ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Сто років Хмельницькій педакадемії, знахідки у підвалі проскурівської в’язниці - 12 жовтня в історії

Історія 5302
12 жовтня сто років виповнюється одному із найдавніших навчальних закладів Поділля – Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії
12 жовтня сто років виповнюється одному із найдавніших навчальних закладів Поділля – Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

12 жовтня 1921 року в Проскурові запрацювала трирічна педагогічна школа. Нині — Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія. Розташувалась школа в будівлі колишнього комерційного училища на вулиці Дворянській (нині — Володимирська). Учні навчалися на другому поверсі, а жили на першому. Кілька викладачів — на третьому. Приміщення не опалювалося, у вікнах не вистачало скла, світили каганцями. Їдальні не було, і щоб приготувати обід, учні розкладали на подвір’ї вогнище та варили куліш.

Влітку 1922 року навчальному закладу передали приміщення приватної жіночої гімназії на вулиці Старобульварній (нині — Гагаріна). Це було приміщення з шістнадцятьма просторими аудиторіями, кабінетами, актовою залою. Там на першому поверсі розташувався й гуртожиток.

У 1924 році Проскурівські вищі педагогічні курси були реорганізовані в педагогічний технікум. Одразу після звільнення Поділля він запрацював у Проскурові вже як педагогічне училище. Наприкінці 1970-х років збулась училище отримало новий навчальний корпус на вулиці Котовського (нині — Проскурівського підпілля). У будівлі було облаштовано 53 навчальні аудиторії, великий актовий зал, бібліотеку, їдальню, спортзал. Згодом поруч з корпусом звели дев’ятиповерховий гуртожиток на 860 місць. Через кілька років відбулося перетворення педучилища у педагогічний коледж, а далі — у гуманітарно-педагогічний інститут, а з початку 2006 року — в гуманітарно-педагогічну академію.

Цей день в історії Хмельниччини

Нинішнє СІЗО має давню історію, іноді з трагічними сторінками. Фото: i-rc.org.ua

Слідчий ізолятор, розміщений майже у самому центрі міста на вулиці Кам’янецькій, має давню історію. У минулому там діяла в’язниця, яка пережила трагічні історичні події. Наприклад, 12 жовтня 1941 року видання «Український голос» повідомило про страшні знахідки у підвалі проскурівської в’язниці. Цитату з газетної статті «Таємниці тюремних льохів» наводить історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у книзі «Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси».

«Ще в царські часи в будинку над Кам’янецьким трактом катували людей. Та найбільшого розквіту ця тюрма досягнула за більшовицького панування: тюрма розширилася, стала вміщати не сотні, а тисячі в’язнів, перетворившись за допомогою катів-чекістів на «фабрику смерті». Тікаючи, чекісти захопили з тюрми засуджених, зруйнували приміщення. Але 3 жовтня 1941 року під час всенародного розбору завалів тюремних льохів знайдено 24 замордованих: 13 полонених німців і 11 українців», — процитував «Український голос» Сергій Єсюнін.

А 12 жовтня 1955 року місцеве видання «Шлях Жовтня» писало про систему міського пасажирського транспорту в Шепетівці. У статті йшлося: «Містом курсує шість автобусів та 17 таксі. Водіями автобусів працюють Джера, Жовна, Жовнер, Бондаренко, Кожухар, Броницький. «Баранки» таксі «крутили» Левицький, Гейшерик, Діденко, Назарчук та інші... А старожили міста пам’ятають ті роки, коли біля вокзалу, на теперішній площі та інших вулицях стояло кілька візників зі запряженими у так звані фаетони конячками. Ці невеличкі фаетони були єдиним міським транспортом, яким колись доводилося користуватись шепетівчанам».

12 жовтня 2014 року від поранень під час бойових дій у зоні Операції об’єднаних сил загинув 22-річний Денис Дзингель зі села Русанівці Летичівського району. Герой служив у 51-й окремій механізованій бригаді. Останній свій бій Денис прийняв наприкінці серпня під Іловайськом Донецької області. Прориваючись з «Іловайського котла», військовий отримав поранення у голову. Понад місяць Денис Дзингель пролежав у комі, а поки 12 жовтня не зупинилося його серце.

Торік цього дня помер 26-річний військовий з Хмельницького Олександр Фарина, за життя якого медики боролися пів року. Боєць служив у 128-ій окремій гірсько-штурмовій бригаді. У квітні 2020 року він був поранений на Сході.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

 • 1492 – Христофор Колумб після трьох тижнів плавання у відкритому океані відкрив Америку. Хоча він вважав, що знайдена територія є частиною Східної Азії, до якої прокладав маршрут незвичним для тих часів західним напрямком.
 • 1810 - перший Октоберфест: жителів Мюнхена запросили відсвяткувати весілля кронпринца Людвіга Баварського та принцеси Терези фон Заксен-Гільдбургхаузен.
  Після цього пивні фестивалі в Баварії стануть регулярними.
 • 1901 - Теодор Рузвельт офіційно присвоїв резиденції президента США назву "Білий дім".
 • 1999 - народився 6-мільярдний житель Землі (вважається, що це сталося у столиці Боснії - Сараєві).
 • 2003 – Міхаель Шумахер став першим в історії перегонів «Формула-1» 6-разовим чемпіоном світу.

В цей день народилися

 • 1869 — народився Михайло Кривецький, український громадсько-політичний діяч, перший директор Державного банку УНР та мінстр фінансів УНР.
 • 1932 — народився Юічіро Міура, японський альпініст; першим спустився з Евереста на лижах. Також він став найстарішою людиною, яка піднялась на Еверест (у віці 80 років 222 дні).
 • 1935 — народився Лучано Паваротті, італійський оперний співак.
 • 1937 — народився Степан Хмара, український політик, політв'язень (1980-87 років).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую