ye-logo.v1.2

Мінарет зі статуєю Богородиці та як запроваджували «літній» час — 21 травня в історії

Історія 2688
У Кам
У Кам'янці-Подільському мідна статуя Богородиці на мінарет при Кафедральному костелі була встановлена 21 травня 1756 року. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Мідна статуя Богородиці на мінареті при Кафедральному костелі у Кам’янці-Подільському з’явилася 21 травня 1756 року (10 травня за старим стилем).

Реставрація мінарету та встановлення на ньому статуї Богородиці є заслугою Миколи Дембовського. Недарма над входом до костелу бачимо його герб – «Jelita», а серце біскупа зберігається в костелі в кам’яній урні, під якою встановлено пам’ятну плиту. Саме на замовлення Дембовського в Гданську було виготовлено статую Діви Марії, яка вже понад чверть тисячоліття прикрашає мінарет. Металеву скульптуру виконано в стилі бароко. Діва Марія в позі благословення, обличчям на захід, стоїть на земній кулі з півмісяцем. Земну кулю обвила змія з яблуком. Над головою Мадонни німб із 12 зірок.

У січні 1989 року в Кам’янці-Подільському несподівано спалахнула суперечка: з чого зроблено Мадонну? Адже Юхим Сіцінський у 1895 році писав про «мідну статую Богородиці», а Олександр Прусевич у 1915-у зазначав, що вона з бронзи. Чомусь гору взяла «бронзова» версія, яка стала переходити з путівника в путівник. Проте в листі до однієї з газет, опублікованому 21 січня 1989-го, краєзнавець Віктор Пасічник розповів: «У 1969-1970 роках я здійснював технічний нагляд за реставрацією мінарету. Під час складання дефектного акту про технічний стан Мадонни встановлено, що її виготовлено з окремих листків червоної міді методом штампування — чеканки з наступним складанням на заклепках. Скульптура має порожнину, насаджена на металевий стрижень, на якому й закріплена». 

Невдовзі своїми знаннями про історію створення статуї поділився кандидат історичних наук Анатолій Томашевський. Він повідомив, що статую виготовили в Гданську в майстерні з виробництва дзвонів: «Для дзвонів використовували сплав міді й срібла. Тож із нього для статуї виготовлялися листи, а методом чеканки — окремі деталі, які з’єднувалися заклепками. Отже, статуя Мадонни не лита, вона має порожнину. Як свідчать історичні документи, після виготовлення статуї її відшліфували й покрили сусальним золотом».

Встановлення й закріплення на висоті 37 метрів важкої статуї заввишки понад 3 метри було нелегкою інженерною задачею, адже тоді не було підіймальних кранів. Дослідники переконані, що технічна ідея встановлення статуї належить військовому інженерові Яну де Вітте: важку статую підняли на верхній ярус кафедральної дзвіниці, розташованої в північно-східному куті кафедральної садиби, на відстані понад 40 метрів від мінарету; між дзвіницею та мінаретом спорудили високу дерев'яну естакаду з помостом, по якому статую, за допомогою блока, повільно пересунули до мінарету, встановили й закріпили на ньому.

Щоб підняти мідну статую Діви Марії на мінарет, Ян де Вітте надбудував на дзвіниці четвертий ярус. Адже середньовічна дзвіниця була заввишки тільки 25 метрів.

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня у 1995 році Кам’янець-Подільський вперше святкував День міста. Кульмінацією святкування стали концерт, проведений у Старій фортеці та феєрверк.

21 травня 2015 року на Донеччині загинув Микола Гончарук. Герой був родом зі села Голики Славутського району, він ніс службу в складі 17-го окремого мотопіхотного батальйону 57 Кіровоградської бригади під Лисичанськом в Луганській області, з грудня 2014 року під Горлівкою Донецької області. На блок-пості поблизу Горлівки воїн зазнав смертельних поранень під час мінометного обстрілу. Поховали Миколу Гончарука в його рідному селі 24 травня 2015 року.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1904 рік — У Парижі заснована Міжнародна федерація футбольних асоціацій (ФІФА). Її засновниками стали Бельгія, Данія, Іспанія, Нідерланди, Франція, Швейцарія і Швеція. Нині ж ФІФА складається з 208 національних асоціацій та шести континентальних конфедерацій.

1916 рік — Велика Британія запровадила «літній» час. Про користь сезонного переходу на «літній» час ще у 1784 році розмірковував один зі засновників США Бенджамін Франклін. Однак все ж першими на такий крок у розпал Першої світової війни зважилися Німеччина та Австро-Угорщина. Таке рішення запроваджене 30 квітня 1916 року мало полегшити їх труднощі викликані браком вугілля. Й того ж року Велика Британія повторила вчинок своїх ворогів. Це дало поштовх до запровадження «літнього» часу й в інших країнах. В Україну така практика фактично прийшла з радянською владою. Й цьогоріч у нашій країні могли б скасувати необхідність переводити стрілки годинників, але нардепи у Верховній Раді провалили голосування за відповідний законопроєкт.

1919 — В Україні більшовики націоналізували всі річкові та морські корабельні підприємства.

Цього дня народилися

1471 рік — Альбрехт Дюрер, німецький графік і маляр.

1857 рік — Микола Пильчиков, видатний український вчений, фізик-теоретик, експериментатор.

1921 рік — Андрій Сахаров, фізик, творець радянської водневої бомби, лауреат Нобелівської премії миру.

1969 рік — Георгій Гонгадзе, український журналіст і громадський діяч.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую