ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Чому святий Степан закриває вуста Ісусу: історія унікальної ікони зі Славути

Історія 2189
У 1917 році на палац Сангушків у Славуті напали більшовики, вбили князя, а ікону винесли на подвір
У 1917 році на палац Сангушків у Славуті напали більшовики, вбили князя, а ікону винесли на подвір'я і розпочали стріляти по ній. Фото: Миколи Бендюка

Ікону з нетиповим сюжетом купив в 1990 році на базарі в Славуті мистецтвознавець Микола Бендюк.

Сьогодні, 9 січня, православні віряни вшановують пам'ять першого християнського мученика - святого Стефана (Степана). Саме з цим святим пов’язана історія унікальної ікони, знайденої свого часу в Славуті, про яку хочемо сьогодны згадати. Віднайшов її, а згодом реставрував, Микола Бендюк, художник-реставратор, мистецтвознавець Острозької академії.

Ікону з нетиповим сюжетом він купив в 1990 році на базарі в місті Славута. За словами Миколи Бендюка, тоді вона виглядала просто як порвана і брудна шмата. Із розповіді бабусі, яка принесла полотно на базар, він дізнався, що це ікона і вона висіла в домовій каплиці князя Сангушка. В 1917 році на палац в Славуті напали більшовики, вбили князя, а ікону винесли на подвір'я і розпочали стріляти по ній, використовуючи як мішень. Пострілявши образ просто викинули в болото.

«От так простріленою, з багатьма дірками і в болоті, ікона й потрапила до мене через 73 роки, - пригадує Микола Бендюк. - Коли я взявся її реставрувати, то не знав що саме намальовано на полотні, бруд і дірки не давали змогу зрозуміти сюжет. На лицьову сторону ікони я наклав профілактичну заклейку із цигаркового паперу і поступово зводив всі прориви полотна зі звороту. Коли справився з дірками і закріпив фарбовий шар, то побачив дивний сюжет, в якому святий Степан закриває вуста Ісусу Христу. На перших порах це для мене було не логічним. Як так, щоб учень Христа закривав уста своєму вчителю?»

Дослідивши ретельно полотно мистецтвознавець зрозумів, що тут наклалось два зображення. Першим був написаний святий Степан, десь на початку XVIII століття, а потім, в тому ж XVIII столітті, його чомусь загрунтували і по верху написали образ Христа Пантократора.

Дослідивши ретельно полотно мистецтвознавець зрозумів, що тут наклалось два зображення. Фото: Миколи Бендюка

«Після того, як ікону ростріляли і вкинули в болото, левкас який розділяв обидва зображення розчинився на тлі за Ісусом і в місці де були уста Христа. Тому й рука Степана вийшла назовні, і так вийшло що ахідиякон закрив рота Ісусу», - каже Микола Бендюк.

І додає, що теологи Острозької академії обгрунтували історію цієї ікони таким чином, що в даному випадку, святий Степан не просто закриває уста вчителю, а береже слово Господнє.

«Символічно, що після розстрілу ікону підібрали жителі Славути і заховали в себе на горі будинку. Весь час поки в Україні панувала влада комуністів безбожників, цей образ переховувався і лише з відновленням незалежності ікона потрапила до рук вже з сюжетом, в якому святий Степан береже слово Господнє», - каже мистецтвознавець.

Більше про ікону можна дізнатися в матеріалі «Унікально: чому на іконі, знайденій у Славуті, святий Степан закриває вуста Ісусу»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую