FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Гривні замість купоно-карбованців та штурм Кам'янця турками - 25 серпня в історії

До 25 серпня 1996 року грошовою валютою в Україні були купоно-карбованці. Фото: 5.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

25 серпня 1996 року тодішній президент України Леонід Кучма підписав указ «Про грошову реформу в Україні», якою з 2 по 16 вересня з обігу була вилучена попередня валюта купоно-карбованці і введена нова повноцінна валюта — гривня та її сота частина — копійка.

Спочатку введення в обіг гривні було заплановане на літо 1992 року, але його довелось кілька разів відкладати через гіперінфляційні процеси, які охопили Україну після розпаду фінансової системи колишнього СРСР. Їх не зупинив і вихід України з рубльової зони у листопаді 1992 року: у 1993 році рівень інфляції становив 10156%, у 1994 - 401%, у 1995 - 182%. Курс купоно-карбованця вдалось суттєво стабілізувати лише в 1996 році (інфляція у першому півріччі склала 30%).

До 2 вересня на нову валюту були перераховані всі ціни, тарифи, банківські вклади, зарплати тощо. Протягом наступних двох тижнів з обігу було вилучено 311 трильйонів купоно-карбованців, які за курсом 100 000 до 1 були обміняні на гривні.

З 17 вересня 1996 року гривня стала єдиною законною грошовою одиницею України, офіційний курс якої НБУ встановив на рівні 1,76 гривні за 1 долар США.

Цей день в історії Хмельниччини

У 1672 році тривала облога Кам’янця-Подільського, 25 серпня турки штурмували Старий замок. Ввечері, почався новий масований обстріл, який тривав до післяобідньої пори наступного дня. Одночасно турки встановлювали міни під однією з башт. Припинивши обстріл, турки почали ховатись перед вибухом. Запала тиша і перевтомлені жовніри, всупереч наказам офіцерів, попадали на землю і поснули. Потужний вибух та постріл стали сигналом до атаки на Замок, де на місці висадженої башти утворився значний пролом. Пролом поспішно було завалено уламками деревини. Бій тривав до вечора. Протягом наступної ночі турки продовжували бомбардувати Замок та ще в трьох місцях пробивали мур для закладення мін. Загальна ситуація у Кам'янці та навколо нього погіршувалась. Було зрозуміло, що облога триватиме не довго і події розгортаються не на користь кам'янчан.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1609 рік - Галілео Галілей продемонстрував у Венеції телескоп, новий пристрій який складався з двох лінз і давав трикратне збільшення.
• 1810 рік - Британець Пітер Дюранд отримав патент на консервну банку.
• 1991 рік - Почалася позачергова сесія парламенту СРСР, на якій першого ж дня прийнято рішення про припинення діяльності КПРС на всій території СРСР.
• 2006 рік - У Сан-Франциско колишній прем'єр-міністр України Павло Лазаренко засуджений до 97 місяців тюремного ув'язнення і штрафу в 10 млн доларів за відмивання грошей й інші злочини.

В цей день народилися

• 1819 рік - Алан Пінкертон, американський розвідник і слідчий, засновник першого у світі приватного детективного агентства.
• 1924 рік - Павло Архипович Загребельний, український письменник («Європа 45», «Роксолана»), сценарист («Ярослав Мудрий», «Розгін»), журналіст («Літературна газета»); Герой України, лауреат Шевченківської премії.
• 1930 рік - Шон Коннері, шотландський актор, лауреат «Оскара» (Недоторканні, Скеля, Перший рицар, Полювання за Червоним Жовтнем, Горець, Голдфінгер).