ye-logo.v1.2

День зимового сонцестояння та перший у світі кросворд - 21 грудня в історії

Історія 6245
Сьогодні найдовша ніч у році та найкоротший день
Сьогодні найдовша ніч у році та найкоротший день. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 21 грудня, день зимового сонцестояння. Ця доба відрізняється найменшою кількістю світлих годин, а ніч - найдовша за весь рік.

День зимового сонцестояння шанували наші предки ще в дохристиянські часи. Це свято було одним з найважливіших у слов'янському календарі: цього дня відзначали настання нового сонячного року. Наші пращури святкували в цей день «родини сонця» або «народження Коляди» – язичницького сонячного божества. Відсьогодні починали співати колядки – величальні пісні українських хліборобів. А ще казали: «Сонце повертає на літо, а зима на мороз».

Залежно від року найдовша ніч в році може випадати на 21 або 22 грудня. Цього року зимове сонцестояння настає саме 21 грудня о 17:59 за київським часом. Тобто найдовшою була ніч з 20 на 21 грудня.

Астрономи це явище пояснюють так: під час зимового сонцестояння у північній півкулі Землі Сонце найменший час залишається над горизонтом, займаючи найнижчу позицію над обрієм. У такому положенні сонячний диск затримається впродовж трьох днів (звідки й походить, власне, назва «сонцестояння»), а потім почне поступово підніматися над горизонтом, - його «небесний шлях» збільшуватиметься, а світовий день почне прибувати. Цей період вважається початком астрономічної зими.

Цей день в історії Хмельниччини

У Проскурові кінця ХІХ – початку ХХ століття Людвіг Деревоєд був знаним у мсті фармацевтом і одним з найбільших домовласників. Один з його будинків досі стоїть на центральній вулиці вже сучасного Хмельницького, а саме — на вулиці Проскурівській, 13. Це будинок Людвіг Деревоєд збудував у 1890 році відрив там аптеку.

21 грудня 1906 року Людвіг Іванович помер і цей будинок успадкувала його дружина Михайлина Гнатівна. Вона ж перші роки керувала аптекою, але згодом родинний фармацевтичний бізнес продовжив їх син Стефан Людвігович. Він був доволі авторитетною людиною у тогочасному Проскурові. Зокрема, був гласним міської думи та підприємцем. Проте прихід радянської влади все змінив… Аптека припинила існування, а все нерухоме майно дворян Дєревоєдів було націоналізовано.

Такі факти у статті «Аптека Дєревоєда: з життя проскурівського провізора» наводить історик і краєзнавець Сергій Єсюнін.

У Кам’янці-Подільському 21 грудня 1922 року запрацювала перша у місті центральна робітнича бібліотека. Тоді книгозбірня розташувалась на колишній Губернаторській площі (нині Вірменський ринок). Краєзнавці та дослідники бібліотечної справи на Поділлі вважають, що сучасна Кам’янець-Подільська центральна міська бібліотека, попри всі трансформації та перерву в роботі у 1941-1944 роках, є прямою спадкоємницею першої центральної робітничої бібліотеки міста. Тож, сьогодні, їй виповнюється 98 років.

У тому ж Кам’янці-Подільському 21 грудня 1962 року відкрили платну госпрозрахункову міську водолікарню. Цей медзаклад став єдиним у місті, який заробляв на себе гроші. Першим головним лікарем був Іван Плескун. Довгий час водолікарня була пансіонатом на 75 ліжок, де, крім лікувально-реабілітаційних послуг, був ще й готельно-ресторанний комплекс. Також тут оздоровлювалися 300-350 людей, які проживали у будинках відпочинку «Поділля» i «Кооператор». Кошти за таке лікування відшкодовували профспілки. А 22 квітня 1992 року обласне управління охорони здоров’я ухвалило відкрити на базі водолікарні міський Центр здоров’я та фізіотерапевтичне відділення міської лікарні.

А 21 грудня 2018 року Кам’янець-Подільський отримав статус Молодіжної столиці України. Цього дня в Києві відбувся фінал конкурсу «Молодіжна столиця України-2018». Десять претендентів на перемогу, серед яких Хмельницький і Кам’янець-Подільський, розповіли про свої міста та презентували свої здобутки та можливості для молоді. За результатами виступів усіх фіналістів конкурсу, Наглядова рада конкурсу визначила Молодіжною столицею України-2019 саме Кам’янець-Подільський.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1913 - У газеті «Fun», недільному додатку до «The New York World», опубліковано перший у світі кросворд — автором головоломки на 32 слова був Артур Уінн.
• 1968 - З космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) запущено американський космічний корабель «Аполлон-8» з астронавтами Френком Борменом, Джеймсом Ловеллом і Вільямом Андерсом на борту. Це була перша пілотована експедиція до Місяця. 24 грудня корабель увійшов у навколомісячну орбіту і здійснив навколо супутника 10 обертів, під час яких було проведено його телезйомку і фотогорафування — американські астронавти стали першими людьми, які на власні очі побачили обернену сторону Місяця. 27 грудня екіпаж «Аполлона-8» успішно приземлився у води Тихого океану.
• 1991 - Як останній крок в процедурі ліквідації Радянського Союзу як держави, керівники 11-и з 15 колишніх радянських республік підписали в Алма-Аті (Казахстан) Декларацію про утворення Співдружності Незалежних Держав. Лише Грузія і прибалтійські держави Латвія, Литва та Естонія, відмовились приєднатись до СНД. Для Михайла Горбачова утворення СНД стало останнім сигналом для усвідомлення того, що держава, першим президентом якої він був, перестала існувати. Через чотири дні він подав у відставку.

В цей день народилися

• 1861 - Євген Харламович Чикаленко, український громадський діяч, благодійник, меценат, агроном, землевласник, видавець, публіцист.
• 1967 - Міхеїл Саакашвілі, грузинський державний і політичний діяч, Президент Грузії (2004-2007, 2008-2013).
• 1977 • Еммануель Макрон, французький державний діяч, політик, 25-й президент Франції (з 14 травня 2017 р.).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую