ye-logo.v1.2

Пекельні санкції для Росії

Економіка 2867
Російські гроші коштують все менше
Російські гроші коштують все менше. Фото: unsplash.com

Що відбувається з російською економікою, та як це впливає на росіян - за даними західних ЗМІ

«Російська фінансова система з 28 лютого зазнає чогось далекого від звичайного набору санкцій, і це можна розглядати як форму економічної війни, - пише BBC. - Це розміщення важкого озброєння на фінансовому театрі воєнних дій. І воно покликане підштовхнути всю Росію до якомога глибокої рецесії з додатковим хаосом, пов’язаним із банками».

Зранку 28 лютого, як тільки відкрились магазини, росіяни масово побігли до банкоматів, щоб забрати свої заощадження, - розповідає The Guardian. – Велика черга утворилася біля Тінькоф банку, де начебто ще можна було купити долар, однак через декілька хвилин люди дізналися, що долару вже немає.

Росіяни намагалися знайти сенс у тому, що Кремль назвав «Зміненою економічною реальністю», з якою зіткнулась країна після санкцій по відношенню до Центрабанку Росії та інших ключових фінзакладів. Одним з показових моментів стало те, що Московська біржа, найбільший фонодвий ринок РФ, закрив можливість проведення торгівельних угод до 5 березня.

Центральний банк у понеділок більш ніж удвічі підвищив свою основну процентну ставку до 20%, щоб підтримати падіння рубля. Цього буде недостатньо, оскільки в Москві не вистачає прийнятних варіантів політики, - вважають експерти Reuters.

Рубль впав на 23% по відношенню до долара, коли трейдерам довелося відреагувати на неминуче виключення деяких російських банків із платіжної системи SWIFT, а також на обмеження резервів центрального банку. Ці західні санкції зруйнували враження, що Москва має достатньо великі економічні буфери, щоб протистояти тому, що Америка та її західні союзники можуть вчинити.

Фінансовий захист у РФ створювався з 2014 року, коли президент Володимир Путін анексував Крим. Росія має профіцит бюджету і має загальний зовнішній борг лише близько 478 мільярдів доларів, або близько третини ВВП. Понад 630 мільярдів доларів було накопичено у резервах центрального банку та близько 174 мільярдів доларів - у Фонді національного багатства, який зростав із зростанням цін на енергоносії. Такі кредитори, як Сбербанк, були добре капіталізовані і не залежали від іноземного фінансування.

Однак санкції зменшують впевненості, що великі прибутки від експорту енергоносіїв будуть продовжувати надходити. Масоване підвищення ставки центрального банку було тимчасовою допомогою, але цього не достатньо, щоб зупинити росіян від спроб конвертувати свої заощадження в іноземну валюту або зняти гроші з банків взагалі. Тому глобальна депозитарна розписка Сбербанку втратила більше двох третин своєї вартості на лондонських торгах, навіть коли московський ринок був закритий. Тим часом Європейський центральний банк заявив, що дочірні компанії Сбербанку в Австрії, Хорватії та Словенії, ймовірно, зазнають краху.

Голова Центрабанку РФ Ельвіра Набіулліна заявила, що внутрішня платіжна система Росії може підключатися до міжнародних альтернатив SWIFT. Можливо, але це не зробить закордонних контрагентів більш схильними до рублів. Вона могла б підвищити ставки набагато вище, але це зашкодить економіці. Іншим варіантом є посилення контролю над капіталом. Вона вже наказала відхиляти будь-які спроби іноземців продати російські цінні папери. Але повна заборона продажу в рублях паралізувала б імпортерів. Центральний банк продав 1 мільярд доларів, підтримуючи рубль, у четвер, але йому буде важче продовжувати роботу після нових санкцій.

«Західні демократії здивували багатьох, дотримуючись стратегії інтенсивного економічного тиску на Росію, фактично відрізавши її від глобальних фінансових ринків. Якщо Росія продовжить свій нинішній шлях, досить легко зрозуміти, як останні санкції можуть стати лише першими кроками до серйозного і стійкого розриву фінансових та економічних зв’язків Росії з рештою світу», цитує Олівера Аллена, ринкового економіста Capital Economics видання CBS NEWS.

The Guardian анонімно цитує одного з великих російських бізнесменів, який вважає "темним майбутнє під Володимиром Путіним": «Ми зовсім не розуміємо, що він буде робити далі. Ніхто в товаристві бізнесменів більше його не розуміє. Всі дуже засмучені. Я пережив дуже багато економічних кризисів тут, але пандемія стала початком кінця. Навіть якщо війна скінчиться, буде досягнуто миру, шкода вже спричинена. Як нам це змінити?».

В понеділок стало відомо, що кризис подолав точку неповернення, коли російські бомбардувальники почали літати над Україною, а ракетна артилерія почала обстріл жилих районів Харківа. Ввечері Путін зустрівся з бізнесменами, щоб розповісти їм, що санкцїї ввела западна «Імперія брехні». Після цього на бізнес було накладено додадкові жорсткі обмеження, зокрема - на переказ грошів за кордон.

Для багатьох росіян, які намагались наблизитися до європейців рівнем життя, тепер абсолютно зрозуміло, що понеділок став днем, коли війна прийшла в їх дома, - вважає автор статті The Guardian.

Читайте також: У Росії люди протестують проти війни в Україні

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую