ye-logo.v1.2

Постійно хочеться спати: що робити, якщо у вас гіперсомнія

Здоров'я 3641
За словами Наталії Підкалюк, чимало людей, навіть достатньо виспавшись вночі, не відчувають себе відпочилими
За словами Наталії Підкалюк, чимало людей, навіть достатньо виспавшись вночі, не відчувають себе відпочилими. Фото: надане сайту "Є" Наталією Підкалюк

Гіперсомнія, це патологічний стан, що характеризується надмірною сонливістю упродовж дня.

Настала весняна пора, коли усе пробуджується, і бодай уже цей фактор, здавалося б, мав би сповнювати людей енергією. Утім, чимало, навпаки, скаржаться, що, мовляв, засинають на ходу. Спровокувати надмірну сонливість може як похмура погода, виснаження запасів енегії за зиму, так і хронічний стрес. Що ж робити, якщо постійно хочеться спати, сайту "Є" розповіла голова ГО «IPSI», лікар-психіатр, психотерапевт Наталія Підкалюк.

- Наталю Олексіївно, якщо людина постійно хоче спати, це варто вважати патологічним станом, а не, до прикладу, що просто банально не виспався?

- Ну, звісно. У медицині таке явище називається гіперсомнією. Це патологічний стан, що характеризується надмірною сонливістю упродовж дня. Навіть добре й достатньо виспавшись вночі, людина не відчуває себе відпочилою, а протягом усього дня дуже хоче спати й може заснути навіть на роботі. Залежно від причини розвитку гіперсомнія може бути первинною або вторинною. Первинна виникає без розвитку іншого порушення в організмі, а основним її проявом являється надмірна втома. Це найбільш часта причина гіперсомнії, а зараз, під час війни, може бути одним з проявів хронічної втоми організму.

- А вторинна гіперсомнія яка?

- Вторинна форма виникає на тлі іншого основного захворювання. До прикладу, це може бути синдром хронічної втоми, апное уві сні (апное - це розлад, при якому під час сну відбувається багаторазова зупинка дихальної функції. Вона може тривати від десяти секунд до трьох хвилин), депресивні розлади, проблеми з функцією щитовидної залози, ниркова недостатність, як один з симптомів перенесених травм голови. Сюди слід віднести й наслідки зловживання алкоголем та психоактивними речовинами. Адже в результаті поганий сон вночі призводить до слабкості та втоми вдень.

- Які характерні прояви гіперсомнії?

- До симптоматики цієї патології відносимо постійну втому. Навіть після тривалого сну або ж дрімання протягом дня. Труднощі з пробудженням вранці, так званне «сонне сп’яніння». Дратівливість. Зниження апетиту. Головний біль. Неспокій. Повільне мислення та мовлення. З'являються труднощі з запам'ятовуванням та концентрацією уваги.

- Що робити, аби уникнути цих станів?

- Рекомендації насправді доволі прості. Дотримуйтесь регулярного режиму сну. Уникайте використання гаджетів за півгодини до сну. Якщо є можливість і потреба спати вдень, заплануйте для цього 20-40 хвилин. Денний сон допоможе відновитись організму та покращить працездатність. Мінімізуйте шум та світло в кімнаті, де ви спите. Регулюйте кількість спожитої кави, не вживайте напій за 6-8 годин до сну. До слова, правильно підібрані фізичні вправи можуть допомогти врегулювати цикл сну - бадьорості, однак не виснажуйте себе. Слід обов'язково дотримуватися збалансованого харчування. Важливо на вихідних намагатись зберігати такий же рижим сну, як і в будні дні, компенсовуючи його дефіцит повноцінним відпочинком.

- А якщо це не допомагає?

- Тоді необхідно звернутися до свого сімейного лікаря. Йому слід розповісти, як давно помічаються напади сонливості в денний час, наскільки збільшилася тривалість сну в нічний час доби,щоо передувало появі стану сонливості і втоми (фізичні або психологічні навантаження), чи є додаткові симптоми (головний біль, зниження уваги, пасивність). Провіши необхідні обстеження, сімейний лікар призначить лікування, а при потребі, скерує вас до вужчого спеціаліста.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую