ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Перші Проскурівські листівки - 10 листопада в історії

Історія 865
Найперша фотолистівка з зображенням Проскурова. Село Заріччя (1902 рік)
Найперша фотолистівка з зображенням Проскурова. Село Заріччя (1902 рік). Фото: надане сайту "Є" Сергієм Єсюніним

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

10 листопада 1900 року свідоцтво на право торгівлі у Проскурові отримала Яніна Яцимирська. Приблизно у цей же час підприємиця вирішила започаткувати видання листівок з видами міста. У своїх працях історик Сергій Єсюнін пише, що все вказує на те, що саме Яцимирська започаткувала видання перших поштових листівок із зображенням Проскурова. Спершу вийшла серія з трьох листівок – тонованих, на мармурованому тлі. Після того, до 1904 року магазин Яцимирської видав ще чотири листівки. Об’єднує всі сім перших листівок однотипна адресна сторона та однакове виконання текстування (шрифт, російська та французька мови) і вільне місце на стороні із фотозображенням. Історик схиляється до думки, що Яцимирська використовувала для видання своїх листівок фотографії місцевих фотографів. Принаймні, на одній листівці її магазину вказане прізвище відомого проскурівського фотографа Г. Голованевського.

Загалом історія поштової листівки розпочалась 1 січня 1872 року, саме цього дня у Російській імперії вони були введені в обіг. На одній стороні листівки писали адресу і наклеювалася марка, друга сторона призначалася для письмового повідомлення. Тривалий час право на випуск відкритих листів належало лише поштовому відомству. Та в 1894 році їх дозволили друкувати і приватним видавцям.

На сьогодні відомо про 36 документальних листівок з видами міста Проскурова, виданих друкарським способом. На 10 з низ зафіксована центральна вулиця міста – Олександрівська (нині Проскурівська). Вісім поштівок були з навчальними закладами, сім – з храмами міста, три – вулиці Кам’янецької.

Цей день в історії Хмельниччини

У 2006 році 10 листопада в Кам’янці-Подільському на П’ятницькій вулиці освячено каплицю Параскеви-П’ятниці. Розташована в мурі між будинками. В одній ніші муру вміщено зображення мучениці Параскеви, в другій - напис: «На цьому місці знаходилася протягом 14-15 століть дерев’яна православна церква Святої Параскеви П’ятниці. Їй відводили роль покровительки торгівлі та заступниці всіх, хто знаходився далеко від рідної домівки. Параскева П’ятниця - мудра господиня, яка приносить у хату добро, достаток і щасливу долю. Вона вважається покровителькою весіль. Великомучениця Параскева П’ятниця зазнала жорстоких катувань за християнську віру. В давні часи церква була місцем паломництва прочан з України та Молдавії. Від церкви походить назва вулиці - П’ятницька».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1723 - за наказом імператора Петра І в Санкт-Петербурзі заарештували Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Лівобережної України (1722–1724). Був ув'язнений у Петропавлівській фортеці, де й помер.
• 1928 - у Києві відкритий будинок-музей Тараса Шевченка.
• 1993 - У Києві біля Софійського собору під час запланованої міліцією акції затримані керівники релігійного угрупування «Біле братство» Юрій Кривоногов і його дружина Марія Цвигун, «Живий Бог Марія Деві Христос», які на 24 листопада призначили кінець світу.

В цей день народилися

• 1483 - Мартін Лютер, німецький монах-августинець, теолог, ідеолог і лідер Реформації
• 1928 - Енніо Морріконе, італійський композитор, італійський композитор, аранжувальник і диригент; лауреат премій «Оскар» (2007, 2016), «Золотий глобус» і «Греммі».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую