ye-logo.v1.2

6 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2670
Цього дня 26 років тому о 18:45 над станцією «Академік Вернадський» був урочисто піднятий синьо-жовтий прапор
Цього дня 26 років тому о 18:45 над станцією «Академік Вернадський» був урочисто піднятий синьо-жовтий прапор. Фото: Науковий арктичний центр

Про день без мобільних телефонів та Велика Британія передала Україні свою антарктичну станцію.

Шостого лютого 1996 року Британія передала свою антарктичну станцію «Фарадей» українським полярникам. На її базі створено українську станцію «Академік Вернадський».

Цього дня 26 років тому о 18:45 над станцією був урочисто піднятий синьо-жовтий прапор. Історичний момент про те, як британські вчені передавали українським полярникам станцію, описав Національний антарктичний науковий центр.

Як відомо, Велика Британія безкоштовно передала Україні свою антарктичну станцію. Проте все має свою ціну, нехай хоч символічну. 6 лютого 1996 року, коли над островом Галіндез замайорів синьо-жовтий прапор і англійські колеги попрощалися перед відправленням на «велику землю», останній бейзкомандер «Фарадея» Данкан Хейг жартома зажадав символічної плати за станцію. Мовляв, така прикмета.

«Я дістав з кишені один фунт і віддав Хейгу. Той вмить побіг до майстерні, вхопив інструменти і тут же «вмурував» монету в дерев’яну стільницю бару «Фарадей», - згадує керівник 1 УАЕ, геофізик Геннадій Міліневський. Підпис під монетою було викарбовано наступного дня, тож у ньому зазначена дата не 6 лютого, а 7 лютого.

До слова, цього року вдруге шепетівчанин увійшов до української антарктичної експедиції. Максим Білоус став одним з 14-ти учасників, які проведуть рік в Антарктиді, на українській антарктичній станції «Академік Вернадський».

Для Максима це буде вже друга експедиція на континент, розташований на самому півдні Землі. Уперше він став учасником 25-ї Української антарктичної експедиції у 2020-му і провів на станції «Академік Вернадський» рік, повернувшись навесні 2021-го додому. А вже наприкінці літа знову пройшов відбір з понад сотні претендентів і днями вирушить на далекий континент. Як і під час першої зимівлі виконуватиме в експедиції функції системного механіка.

А ще щороку 6 лютого святкують Міжнародний день бармена.

Також з 6 по 8 лютого у світі святкують Всесвітній день без мобільного телефону. Акція закликає відмовитися на 3 дні від використання цього гаджету, щоб позбутися залежності від нього. Існує цей день з 2001 року, коли його було створено за ініціативою французького письменника Філа Марсо. Саме він написав перший роман мовою SMS-повідомлень. Літератор закликав частіше виходити на вулицю без мобільного телефону.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 6 лютого вшановує пам'ять блаженної Ксенії. У народі день назвали «Ксенія Півзимниця».

Що не можна робити у цей день

• Не розповідайте свої сни.

День ангела 6 лютого святкують

Ксенія, Оксана, Герасим, Тимофій, Іван, Павло, Агапій, Денис

Прикмети дня

• Безвітряно - липень буде теплим.
• Яка погода цього дня - такою вона буде всю весну.
• Багато зірок на небі - скоро буде тепло, якщо їх мало - до негоди.

Події, що сталися 6 лютого в Україні та світі

• 1900 - російський вчений Олександр Попов вперше у світі передав по радіо сигнал лиха на морі (радіограму командирові криголама "Єрмак").
• 1901 - у Парижі на вокзалах з'явилися перші громадські телефони.
1935 - у США у продаж уперше надійшла настільна економічна гра "Монополія". У 1999 р. ця економічна гра потрапила в Книгу рекордів Гіннесса як найпопулярніша.
• 1944 - видана постанова про повернення з евакуації до Києва Академії наук України.
• 1958 - створена Спілка кінематографістів України.
• 1985 — компанія Microsoft оголосила про створення текстового процесора Word, призначеного для комп'ютерів IBM PC.

Цікаві факти з минулого Хмельниччини

У цей день починається історія однієї з найстаріших публічних бібліотек регіону. Так, 6 лютого 1901 року було затверджено статут «Проскурівської міської бібліотеки у пам’ять О. С. Пушкіна». Відкрилась книгозбірня вже у травні того ж року в одній з кімнат Дніпровського полку на вулиці Олександрівській (нині Проскурівська — авт.).
Її книжковий фонд нараховував близько тисячі примірників. Це були виключно російські книжки, журнали і газети. Бібліотека була платною. Річний внесок читачів становив близько трьох карбованців. Особи, які надали бібліотеці значну пожертву, ставали почесними членами книгозбірні.

Після перенесення обласного центру в березень 1941 року з Кам’янця-Подільського до Проскурова міській бібліотеці було надано статус обласної. У 1948 році книгозбірні присвоєно ім’я письменника Миколи Островського. Проте 28 липня 2016 року під час сесії Хмельницької обласної ради місцеві депутати прийняли рішення про перейменування закладу на Хмельницьку обласну універсальну наукову бібліотеку.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі
«Цей день в історії Хмельниччини: 6 лютого»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую