ye-logo.v1.2

Скіфська пектораль, перша парашутистка — 21 червня в історії

Історія 4385
Золота пектораль створена грецькими майстрами на замовлення скіфів, і має сліди ремонту
Золота пектораль створена грецькими майстрами на замовлення скіфів, і має сліди ремонту. Фото: nmiu.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

П'ятдесят років тому цього дня на Дніпропетровщині в кургані Товста могила було знайдено легендарну Скіфську пектораль, датовану IV століттям до нашої ери. Її вважають однією з головних знахідок 20-го століття. Вага золотої пекторалі складає 1150 грам, а діаметром вона понад 30 сантиметрів. На думку вчених, пектораль була виготовлена грецькими майстрами на замовлення скіфської знаті як дипломатичний дар

Як повідомляє Національний музей історії України, пектораль — це лише частина вражаючих відкриттів групи дослідників під керівництвом Бориса Мозолевського. Спершу, на початку травня 1971-го, знайшли бокове поховання жінки та дитини. Це стало сенсацією, адже вперше відкрили непограбоване поховання скіфських аристократів. Загалом у Товстій Могилі знайшли понад тисячу золотих прикрас (багато з них дрібні, наприклад, нашивки на одяг) та чимало інших цінних речей, які унаочнювали скіфські уявлення про потойбіччя.

Цей день в історії Хмельниччини

За інформацією книги «На бій за волю. Перемога через поразки. Україна у війнах і революціях 1914-1921 років», вранці 21 червня 1919 року частини 8-ї Запорізької дивізії переправилися вбрід через річку Случ і після жорстокого бою з червоноармійцями взяли Старокостянтинів. Зокрема, про ці бої свідчать донесення начальника штабу цієї дивізії: «Богунівський полк заліз у річку Случ, позаяк ворог обстрілює страшенним вогнем. Ворожі кулемети стоять у млинів при самій переправі. Полк не може далі продвинуться, бо як тільки підніме голови, піднімається сильна ворожа стрілянина… Наші гармати б’ють по тим місцям, де ворожі кулемети».

У цей час відсутність резервів змусила тогочасного командувача Дієвої Армії УНР Василя Тютюнника передислокувати у проскурівський район Галицький загін І. Сіяка, який охороняв державні установи у Кам’янці-Подільському. Однак уряд заборонив відправляти це формування на фронт. Тому Василь Тютюнник 21 червня 1919 року повідомив військового міністра УНР Григорія Сиротенка про ситуацію у Проскурові, заявивши, що тут вирішується доля всієї України: «Нам конче потрібні свіжі резерви, які ми можемо використовувати для чудового маневра во фланг і тил ворогу, позаяк ворог, ведучи наступ на Чорний Острів, підставляє нам свій фланг і тил».

21 червня 1930 року розпочався процес у «Справі ксьондзів». Її розглянула за зачиненими дверима надзвичайна сесія Верховного суду УРСР у Харкові. Матеріали слідства стосувалися 31 обвинуваченого. Це були священники Житомирської та Кам’янець-Подільської дієцезій римо-католицької церкви. Їх звинувачували у веденні контрреволюційної роботи і агітації проти радянської влади. Усі вони отримали смертний вирок.

Цього дня у 1990 році Кам’янець-Подільський міськвиконком ухвалив відкрити у місті навчальний заклад нового типу — експериментальну школу-ліцей № 18. Ліцей встановив профільність навчання для поглиблення знання учнів з обраних предметів. Згідно з рішенням виконкому, у навчальному закладі були створені такі профілі: українська мова та література, російська мова і література, англійська мова, історія та правознавство, фізика, математика та інформатика, хімія і біологія. Прийом на навчання до ліцею здійснювався за результатами співбесіди з профільних предметів. А 1 вересня 1990-го вже 142 учні почали навчання у ліцеї.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1913 – американка Георгія Броудвік стала першою жінкою, котра стрибнула з літака з парашутом. Вона здійснила свій стрибок над Лос-Анжелесом.
  • 1915 - Казимир Малевич написав картину «Чорний квадрат», одну з найвідоміших картин в стилі супрематизму.
  • 1892 - комісія протестувала перший електричний трамвай у Києві.
  • 1893 - на виставці у Чикаго з'явився перше у світі колесо огляду
  • 1967 - Дуг Енгельбарт отримав патент на пристрій, зараз добре відомий як маніпулятор «миша».
  • 2004 - перший у світі приватний керований космічний корабель SpaceShipOne уперше вийшов у космос.

Цього дня народилися

  • 1805 - народився Микола Закревський, український історик, фольклорист, лексикограф. Автор "Нарису історії міста Києва" і двотомника "Опис Києва", а також книги "Старосвітський бандурист".
  • 1890 - народився Петро Франко, український письменник і громадський діяч. Був співзасновником «Пласту», винахідником у галузі переробки молока. Син письменника Івана Франка.
  • 1953 — Беназір Бхутто, пакистанський політик, прем'єр-мінстр Пакистану. Була першлю жінкою, яка очолила мусульманську державу.
  • 1962 — Віктор Робертович Цой, рок-співак (Кино).
     

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую