ye-logo.v1.2

Вечорниці та «Просвіта» в Меджибожі — 13 грудня в історії

Історія 2716
Здавана українська молодь 13 грудня ходила на Андріївські вечорниці
Здавана українська молодь 13 грудня ходила на Андріївські вечорниці. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 13 грудня, православні християни за юліанським календарем відзначають свято Андрія Первозваного. Ця дата є днем пам’яті мученицької смерті одного з дванадцяти апостолів Христових. За народними традиціями, в Україні це свято молодь відзначала на вечорницях, багатих на різноманітні забави.

Відтворити давні традиції святкування Андріївських вечорниць спробували у Хмельницькому 13 грудня 2018 року. Просто неба на сцені поряд з головною ялинкою обласного центру під старовинну українську музику відбувалось кусання калити, частування варениками та навіть ворожіння.

Біля Новорічної ялинки вечорниці влаштовували й у 2019 році. Щоправда, тоді на святі зіграли ді-джеї — традиції переплелися зі сучасним звучанням. 

Цей день в історії Хмельниччини

13 грудня 1918 року в Меджибожі організували товариство «Просвіта». Через два дні, 15 грудня, організаційні збори просвітницької організації відбулися в селі Великий Карабчієв. Місцеве селянство позитивно відгукнулося про діяльність «Просвіти» і записувалось у її члени. До складу товариства увійшла і трудова інтелігенція. На загальні збори зібралося близько ста місцевих жителів. Під час засідання було затверджено статут організації та обрано ревізійний комітет і раду товариства. Останній доручили провести процедуру реєстрації установчих документів в Окружному суді.

13 грудня 2010 року в Хмельницькому з’явилися тролейбусні маршрути №16А й 8А, а маршрут №4 скасували. Як розповідав тодішній директор комунального підприємства «Електротранс» Володимир Максімов, хмельничани неодноразово зверталися з проханнями створити нові маршрути у різні мікрорайони міста. Тому вирішили задовольнити прохання мешканців мікрорайонів Гречани та Ракове й запустити маршрути №16А та №8А. Натомість маршрут №4 ліквідували через те, що він збігається з графіками маршруту №7.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1642 рік — Голландський мореплавець Абель Тасман став першим європейцем, який відвідав групу островів у південній частині Тихого океану, нині відому як Нова Зеландія. Через кілька днів при спробі висадитись на берег тубільці вбили чотирьох матросів-голландців, сприйнявши звуковий сигнал з корабля як заклик до початку бою. За декілька тижнів до того Абель Тасман відкрив біля узбережжя Австралії острів. Згодом він був названий Тасманією.

2003 рік — У підвалі сільського дому за 15 кілометрів від Тікріта американські військові заарештували колишнього іракського президента Саддама Хусейна. Й через три роки, 5 листопада 2006-го, Вищий кримінальний трибунал засудив його до смертної кари через повішення.

В цей день народилися

1797 рік — Генріх Гейне, один з найбільш визначних німецьких поетів, публіцистів і критиків XIX століття.

1877 рік — Микола Леонтович, український композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог, громадський діяч, автор всесвітньо відомої обробки «Щедрика».

1893 рік — Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую