ye-logo.v1.2

Лист Петлюри до Огієнка: унікальний документ оприлюднили архівісти

Історія 3314
Кам
Кам'янецьку добу Директорії УНР називають однією з найдраматичніших сторінок української національно-визвольної боротьби. Фото: tsdavo.gov.ua

Він датований 26 грудням 1919 року і надісланий, ймовірно, з Варшави.

У Державному архіві Хмельницької області зберігається унікальний історичний артефакт 1919 року - лист Головного отамана військ Української Народної Республіки Симона Петлюри Головноуповноваженому Уряду УНР Івану Огієнку. На фейсбук-сторінці Хмельницької облдержадміністрації інформацію про цей артефакт опублікували в рамках всеукраїнського культурно-освітнього марафону #Наша_незалежність, присвяченого 30-й річниці незалежності України.

Як зазначають в архіві, лист написаний українською мовою від руки на двох аркушах звичайного паперу зі збереженням орфографії та пунктуації української мови того часу.

У листі, датованому 26 грудня 1919 року, надісланому ймовірно з Варшави, Симон Петлюра вказує на необхідність реформування Уряду УНР та пропонує Іванові Огієнку суміщати посади міністра віросповідань та міністра освіти. Головний отаман дає стислу характеристику надзвичайно складній зовнішньо та внутрішньополітичній ситуації, в якій опинилась УНР наприкінці 1919 року, повідомляє про наміри створення українських збройних формувань на теренах Польщі, окреслює перспективи подальшої збройної боротьби проти Денікіна та російських більшовиків, розмірковує над питаннями військово-політичного впливу країн Антанти, Німеччини, Польщі на перебіг подій в Україні.

Аналізуючи перспективи УНР, Симон Петлюра висловлюється за необхідність пропагування серед іноземних урядів ідеї формування балтійсько-чорноморського союзу, як єдиного засобу досягнення стабілізації військової та політичної ситуації на сході Європи. Сподіваючись на повернення у Кам’янець-Подільський урядовців та створення тимчасового комісаріату на чолі з Ісааком Мазепою, Симон Петлюра висловлює підтримку Івану Огієнку у дорученій справі.

Варто додати, що у діяльності Симона Петлюри на посаді Голови Української республіки особливо складним періодом була доба Директорії УНР – одна з найдраматичніших сторінок української національно-визвольної боротьби та важливих державотворчих процесів. У червні 1919 року тимчасовою резиденцією Директорії та Уряду УНР став Кам’янець-Подільський, де Симон Петлюра активно займався змістовною військовою, державною та громадсько-політичною працею. З розпадом Директорії у листопаді 1919 року Головноуповноваженим Уряду УНР для зносин з польською владою був визначений Іван Огієнко.

В Хмельницькій ОДА зазначають, що долучитися до культурно-освітнього марафону #Наша_незалежність, присвяченого 30-й річниці незалежності України. В рамках цього марафону публікуються матеріали про визначні події та постаті, знакові для становлення української незалежності. Для цього потрібно опублікувати у соціальних мережах відповідний допис із хештегами: #Наша_незалежність, #Марафон_30 Або ж можна надіслати матеріали на електронну адресу [email protected] для публікації на сторінках Хмельницької ОДА у соціальних мережах.

Читайте також: Держархів оприлюднив невідомі світлини Симона Петлюри

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую