ye-logo.v1.2

Створення УПА, народження весільного маршу - 14 жовтня в історії

Історія 1505
Українська повстанська армія діяла в Україні протягом 1942 – 1956 років
Українська повстанська армія діяла в Україні протягом 1942 – 1956 років. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 14 жовтня, в Україні відзначають День захисників і захисниць України. Окрім того, цього дня святкують день Святої Покрови Пресвятої Богородиці разом з Днем Українського козацтва. До того ж, з 2015 року День захисників — державне свято і неробочий день, такі як і День незалежності та День конституції України.

З нагоди свята у Хмельницькому цьогоріч запланували низку тематичних заходів. Частину з них підготувала міська рада. Є також події, які організовують місцеві активісти, молодь та військові. Повну програму заходів можна прочитати за посиланням.

Цей день в історії Хмельниччини

14 жовтня 1919 року в Кам’янці-Подільському відбулася урочиста присяга уряду та війська на вірність Українській Народній Республіці. Газета „Україна” від 15 жовтня 1919 року писала про перебіг присяги: «14-го жовтня відбулася у Кам’янці урочиста присяга Високої Директорії, Уряду, військ, урядових і громадських установ та різних організацій на вірність УНР. Зранку місто прийняло святковий вигляд. Будинки Високої Директорії, міської управи, губерніального земства, національного клубу, державних та інших громадських установ і приватних осіб були вбрані килимами, ялиною, національними прапорами. Новопланівський міст був уквітчаний кленом. Вулиці весь день були переповнені народом, який брав участь у великому святі». Після присяги був військовий парад, за яким спостерігали присутні на урочистій церемонії військові представники Польщі, Румунії та Чехо-Словаччини.

14 жовтня 1929 року у Старокостянтинові була організована сільськогосподарська виставка. Ні ній демонстрували свої досягнення комуни, радгоспи, колгоспи, сюди прибули тисячі селян з усіх сіл району. Найбільший ажіотаж був навколо сільгосптехніки – трактори, нові молотарки і жатки, зерноочисні машини, які працювали в місцевих господарствах.

14 жовтня 1991 року у Хмельницькому розпочав діяльність Народний Дім «Просвіти». Головною метою його діяльності є утвердження української національної ідеї, державної української мови та розвиток національної культури. Хмельницька «Просвіта» носить ім'я Тараса Шевченка.

Розпочалися урочистості плац-парадом курсантів академії прикордонної служби. Фото: з архіву

14 жовтня 2019 року хмельничани урочисто відзначали День захисника України. У Хмельницькому святкові заходи розпочалися на майданчику перед кінотеатором Шевченка, де прикордонники показали містянам парадний розрахунок під музичну композицію. Одразу після цього урочистості продовжилися на сцені, розташованій поруч кінотеатру. Молитву за Україну та її військових прочитали священнослужителі Ради капеланів християнських церков. Під час урочистої частини святкувань хмельницьким військовослужбовцям вручили почесні відзнаки «Воля та мужність». Ще двом хмельничанам за свідому громадську позицію та патріотизм вручили медаль «За Гідність та патріотизм». Відзнакою нагородили Стрілецького Сергія Павловича та Пруц Тетяну Валеріївну. Орден «Єдність та воля» отримала Ведишина Анна Аркадіївна.

Стартували учасники велопробігу із центру селища Нова Ушиця. Фото: Зі сторінки Новоушицької ОТГ у Фейсбуці

Також 2019 року цього дня відбувся перший в історії Нової Ушиці масовий велопробіг на честь захисників України. Майже півсотні учасників проїхали маршрутом із Нової Ушиці, до сіл Отроків та Песець і знову повернулися до місця старту. Хтось здолав весь шлях відстаню у понад 30 кілометрів, а хтось долучався і закінчував свій маршрут у місцях зупинок. Наймолодшому учаснику велотуру було 11 років, а найстаршому вже за 60.

Велопробіг поєднали із пізнавальною частиною – місця зупинок учасників визначили не просто так, адже і в Отрокові, і в Песці велосипедистам провели екскурсії. В Отрокові велосипедистам організували частування місцевими стравами, а також місцевий екскурсовод провів екскурсію у маєтку графа Мархоцького.

Минулого року цього дня через пандемію коронавірусу в Хмельницькому від традиційних святкових заходів відмовились. Спочатку у місті планували провести фестиваль повсталого духу «Лицарський хрест». На майданчику перед кінотеатром Шевченка готували святкову концертну програму, мінічемпіонат з розбирання зброї, благодійний лезетраг, майстерки та інше. Однак напередодні організатори захід скасували. 

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1843 - уперше прозвучав відомий нам «Весільний марш», який написав Якоб Людвіг Феликс Мендельсон-Бартольді
  • 1851 - в Англії засноване інформаційне агентство «Рейтер»
  • 1884 - Джордж Істман запатентував перший прототип фотоплівки. Ще через чотири роки він зареєструє торгову марку «Кодак».
  • 1926 - у Лондоні вперше опублікована книга Алана Мілна «Вінні-Пух».
  • 1942 – дата народження Української повстанської армії, сформованої із розрізнених повстанських загонів бандерівського крила ОУН

В цей день народилися

  • 1819 - народився Нікола Терещенко, український підприємець і благодійник.
  • 1940 - народився Лесь Сердюк, український актор («Тарас Бульба», «Молитва за гетьмана Мазепу», «Роксолана», «Така пізня, така тепла осінь»).
  • 1963 - народився Алессандро Сафіна, італійський співак, тенор.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую