FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
8 Липня, 2024

14 квітня: історія, події та факти

Храм Різдва Богородиці на вулиця Вайсера, 15 — це найстаріша будівля Хмельницького. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Храм Різдва Богородиці на вулиця Вайсера, 15 - це найстаріша будівля Хмельницького. Його збудували у 1835-1837 роках на місці старовинної дерев’яної церкви, яку знищила пожежа 1822 року.

Як йдеться у статті історика й краєзнавця Сергія Єсюніна «Сторінки історії православної церкви у місті Хмельницькому: Храм Різдва Богородиці», спершу проєкт нової кам’яної церкви з дзвіницею розробив губернський архітектор Пантелеймон Корбелецький. 14 квітня 1831 року його креслення, кошторис на 76 тисяч 764 рублів і 35 копійок та рапорт архієпископа Подільського Ксенофонта були направлені у Санкт-Петербург на затвердження Святішого Синоду. Останній переслав документацію на розгляд Будівельного комітету міністерства внутрішніх справ.
Фахівці комітету не схвалили розроблений подільським губернським архітектором проєкт і запропонували інші креслення та кошторис, які затвердили 29 липня 1831 року. За основу взяли типовий проєкт, до якого додали лише надбудовану дзвіницю. Новий кошторис склав 78 тисяч 594 рублів і 80 копійок.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1865 рік - В театрі Форда у Вашингтоні актор Джон Вілкс Бут, прихильник Конфедератів, пострілом з пістолета смертельно поранив президента США Авраама Лінкольна. 16-й президент помер вранці наступного дня.
• 1894 рік - У Нью-Йорку Томас Алва Едісон вперше продемонстрував роботу свого нового винаходу, пристрою для перегляду фільмів під назвою кінетоскоп. За сьогоднішніми мірками це скоріше було перше піп-шоу, оскільки тривалість фільму була всього 13 секунд і він не проектувався на екран, а для його перегляду необхідно було дивитися у спеціальний отвір.
• 1912 рік - 21-річний оператор телеграфу з Нью-Йорка Дейвід Сарнов прийняв сигнал лиха з британського лайнера «Титанік», який завершував свій перший рейс із Саутгемптона до Нью-Йорка: рухаючись на максимальній швидкості, він наштовхнувся на айсберг і, розколовшись на дві частини, затонув. Загибель «Титаніка» забрала життя більше півтори тисячі чоловік, ставши однією з найбільших кораблетрощ XX століття.

Цього дня народилися

• 216 рік - Мані, давньоперсидський художник і поет, засновник релігійного вчення маніхейство.
• 1629 рік - Хрістіан Гюйгенс, нідерландський фізик, механік, математик і астроном, винахідник маятникового годинника зі спусковим механізмом, автор хвильової теорії світла, праць з оптики і теорії імовірностей, відкривач кільця Сатурна і його супутника.

Цей день в історії Хмельниччини

Після отримання Проскуровом статусу обласного центру в березні 1941 року, члени виконкому міської ради занепокоїлися його санітарним станом. Як наслідок, 14 квітня 1941 року вони видали обов’язкову постанову №1 «Про утримання в санітарному та впорядкованому стані вулиць, майданів». Про це Сергій Єсюнін пише у статті «Перенесення обласного центру із Кам’янця-Подільського до Проскурова».

Ця постанова виконкому Проскурівської міськради визначала умови прибирання та утримання в чистоті вулиць, тротуарів, дворів та садиб, упорядковувала рух транспорту, вивіз сміття та відходів, встановлення кіосків та столиків для торгівлі. Домовласників вона зобов’язували провести ремонт фасадів будинків, встановити на них таблички з назвою вулиці і номером будинку, привести у належний вигляд огорожі та палісадники садиб, мати у кожній садибі вбиральню, помийну яму, ящик для сміття або відходів, забороняли вирубувати дерева без попереднього дозволу комунального відділу.

«Були прописані навіть такі заборони: «розклеювати реклами і об’яви на стінах будинків та огорожах», «випускати з двору будь-яку худобу без догляду, пасти худобу в парках, скверах і на вулицях міста», «псувати дерева, толочити траву, рвати квіти» «прати або споліскувати білизну біля колодязів і водопровідних колонок», «витріпувати з балконів речі хатнього вжитку, розвішувати на них білизну і одяг», — зазначає Сергій Єсюнін.

Також він додає, що за її порушення людям загрожувало до ста карбованців штрафу або до одного місця примусової праці.

14 квітня 1968 року команда «Поділля» з Кам’янця-Подільського дебютувало в першості СРСР з футболу серед майстрів класу «Б». Того дня у Нікополі «Поділля» програло «Трубнику» з рахунком 0:1. Суперниками «Поділля» у 1968-у стала 21 команда. Загальний підсумок кам’янчан — 32 очка з 84 (12 очок у першому колі та 20 у другому).

Футбольна команда «Поділля» з Кам’янця-Подільського, 1968 рік. Фото: podolyanin