'язана з великим розумовим навантаженням, може знадобитися додатковий прийом вітамінів, так само, як і людям похилого віку. Однак порадити їх має лікар. Та є продукти, які особливо корисні для мозку. Насамперед — це так звана середземноморська дієта. Тобто у раціоні обов’язково мають бути фрукти, овочі, оливкова олія, квасоля, горіхи, бобові, риба й морепродукти, сир, зелень та спеції. Щодо м’яса, то краще вживати дієтичне: птицю, нежирну яловичину, а споживання червоного м’яса краще знизити. Корисні для мозку вуглеводи містяться в кашах, особливо гречаній та вівсяній, макаронах з твердих сортів пшениці та картоплі. Вітаміни групи В можна отримати, якщо споживати м’ясо птиці, шпинат, банани, картоплю, курагу, фініки, молоко, яйця, сир, йогурт, волоські горіхи, бобові, зелень».

А ось щодо розрекламованих аптечних препаратів для покращення пам’яті, то Андрій Михайленко радить вживати їх лише після консультації з лікарем.

«Корисні також помірні фізичні навантаження, — продовжує він, — адже вони покращують кровопостачання усього організму і головного мозку зокрема. Це прогулянки на свіжому повітрі, за можливості — плавання, їзда на велосипеді. А також невиснажлива робота на городі чи дачі. Для нормального функціонування мозку потрібно достатньо спати. Важлива і соціальна складова: більше спілкуйтеся, відвідуйте гуртки за інтересами, не замикайтеся у чотирьох стінах».

Читайте також: Гороскоп здоров’я на 2022 рік: кому варто відпочити, а кому - звернутися до лікаря

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую