ye-logo.v1.2

22 січня: історія, події факти

Історія 3638
Під час проголошення Акту Злуки українських земель на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 року. Фото зроблено з дзвіниці Софійського собору, на горизонті видно ще не зруйнований більшовиками Михайлівський Золотоверхий собор
Під час проголошення Акту Злуки українських земель на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 року. Фото зроблено з дзвіниці Софійського собору, на горизонті видно ще не зруйнований більшовиками Михайлівський Золотоверхий собор. Фото: memory.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні 22 січня - День Соборності України, свято яке відзначають щороку в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.

У результаті ухвалення III-го Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 року була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній. Під впливом цих подій в жовтні 1918 року у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 19 жовтня того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності.

1 грудня 1918 року у Фастові був підписаний «Передвступний договір» про об'єднання УНР і ЗУНР, у якому було заявлено про непохитний намір в найкоротший строк створити єдину державу.

Проголошення злуки було призначено на 12:00 годину 22 січня 1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універсалу про повну незалежність України. Цей день було проголошено всенародним і державним святом. День видався погідний та гарний, з легким морозом. Київ був прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, гербами. О 9:00 годині ранку в усіх церквах відправляли богослужіння.

Головні урочистості проголошення злуки проходили на Софійській площі. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. Рівно о 12:00 годині розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський зачитав та передав грамоту Національної Ради «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії Володимиру Винниченку.

Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім — військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець.

22 січня 2014 року в Києві загинули перші учасники Революції гідності, яких згодом назвали Небесною Сотнею. Протистояння на вулиці Грушевського (початок подій також називають «Кривава водохреща» або «Вогнехреща») - події в Києві, що відбувалися з 19 по 22 січня 2014 року в ході Європейської революції в Україні як реакція на загострення протистояння Євромайдану з офіційною владою України після прийняття 16 січня «Законів про диктатуру». та знаменували початок гарячої фази протистояння.

Того ж дня «Беркут» пішов у наступ на людей і стало відомо і про перших загиблих. Зранку 22 січня 21-річний Сергій Нігоян з Дніпропетровщини зазнав смертельного поранення у голову. Згодом смертельне вогнепальне поранення дістав 25-річний білорус Михайло Жизневський. Обидва були активістами Майдану і брали участь у протестах фактично від самого їх початку. Поранений 45-річний львів’янин Роман Сеник помер за кілька днів у лікарні. Також 22 січня у лісі під Києвом було виявлено тіло львів’янина Юрія Вербицького зі слідами тортур – активіста Майдану викрали невідомі просто з лікарні напередодні. Через кілька днів від численних травм, яких зазнав 22 січня, помер ще один учасник Майдану - киянин Олександр Бадера.

За даними прокуратури, загалом під час Євромайдану постраждало 2,5 тисячі людей, з них 104 особи загинули.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1918 рік - У будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.

1919 рік - На Софійському майдані в Києві Директорія УНР проголосила Акт злуки про об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну.

1970 рік - Відбувся перший регулярний політ "Боїнга 747" з пасажирами на борту — літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.

2010 рік - Президент країни Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.

Цього дня народилися:

1933 рік - Анатолій Мокренко, український оперний співак (баритон).
 

Цей день в історії Хмельниччини

2019 року 22 січня на мосту через річку Збруч (між селом Гуків, що на Чемеровеччині, та селищем Скала-Подільска Борщівського району Тернопільської області), зафіксували новий рекорд. В одному місці була зібрана найбільша кількість синьо-жовтих прапорів – понад три тисячі. Представники «Книги рекордів Україні» зафіксували це досягнення.

А в Хмельницькому цього дня того ж року відбулося одразу декілька святкових подій. На Південному Бузі актори, одягнені в історичні костюми, провели реконстуркцію подій 100-річної давнини. Вони відтворили момент зустрічі двох делегацій - Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Тоді відбулося урочисте зачитування Універсалу про утворення єдиної України. А на Будинку культури Хмельницького відкрили пам’ятну дошку Симону Петлюрі. Адже коли Проскурів опинився у центрі подій, пов'язнаних зі становленням УНР, саме це приміщення використовували для засідань уряду УНР та Директорії. 

22 січня 2019 році на Південному Бузі відтворили ланцюг єдності.

Саме цього дня, у 1981 році 22 січня, на головному майданчику майбутньої АЕС почались перші будівельні роботи. Це була не пересічна подія, для історії цей момент зафіксували на відео. З прийняттям рішення про розміщення атомної електростанції біля села Нетішина - розпочато будівництво міста. Того ж року в Нетішині відкрилася середня школа №1. Згодом, своїх перших учнів прийняла новозбудована музична школа та професійно-технічне училище. 21 серпня 1984 року указом Президії Верховної Ради УРСР №34 Нетішин віднесено до категорії міст районного підпорядкування.
 

Коментарі:

Адміністратор 22.01.2021 07:35

Оновили фото, дякуємо.

Віталій Українець 22.01.2021 07:11

фото не вірно підписане. це дзвінниця Софії Київської. це фото 1991 року.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую