ye-logo.v1.2

Люльки, порохівниці та гармати: в краєзнавчому музеї демонструють козацькі артефакти

Історія 2661
Експонати XVI-XVIIІ століття, які демонструють добу козаччини, мають цікаву історію
Експонати XVI-XVIIІ століття, які демонструють добу козаччини, мають цікаву історію. Фото: автора

Переважна більшість цих раритетів знайдені на території Хмельниччини, а також подаровані музею.

Шаблі, гаківниці, особисті речі, холодну та вогнепальну зброю доби козацтва – такі давні експонати можна побачити на виставкових вітринах Хмельницького обласного краєзнавчого музею. Сьогодні, у переддень Дня захисників та захисниць України та Дня козацтва тут відкрили виставку експонатів XVI-XVIIІ століття, які демонструють добу козаччини та мають цікаву історію.

Катерина Данилова, старша наукова співробітниця відділу історії Хмельницького обласного краєзнавчого музею розповідає, що переважна більшість цих раритетів передані до музею мешканцями області, а також знайдені під час археологічних досліджень, які на початку 90-х років минулого століття проводили співробітники музею на території краю.

Катерина Данилова, старша наукова співробітниця відділу історії Хмельницького обласного краєзнавчого музею розповідає, що чимало цих раритетів знайдені під час археологічних досліджень.

«Хмельниччина безпосередньо пов’язана з подіями Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького 1648 року, - розповідає вона. - Старокостянтинів, Полонне, Меджибіж, Кам’янець, Жванець, Старосинявщина, де відбувалася Пилявецька битва, усі ці міста, містечка і села є тими місцями, які були безпосередніми свідками козацької звитяги. Яскравими свідченнями цього є експонати, які передані до музею і нині можуть нам розповісти багато про історію краю».

На виставці представлена козацька зброя: гаківниця, наконечники списів, вогнепальна зброя. Є, скажімо, пістолі з кремнієвим ударним замком, мушкети. А ще – порохівниці-натруски, які носили при собі козаки, аби мати запаси пороху. Вони ручної роботи, деякі з них обтягнуті шкірою.

На виставці представлена козацька зброя: гаківниця, наконечники списів, вогнепальна зброя, ядра

Є серед експонатів і трофейна зброя. Наприклад, меч ятаган.

«Це зброя яничар та воїнів Османської імперії, - пояснює Катерина Данилова. - Він має оригіналне лезо з вигином та цікаве руків’я. До запорожців ятагани потрапляли як трофеї після вдалих боїв та походів».

Серед раритетів, крім зброї, можна побачити на виставці, є козацькі глиняні люльки

Один з оригінальних експонатів, представлених на виставці, човнова гармата, яка нагадує зменшену копію бойової козацької гармати.

«Це справжнісінька гармата. Такі встановлювали на козацьких чайках, - розповідає музейниця. – На одному човнові, зазвичай, було по 8-10 таких невеличких гармат».

Один з оригінальних експонатів, представлених на виставці, човнова гармата

Серед раритетів, крім зброї, можна побачити на виставці, є козацькі глиняні люльки. Оригінальністю вирізняється досить масивна дерев’яна люлька XVIII століття. Вона, власне, стала у музеї «експонатом місяця».

Оригінальністю вирізняється досить масивна дерев’яна люлька XVIII століття

Виставка діятиме в обласному краєзнавчому музеї до кінця листопада. Відвідати її запрошують усіх бажаючих.

Читайте також: У ящиках з-під снарядів – історії загиблих захисників: «Блокпост пам’яті» у Хмельницькому

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую