ye-logo.v1.2

Хмельницькому – 590: коли та де віднайшли першу згадку про Плоскирівці

Історія 5062

Свого часу Хмельницький постарішав одразу на 62 роки.

Хмельницькому – 590 років. Саме нинішнім днем датується найдавніша писемна згадка про місто - 10 лютого 1431 року. Вона стосується поселення Ploskirоwcze – Плоскирівці, яке нині має назву Хмельницький.

Віднайшов згадку кам’янчанин, історик Віталій Михайловський. Він натрапив на документ у 2000-у році, працюючи в архівах Польщі. Про те, за яких обставин було знайдено найдавнішу згадку про Хмельницький, про що йшлося в документі та як місто стало старшим одразу на 62 роки Віталій Михайловський розповів сайту «Є».

«Загалом, правильна дата, вказана у віднайденому документі, – 12 лютого, а не 10-те, - зазначає доктор історичних наук Віталій Михайловський. - Помилка сталася через особливість читання латиномовних дат: зазвичай, тоді їх писали як день тижня до чи після якогось з католицьких свят. Саме під час трактування написаного і сталася ця помилка. Пізніше я її виправив, але на момент публікації статті як було зазначено 10 лютого, так і ця дата увійшла в науковий обіг».

Наприкінці 90-х Віталій Михайловський, закінчивши навчання в Кам’янець-Подільському педінституті, переїхав до Києва і взявся за написання наукової роботи.

«Розпочалися поїздки до Польщі для пошуку документів до найдавнішої історії Поділля. Свого часу польський історик Януш Куртика, який також тоді займався дослідженням найдавнішої історії Поділля, підказав мені те, які фонди можна опрацювати у Варшаві. Тоді я і натрапив на фоліанти, у яких зібрані документи права власності: де король роздає землі на території Поділля за дві сотні років», - пригадує Віталій Михайловський.

У 2006 році дату першої згадки про Хмельницький було офіційно перенесено на 1431 рік

Варто додати, що на початку 90-х, а саме у 1993 році, Хмельницький, як і чимало населених пунктів, відсвяткували 500-ліття від першої писемної згадки. За джерело цієї дати були взяті публікації Михайла Грушевського з історії пізньосередньовічного Подільського воєводства. Зокрема, реєстр димів, який було складено у 1493 році. Саме тут згадувалося чимало населених пунктів, серед яких і Плоскирівці.

Утім, опрацьовуючи сторінку за сторінкою давніх польських документів, Віталій Михайловський на одній зі сторінок натрапив на назву Плоскирівці та дату, що була на понад пів століття ранішою, ніж відома на той час з публікацій Грушевського.

Згадка, за словами Віталія Михайловського, віднайшлася у джерельних збірках привілеїв на володіння землями у Подільському воєводстві, а саме «Книгах ревізій листа» та «Реєстрі Коронного архіву», зробленого Яном Замойським.

Загалом історик натрапив аж на чотири згадки, зроблені до 1493 року. Найдавніший документ, датований лютим 1431 року, свідчить про те, що король Владислав ІІ Ягайло записує Янові Чанстуловському 100 гривень на володіння «селами Голисин (нині село Олешин) та Плоскирівці на річці Південний Буг у Летичівському повіті Подільської землі.

Найдавніший документ, датований лютим 1431 року, свідчить про те, що король Владислав ІІ Ягайло записує Янові Чанстуловському 100 гривень на володіння «селами Голисин (нині село Олешин) та Плоскирівці на річці Південний Буг у Летичівському повіті Подільської землі

«Коли я почав вчитуватися – розглядав різні варіанти, - каже історик. - Скажімо, є село з подібним коренем в колишньому Ярмолинецькому районі: нині Проскурівка, а тоді – Плоскирівці Смотрицького повіту. Однак, тут для локалізації населеного пункту важливе місце відіграла згадка річки Бог (нині Південний Буг). Також там був згаданий Голисин – нині село Олешин, що неподалік Хмельницького».

Інформацією про знахідку Віталій Михайловський поділився з викладачами історичного факультету в Кам’янці-Подільському. А згодом, у 2004-у, наукова публікація «Джерельні згадки про Проскурів у XV столітті» з’явилася в Українському археографічному щорічнику. З того часу дату ввели в науковий обіг.

У 2006 році дату першої писемної згадки про Хмельницький було офіційно перенесено на 1431 рік. Відтак, місто замість свого 513-річчя відсвяткувало 575 річницю від першої писемної згадки. Так Хмельницький на понад 60 років став древнішим.

Читайте також: Вежа з історією в Хмельницькому: для кого будували та як планують перетворити на туристичний об’єкт

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую