ye-logo.v1.2

18 січня: історія, події та факти

Історія 1453
Цього дня сім років тому хмельничани вийшли на протест проти "диктаторських законів"
Цього дня сім років тому хмельничани вийшли на протест проти "диктаторських законів". Фото: з архіву редакції

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

18 січня у 2014 році частина хмельничан вийшли на вулиці аби висловити протест проти "диктаторських законів". Протестувальники одягнули на голови каструлі та друшляки, в такий спосіб вони висміювали безглуздість прийнятих законів, та демонстрували, що незгодні їх виконувати. Подібні акції відбулись і в інших містах, а також на майдані Незалежності у Києві. 

Низку цих законів Верховна Рада України ухвалила 16 січня, підняттям рук, без використання системи «Рада» та без обговорення, а їхні тексти стали доступні лише після того, як депутати за них проголосували. Наступного дня, 17 січня, цей пакет законів підписав тодішній президент Віктор Янукович.

Документи викликали негативну реакцію суспільства як такі, що порушують демократичні норми. Ці закони обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство. Зокрема, заборонялися рух у колонах більш як п'ять автомобілів, встановлення наметів, носіння шоломів, допомога протестувальникам, поширення інформації про силові структури тощо. 28 січня 2014 року Верховна Рада більшістю в 361 голос скасувала більшість законів 16 січня.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1654 рік – Переяславська рада. Спершу в Переяславі відбулася старшинська рада, а згодом - генеральна військова рада. У ній взяли участь представники козацтва Київського, Чернігівського та Брацлавського полків, жителі Переяслава. Після тривалої наради Хмельницький і козацька старшина заприсяглися перед російською делегацією у тому, «щоб бути їм із землею і городами під царською великою рукою невідступно».
    Загалом у день Переяславської ради присягу склали 284 особи. Від імені царя гетьману було вручено грамоту та знаки гетьманської влади - військовий прапор (хоругву), булаву та шапку. Ніякого письмового договору в Переяславі укладено не було.
  • 1871 рік – після закінчення програної французами франко-прусської війни у Версальському палаці проголошено створення Німецької імперії, відомої як Другий Рейх.
  • 1896 рік – уперше продемонстровано публіці рентген-апарат конструкції Вільгельма Рентгена.
  • 1918 рік – на зборах студентів Київського університету Св. Володимира і та Українського національного університету ухвалено рішення створити студентський курінь ім. Січових стрільців.
  • 1919 рік – у Лондоні засновано автомобілебудівну компанію «Бентлі Моторз», котра спеціалізувалась на виробництві спортивних і вишуканих автомобілів. У 1931 році «Бентлі» була придбана компанією «Роллс-Ройс».
  • 1919 рік – у Версалі розпочалася Паризька мирна конференція, учасники якої схвалили статут Ліги націй.
  • 1964 рік – американські лікарі закликали конгрес зобов'язати сигаретні компанії писати на пачках попередження про небезпеку паління для здоров'я.
  • 1964 рік – «Бітлз» уперше потрапили в американський хіт-парад з піснею «I want to hold your hand», що зайняла 45-е місце. Через два тижні вона вже очолювала список найпопулярних пісень.
  • 2017 рік – дослідники з Гарварду розробили «м'якого робота», який розміщується навколо серця і допомагає йому битися, потенційно пропонуючи новий варіант лікування для пацієнтів з серцевою недостатністю.

Цього дня народилися:

1689 року народився Шарль-Луї де Монтеск'є, французький правник, філософ, письменник і політичний мислитель.

1864 року народився Іван Їжакевич, український і радянський художник, відомий ілюстратор Тараса Шевченка та інших укаїнських письменників.

1882 року народився Алан Александр Мілн, англійський письменник, відомий насамперед як автор "Вінні Пуха" - серії казок для свого сина Крістофера Робіна. Цей день у світі відзначають як День Вінні Пуха.

Цей день в історії Хмельниччини

18 січня 1944 року відбулося визволення Нетішина від нацистських окупантів. У першій половині січня того року почалося визволення північних районів області, зокрема Полонщини та Славутчини, з-під фашистської окупації. У цей же час, 18 січня, бійцями 287 стрілецької дивізії Першого Українського фронту було звільнено Нетішин. З Нетішина та села Солов’є (яке сьогодні входить до сучасного міста Нетішин) протягом 1941-1945 років воювало 517 громадян, за ці роки загинув 321 житель названих населених пунктів.

2015 року у бою за донецький аеропорт загинув 25-річний «кіборг» з Хмельницького Дмитро Івах. «Їхня рота вела бій з бойовиками, щоб ті не закрили коридор до донецького аеропорту. Тоді їх накрили “Градами”. Дмитру осколок влучив у голову, смерть була миттєвою», - згадував про ті трагічні події командир роти 95-ї аеромобільної бригади майор Олег Бутницький. У День Соборності, 22 січня, провести в останню путь військового прийшли сотні хмельничан. Прощання відбулося на майдані Незалежності. Поховали Героя на Алеї слави на кладовищі у мікрорайоні Раково поряд з іншими хлопцями, що віддали життя за Україну.

Дмитро Івах загинув у боротьбі за донецький аеропорт. Фото: з архіву

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую