ye-logo.v1.2

Мешканці Хмельницької області житло купують неохоче

Економіка 3950
Фото: KarinaBaidan

Будівельники кажуть, що вся справа у непомірних відсотках за кредит, а кредитори натякають на недовіру населення до забудовників

За перший квартал 2011 року в галузі житлового будівництва Хмельниччина знаходиться на одному з останніх місць в Україні. Принаймні, про це заявив заступник голови облдержадміністрації з фінансово-економічних питань та інвестиційної політики Леонід Гураль на нараді з питань співпраці облдержадміністрації, замовників будівництва житлових об’єктів, фінансових установ області та Державної іпотечної установи (ДІУ) з організації добудови багатоквартирних житлових будинків. За словами заступника голови, саме у програмі, яку нещодавно запропонувала ДІУ в регіонах країни, більшість недобудованих житлових будинків на Хмельниччині будуть здані. Хоча, не всі, а лише ті, що мають готовність будівництва понад 50%.  

ЗБУДУВАТИ МАЛО. КОМУ ПРОДАТИ?

За словами начальника відділу проектного фінансування Державної іпотечної установи Віктора Павлюка, нова програма ДІУ щодо фінансування завершення будівництва житлових об’єктів дозволяє за рахунок наданих Державною іпотечною установою фінансових кредитів забудовникам через банки-партнери (а їх в Україні більше сотні) завершити будівництво житла, розпочати кредитування населення для придбання квартир у добудованих будинках як на етапі будівництва, так і після його завершення за ставкою кредитування – 15% річних. Хоча, за словами голови Хмельницької асоціації регіонального будівництва, відсотки, які нині виставляють населенню для придбання первинного житла на ринку Хмельниччини – зависокі. «Лише в обласному центрі на  квартирній черзі перебуває 28 тисяч осіб. Проте, незважаючи на такий попит, ми донині не можемо знайти пайовиків на будівництво нового житлового будинку площею 20 тисяч квадратних метрів, – каже Анатолій Миколайович. – З необхідних 400 сімей ми знайшли лише 100. Люди не хочуть і не можуть придбати в Хмельницькому навіть «бюджетне» житло. Ті, хто мав гроші, вже давно купив  власні оселі. А залишилися лише ті, хто може зробити це лише завдяки кредиту». Проте, на думку голови асоціації регіонального будівництва, нині держава покриває лише 30% вартості житла, решта – 70 відсотків лягає на плечі населення. «Якщо порахувати, то двокімнатна квартира у новій будівлі коштуватиме 200 тисяч гривень, – розповідає пан Анатолій, – з них громадянину доведеться сплатити 140 тисяч гривень, то про що можна говорити?..». До речі, членам Хмельницької асоціації регіонального будівництва у квітні цього року не вдалося продати жодної квартири. Тому, на думку голови асоціації, іпотечне кредитування в країні не повинно перевищувати межу 10-12%. 

ЦІНИ ТРИМАЮТЬСЯ І... ЛІЗУТЬ ВГОРУ

А ціни на квадратні метри, на думку експертів, навряд чи будуть падати. Забудовники відступати не хочуть і продовжують їх «тримати». Причин для цього багато. Зокрема, ріст цін на будівельні матеріали, енергоносії тощо. Вони ростуть, й ціни на житло  йтимуть вгору… Хоча, на думку начальника відділу проектного фінансування Державної іпотечної установи Віктора Павлюка, в Україні, та, зокрема, області, достатньо людей, котрі готові вкласти гроші у нерухомість. За його словами, він мав розмови з керівництвом банківських установ, де йому повідомили, що на депозитах населення зберігаються багатомільйонні суми. Інша справа, що за останні роки, зникла довіра до забудовників, котрі, чого гріха таїти, все частіше не виконують своїх зобов’язань. Таким чином коло замикається.  
Нині у Хмельницькій області не добудовано 100 житлових будинків. З них 32 житлових об’єкти мають ступінь будівельної готовності понад 70 відсотків, 9 будинків – 50-70%. Дуже складна ситуація із добудовою житлових будинків, будівництво яких лише розпочато перед кризою і ступінь будівельної готовності яких від 3 до 30 відсотків. Всього на сьогоднішній день Державною іпотечною установою у рамках реалізації програми профінансовано 17 об’єктів, що дозволить ввести в експлуатацію понад 231 тисячу квадратних метрів житла.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую