FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
19 Травня, 2024

Дитячі хвороби, які «вміють ховатися»

Як вчасно розпізнати симптоми небезпечних хвороб та подбати про одужання малюка, розповіла лікар-ординатор гематологічного відділення Хмельницької обласної дитячої лікарні, дитячий гематолог області Лариса Мисько

Уважне ставлення до здоров'я дитини та своєчасний прихід до лікаря – запорука ефективного лікування та одужання. У цьому впевнена лікар Лариса Василівна. Тому у будь-якому разі вона радить звернутися до спеціаліста, який зможе дати кваліфіковану пораду.

«Маскарад симптомів» лейкемії вводить в оману
«Лейкемія є головною вбивцею дітей і тільки поступається нещасним випадкам, як причина смерті дітей у віці від року до чотирнадцяти», – так говорив професор Ласкаві в 1973 році. На щастя, за п'ятдесят років багато чого змінилося. Нині спеціалістам відомі програми терапії, яка забезпечує повне одужання.
Лейкемія складає близько 30% всіх онкологічних захворювань дитячого віку. Цю хворобу ще називають лейкозом або раком крові. Це злоякісне системне захворювання крові, джерело якого частіше всього знаходиться в кістковому мозку, де вона «утворюється». Слово системне означає, що при цьому захворюванні страждає не тільки кров і кістковий мозок, але й усі інші органи та системи дитячого організму.
Існує цілий перелік симптомів, які мають насторожити батьків. Це підвищення температури, що виникає без видимих причин, збільшення лімфатичних вузлів та печінки, селезінки, що не можна пов'язати з іншими захворюваннями. Блі- дість шкіри – симптом, пов'язаний з проявом кісткомозкової недостатності. Можуть виникати синці та різноманітні кровотечі з носа, ясен. Близько 20 відсотків пацієнтів скаржаться на біль у кіст- ках, який у маленьких дітей іноді супроводжується неможливістю рухів у сугло- бах. При окремих видах лейкемії можуть набрякати обличчя, шия, турбує задишка, кашель, затруднене дихання. Ця кри- тична ситуація потребує швидкої діагностики та швидкого початку специфічного лікування.
Такі прояви зустрічаються не лише при лейкеміях, але і при інших хворобах. Враховуючи, що лейкемія може маскуватися під інші захворювання, лікарям іноді буває дуже важко поставити діагноз відразу. При виникненні підозри на лейкемію малюка має обстежити дитячий гематолог. На обстеженні визначають ознаки легкого виникнення кровотеч, інфекцій, порушення у роботі внутрішніх органів, неврологічних порушень та ураження яєчок у хлопчиків. Також прово- дять ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, рентген грудної клітки та місць можливих уражень скелету.

Загадкова хвороба Ходжкіна
Причини лімфогрануломатозу точно невідомі. Проте зрозумілі наслідки: хвороба Ходжкіна вражає лімфатичну систему організму. У маленьких дітей до трьох років трапляється досить рідко. Ця хвороба складає 5 відсотків всіх пухлин у малюків від народження й до підліткового віку. Про негаразди можуть свідчити як загальні прояви: слабкість, біль, свербіж та блідість шкіри, так й специфічні. Це і втрата ваги більше, ніж на 10 відсотків за останні півроку, виражена нічна пітливість. Можливе безпричинне підвищення температури, вище, ніж до 38 градусів. Безболісне збільшення лімфатичних вузлів, які спаюються між собою й порушують функції сусідніх органів. Найчастіше утворюють такі «пакети» шийні та середостінні лімфовузли. Деколи можуть збільшуватися печінка та селезінка.
Лікування лімфогранулематозу комбіноване: медикаменти та опромінення ура- жених ділянок. Але призначення ефективного лікування – справа лікаря-спеці- аліста.


Консультувала лікар Лариса МИСЬКО.