ye-logo.v1.2

18 січня – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 1499
Цього дня вісім років тому хмельничани вийшли на протест проти "диктаторських законів"
Цього дня вісім років тому хмельничани вийшли на протест проти "диктаторських законів". Фото: з архіву

Протест проти «диктаторських законів», «Голодна кутя».

У світі 18 січня відзначають День Вінні-Пуха. Це свято було створено, щоб вшанувати автора дитячих книжок-історій, який створив Вінні-Пуха та його друзів, – Алана Мілна. Письменник народився 18 січня 1882 року в Лондоні у Великобританії.

Як і багато інших персонажів книги Мілна, ведмежа Вінні отримав ім'я від однієї з реальних іграшок сина письменника Крістофера Робіна. У свою чергу, плюшевий ведмедик Вінні-Пух був названий на ім'я ведмедиці на прізвисько Вінніпег (Вінні), що жила в 1920-х в Лондонському зоопарку. Саме туди Алан Мілн у 1924 році вперше привів чотирирічного Крістофера, який невдовзі по-справжньому здружився з Вінні.

Згодом Вінні Пух став одним з найвідоміших героїв дитячої літератури XX століття. Цикл про Вінні-Пуха затьмарив усю досить різноманітну й популярну свого часу дорослу творчість Мілна. Усі його спроби вирватися з лап іграшкового ведмедя виявилися безуспішними. Сам Мілн тяжко переживав такий збіг обставин, адже не вважав себе дитячим письменником.

Яке сьогодні церковне свято

18 січня, напередодні Водохреща, українці святкують Другий Святвечір. Його ще називають у народі «голодною кутею». За традицією, протягом цього дня віряни постять, а вечеряти сідають, коли на небі засяє перша вечірня зоря. Готують лише пісні страви: голодну кутю, рибу, пісні голубці, гречаники, узвар.

Що не можна робити у цей день

  •  пити спиртне і їсти непісні страви;
  •  ставити на стіл парну кількість страв;
  •  лаятися, лихословити;
  •  робити важку роботу по дому
  •  прати;
  •  плакати.

День ангела

Григорій, Роман, Аполлінарій, Феона, Поліна, Михайло, Хома.

Прикмети дня

  •  Снігопад - буде хороший врожай гречки і меду. Якщо сніг випав вранці – чекайте гарний урожай ранньої гречки, опівдні - середньої гречки, а ввечері - пізньої.
  •  Вночі безхмарне небо – значить вродить багато гороху.
  •  Ясне небо та сяючі зорі пророкують багатий урожай зерна.
  •  Собаки часто гавкають – значить буде багато дичини в лісі.

Події, що сталися 18 січня в Україні та світі

  • 1654 рік – відбулася Переяславська рада.
  • 1896 рік – уперше продемонстровано публіці рентген-апарат конструкції Вільгельма Рентгена.
  • 1919 рік – у Лондоні засновано автомобілебудівну компанію «Бентлі Моторз».
  • 1964 рік – американські лікарі закликали конгрес зобов'язати сигаретні компанії писати на пачках попередження про небезпеку паління для здоров'я.
  • 1964 рік – «Бітлз» уперше потрапили в американський хіт-парад з піснею «I want to hold your hand». Через два тижні вона вже очолювала список найпопулярних пісень.
  • 2017 рік – дослідники з Гарварду розробили «м'якого робота», який розміщується навколо серця і допомагає йому битися, потенційно пропонуючи новий варіант лікування для пацієнтів з серцевою недостатністю.

Цікаві факти з минулого Хмельниччини

18 січня у 2014 році частина хмельничан вийшли на вулиці аби висловити протест проти "диктаторських законів". Протестувальники одягнули на голови каструлі та друшляки, в такий спосіб вони висміювали безглуздість прийнятих законів, та демонстрували, що незгодні їх виконувати. Подібні акції відбулись і в інших містах, а також на майдані Незалежності у Києві.

Низку цих законів Верховна Рада України ухвалила 16 січня, підняттям рук, без використання системи «Рада» та без обговорення, а їхні тексти стали доступні лише після того, як депутати за них проголосували. Наступного дня, 17 січня, цей пакет законів підписав тодішній президент Віктор Янукович.

Документи викликали негативну реакцію суспільства як такі, що порушують демократичні норми. Ці закони обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство. Зокрема, заборонялися рух у колонах більш як п'ять автомобілів, встановлення наметів, носіння шоломів, допомога протестувальникам, поширення інформації про силові структури тощо. 28 січня 2014 року Верховна Рада більшістю в 361 голос скасувала більшість законів 16 січня.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – в матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 18 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую