ye-logo.v1.2

Штучний дефіцит, або Чи вистачить солі, цукру та оцту в сезон консервації

Економіка 5164
У Центрі протидії дезінформації переконують, що нинішній дефіцит солі — штучний
У Центрі протидії дезінформації переконують, що нинішній дефіцит солі — штучний. Фото: ілюстративне Дарини Грищук

Експерти закликають українців не скуповувати продукти за штучно завищеними цінами.

Невдовзі в Україні почнеться сезон консервації. Періодично це спричиняє зростання цін на деякі продукти. Наприклад, цукор. Однак масштабна війна з росією внесла деякі корективи. Через зупинку виробництва солі в Донецькій області досі не вщухають розмови про її дефіцит. Паніка спричинила значний ажіотаж і штучне завищення вартості кухонної солі. З’являтися подібні маніпуляції й щодо інших харчів. Тож сайт «Є» з’ясував, яка нині ситуація зі сіллю, цукром і оцтом. І чому не варто панічно скуповувати продукти.

У Соледарі Донецької області діє один з найбільших в Європі видобувачів солі — державне підприємство «Артемсіль». Потреби українців у кухонній солі воно забезпечує приблизно на 90 відсотки. Також продає її промисловим підприємствам і за кордон. Однак у квітні через постійні російські обстріли воно вимушено зупинило роботу. Невдовзі в Україні заговорили про можливий дефіцит солі. Й люди кинулися її масово скуповувати. І дійсно — вона почала зникати з полиць магазинів, а ціни різко підскочили вгору. Однак проблеми спричинив не реальний дефіцит, а паніка.

Історія повторюється, або В усьому винна паніка

Подібна ситуація вже траплялася у 2014 році. Тоді проросійські бойовики захопили Соледар. Хоча запасів солі на українських складах було достатньо, паніка зробила свою справу. Невдовзі українські воїни звільнили місто від загарбників і всі страхи виявилися даремними.

За інформацією Центру протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України, нинішня паніка є штучною. У великих мережевих супермаркетах досі залишаються кілька тисяч тонн запасів солі. Оскільки держава не регулює її вартість, деякі роздрібні магазини та ринки вирішили заробити на великому попиті й штучно завищили ціни. Сприяє цьому масове придбання солі. Торгові мережі іноді не встигають поновлювати її на полицях.

Крім того, тимчасова зупинка ДП «Артемсіль» не матиме катастрофічного впливу на виробників ковбас і копченостей. Такі підприємства переважно використовують імпорту, спеціально підготовлену сіль.

Чому ж не варто боятися дефіциту солі

Виконувач обов’язків директора ДП «Артемсіль» Віктор Юрін неодноразово наголошував, що у квітні підприємству вдалося вивезти основні запаси солі й забезпечити нею торговельні мережі України. Після завершення активних бойових дій виробництво можна швидко відновити. Поклади солі не мають постраждати, адже залягають глибоко під землею.

Детальніше ситуацію пояснив заступник міністра економіки України Тарас Качка. За його словами, у 2021 році ДП «Артемсіль» виробила для українського ринку 1,1 мільйона тонн солі. З них 907 тисяч тонн були технічною сіллю, а решта — кухонною. Потреби населення частково можуть забезпечити солеварні в Дрогобичі Львівської області та Солотвино Закарпатської області. Частково — імпорт. Наприклад, в Україні вже почала з’являтися румунська та польська сіль.

Технічна сіль теж доступна на світових ринках. Однак через війну потреби нашої промисловості у цьому продукті зменшилися. Наприклад, одним з найбільших клієнтів ДП «Артемсіль» був зруйнований російськими окупантами Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча.

«За два тижні усі магазини будуть завалені сіллю»

Подібної думки дотримується перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран. У телеефірі він закликав українців не піддаватися паніці та не скуповувати продукти за завищеними цінами. Він переконує, що нинішній дефіцит солі є класичним прикладом маніпуляцій і «за два тижні усі магазини будуть завалені сіллю». Штучне нагнітання паніки щодо різних харчів є частиною інформаційних кампаній ворога для створення напруги у суспільстві.

«На складах є запаси «Артемсолі», а великі роздрібні мережі вже завезли імпортну сіль по 30 гривень. Мільйони тонн виробляє сусідня Польща, а Львівщина вивчає можливості зі збільшення потужностей солеварів. Тому не варто піддаватись панічним настроям і скуповувати її по десять кілограмів», — заявив Михайло Непран.

Схожа ситуація наразі спостерігається з гречкою. За словами Михайла Непрана, її здорожчання до 90 гривень викликане штучним попитом. Через два місяці ціни на неї мають стабілізуватися на рівні 30 гривень за кілограм. Хоча її імпорт може скоротитися, українські аграрії прогнозують гарний врожай у серпні. Загалом Україна має достатньо овочів, цукру, олії, зерна та молока.

Чи загрожує дефіцит цукру й оцту в сезон консервації

Думки Михайла Непрана щодо відсутності передумов до виникнення в Україні дефіциту цукру поділяють чи не усі експерти. Торік був досить непоганий врожай цукрового буряку. Й попри проблеми з вартістю газу цукроварним заводам вдалося забезпечити країну запасом готової продукції. Крім того, переважно цукровий буряк садять на територіях, де нині не ведуться активні бойові дії. На час написання матеріалу ним засіяли понад 182 тисячі гектарів.

Нещодавно у соціальних мережах з’являтися дивні чутки про дефіцит оцту. Особливо вони поширюються на Волині. Людей закликають «купувати оцет, поки ще немає ажіотажу». Насправді саме такі поради можуть спричинити панічний ажіотаж і зростання цін.

Місцеве видання «Район.in.ua» з’ясувало, що подібні чутки є неправдивими та маніпулятивними. Зокрема, волинські виробники оцту запевнили, що у них немає проблем зі сировиною, тобто оцтовою кислотою. Тому свою продукцію вони виготовляють безперебійно. А збільшення попиту серед населення пояснюють наближенням сезону консервації.

Читайте також: Арештовані акції Хмельницькгазу передали в управління державі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую