ye-logo.v1.2

Шляхетний пансіон для жінок у Кам'янці-Подільському - 13 жовтня в історії

Історія 1292
Перше у світі застосування повної анестезії, нульовий меридіан
Перше у світі застосування повної анестезії, нульовий меридіан. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

На підставі урядового розпорядження про відкриття шляхетних пансіонів у Києві, Вінниці, Житомирі й Кам’янці-Подільському 13-го жовтня 1842 року у Кам’янці-Подільському відкрито зразковий жіночий пансіон Кавецької (уродженої Неймейстер).

Загалом у 40–60-х роках 19-го століття в місті працювали три жіночі пансіони. Очолити такі пансіони могли приватні особи, на яких покладалися складні і розгалужені обов’язки. Керівник пансіону спостерігав за процесом навчання, слідкував, щоб вихованки закладу нікуди за його межі не виходили без супроводу батьків чи опікунів, не відвідували театрів та інших зібрань. Не допускалося перебування у пансіоні сторонніх осіб, а побачення з родиною проходило у окремих приймальних кімнатах. Керівникам цих закладів надавалося право набору учителів для навчання і гувернанток для нагляду. Курс навчання складав 4 роки.

Зокрема, пансіон Кавецької перебував під контролем директора чоловічої гімназії. Він отримував субсидію від уряду — 1500 карбованців. Попри таку підтримку згори, місцева громада з прохолодою поставилася до пансіону. Тож він, не маючи досить учениць і матеріальних засобів, закрився через п’ять років.

Спочатку планувалося у закладі навчати 70 учениць, дітей поміщиків та чиновництва з оплатою за навчання від 350 до 800 карбованців. Однак, до занять у пансіоні, що розташовувався у будинку Бродського приступили лише 20 осіб. Хоча у вересні 1843 році кількість учениць зросла до 24, це не врятувало пансіон від банкрутства.

На кількісний склад вихованок пансіону вплинув той фактор, що в цей час у Хотині, звідки була більшість учениць, відкрився аналогічний заклад Кленгель. Тож через нестачу коштів 7 серпня 1847 року приватний жіночий пансіон Кавецької закрився.

Цей день в історії Хмельниччини

У 1859 році 13 жовтня до Кам’янця-Подільського прибув російський імператор Олександр II. Спочатку він відвідав православний кафедральний собор святого Іоанна Предтечі, після цього вислухав доповідь губернатора про економічний і політичний стан губернії. Потім прийняв делегації чиновників. На завершення дня відвідав бал, який дворянство дало в Кам’янець-Подільській чоловічій гімназії. Опівночі він повернувся до канцелярії губернатора, де були підготовлені покої для відпочинку.

13 жовтня 1915 року у Волочиськ прибув імператор Микола II. Під час Першої світової війни Волочиськ опинився в епіцентрі бойових дій на лінії фронту. Тож імператор приїхав для перевірки бойових позицій. Правитель прийняв генерала Щербачова та виїхав у бік Тернополя. Увечері гості повернулися у Волочиськ. В очікуванні потягу повечеряли на харчувальному пункті княгині Волконської, що розташовувався на вокзалі і покинули містечко.

Відкриття меморіальної дошки в Летичеві. Фото: з архіву

У 2012 році цього дня у Летичеві відкрили меморіальну дошку 1-му Кінному полку Чорних запорожців. Це військове формування армії Української Народної Республіки, що існувало в 1918—1920 роках. Восени 1919 — навесні 1920 полк узяв участь у І Зимовому поході Дієвої армії УНР, де відзначився як чи не єдиний боєздатний і відносно уніформований підрозділ. У листопаді 1920 року полк разом з іншими підрозділами Дієвої армії УНР перейшов річку Збруч і його було інтерновано в таборах на території Польщі. Для того аби вшанувати пам'ять про Чорних запорожців, того дня, у Летичів приїхали їх нащадки з різних куточків України та навіть Польщі. Летичів обрали не випадково, бо саму тут точилося багато важких боїв.

Два роки тому в обласному центрі напередодні Дня захисника влаштували фестиваль повсталого духу. Фото: з архіву

13 жовтня у 2019 році в центрі Хмельницького відбувся фестиваль «Лицарський хрест». Подію приурочили Дню захисника України, Дню козацтва та Дню Української повстанської армії. З нагоди прийдешнього свята на майданчику біля кінотеатру Шевченка облаштували низку тематичних локацій. Хмельничанам демонстрували виставки озброєння різних епох, а центром міста прогулювалися реконструктори, одягненні у форму біців Української повстанської армії. На головній сцені фестивалю пройшли літературно-акустичні читання, а незабаром розпочнуться музичні виступи.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1792 – закладено перший камінь в основу резиденції президента США, яка згодом стала називатися «Білим домом».
  • 1804 – перше у світі застосування повної анестезії. Японський лікар провів операцію 60-літній жінці, яка страждала від раку молочної залози,. У якості знеболювального він використав спеціальну настоянку із суміші трав.
  • 1871 – у Києві відкрилась приватна чоловіча гімназія, заснована українським меценатом Григорієм Ґалаґаном як пам'ять про свого померлого сина.
  • 1884 - Грінвіч затверджений як місце проходження нульового меридіана.

В цей день народилися

  • 1923 - народився Михайло Сікорський, український учений-етнограф, музейник. Лауреат державної премії Шевченка, Герой України.
  • 1925 - народилася Маргарет Тетчер, британська політична діячка (консерваторка). Вона була першою жінкою в Європі, яка стала прем'єр-міністром.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую