ye-logo.v1.2

ТОП-6 цікавих фактів про Проскурів і Першу світову війну

Історія 7088
На лекцію прийшли прийшли хмельничани, яких цікавить історія рідного міста
На лекцію прийшли прийшли хмельничани, яких цікавить історія рідного міста. Фото: автора

Боїв у місті не було, але подій відбулося чимало.

 Яким був Проскурів, коли на його терени прийшла Перша світова війна, та що відбувалося на території сучасного обласного центру в ті часи, добре знає член Національної спілки краєзнавців України, заступник директора Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” Ігор Западенко. Послухати його лекцію у книгарню «Є» вчора, 21 липня, прийшли хмельничани, яких цікавить історія рідного міста.

Під час лекції можна було побачити справжній артефакт, який врятували 100 років тому у вогні Тернопільського розгрому та перевезли до Проскурова – давню ікону. Вона лежала на столі, поки Ігор Западенко розповідав про те, що відбувалося на території міста в роки Першої світової війни та про життя містян. Зацікавив лектор і тим, що влаштував справжній історичний квест: присутні допомагали в розповіді, знаходячи на полицях книгарні на його прохання конкретні книги і зачитуючи уривки.

«Коли ми вчили історію в школі, цю війну називали «империалистической», ті, хто воював, звали її «Великой», а царський режим – «Второй отечественной». Дуже багато було всяких назв. Дата сторіччя початку Першої світової війни виявилася непоміченою, бо ми виявилися втягнутими у розв’язану іншу війну, яка ввійшла в кожен наш дім і триває досі. Але маємо дійсно вертатися до подій давньої історії, щоб можливо, знаходити якісь паралелі, аналогії, аби розуміти, що може відбуватися в майбутньому», - сказав Ігор Западенко, звертаючись до слухачів.

Лектор демонстрував фото

До війни Проскурів – рекордсмен в рості населення

Як розповів Ігор Западенко, ще в останній мирний рік, у 1913-му, Проскурів був досить великим розвиненим економічним і соціальним центром Подільської губернії. За ростом чисельності свого населення він був рекордсмен – в 6 разів зросла чисельність мешканців.

На той момент у місті було щонайменше 9 ресторанів, не рахуючи харчевень і подібних закладів. Маса готелів було розміщено і заводів, оскільки залізниця дала великий поштовх до розвитку економіки. Чекали навіть відкриття консульства Німеччини в Проскурові, щоб сприяти торговим операціям.

«Проскурів розвивався, підіймався, а Перша світова війна перекреслила всі плани», - сказав Ігор Западенко.

У Проскурові не було бойових дій

Полем бою була Україна, проте в Проскурові бойових дій не було, наголосив Ігор Западенко. Він розповів, що наше місто було першою тиловою лінією. Тут знаходилися запасні райони частин, склади постачання, комунікації та госпіталі.

Лектор розповів про те, яким було місто і до війни

«Всі бойові дії відбувалися, починаючи від Збруча. А Проскурів, оскільки мав велику військову інфраструктуру, відігравав роль опорного району, від якого планувалися і робилися основні наступи та операції», - пояснив краєзнавець.

Відомий госпіталь у Проскурові

Військово-польовий госпіталь організувала в Проскурові Ольга Романова – рідна сестра імператора Миколи ІІ. Тут є певна історія, яка пов’язує Проскурів з Меджибожем і Петербургом та 12 Охтирським полком. У 19 років Ольгу видали заміж, а вона зустріла ротмістра Миколу Куликовського, і між ними виникло кохання. Вона була шефиною 12 Охтирського гусарського полку і щороку приїздила до Меджибожа, як і Микола Куликовський та її чоловік герцог Ольденбурзький.

«Щоб бути ближчою і зробити корисну справу для коханого Миколи, Ольга зробила в Проскурові госпіталь».
Цей будинок досі існує і розташований на Дубовому за адресою вулиця Купріна, 4. Там залишаються побудови довоєнних і воєнних часів.

Російського імператора Миколу ІІ зустрічали у Проскурові

Російський імператор Микола ІІ бував у Проскурові, приїжджав інспектувати тилові частини. Збереглося навіть фото, де його зустрічають на залізничній станції 13 квітня 1915 року. Він пересів в автомобіль і проїхав Проскуровом до Кам’янця-Подільського.

Зустріч Російського імператора

Теперішній РАЦС – колишній штаб генерала Брусилова

У 1916 році серед подій, пов’язаних із Проскуровом, був Брусиловський прорив - наступальна операція Південно-Західного фронту російської армії проти австро-угорських і німецьких військ. Історія каже, що в Проскурові вцілів адміністративний будинок - штаб головнокомандувача Західним фронтом генерала Брусилова.

У Проскурові є могила британського лейтенанта

Як розповів лектор, з трагічного 1917 року в Проскурові залишився пам’ятник Віктору Лоренсу Едвардсу – лейтенанту англійського бронедивізіону.

Під час серпневого відступу Керенського у серпні 1917 р. в пригороді м. Проскурова він обгорів в бронемашині, разом з нашими воїнами захищаючи місто від вторгнення німців. Помер в шпиталі Проскурова (похований в католицькому секторі старого міського кладовища).

За словами Ігоря Западенка, історичні факти доводиться знаходити по крупинках. З 1917 по 1920 роки влада помінялася 14 разів, тому збереглося дуже мало інформації. Потім ще одна війна та хвиля урбанізації багато змінили місто, і не звертали увагу на події минулого.

Довідково. Ігор Западенко — журналіст, фотограф, популяризатор історії міста Хмельницького. Співзасновник Товариства корінних хмельничан «Проскурів» (2008), інтернет-видання «Хмельницький портал» (відкрито 4 липня 2008 року) та громадського об'єднання «Хмельницький портал» (23 лютого 2010 року). Директор музею історії м. Хмельницького (2011-2012). Член Національної спілки краєзнавців України, заступник директора Державного історико-культурного заповідника “Межибіж”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую