ye-logo.v1.2

У хмельницькому музеї експонують позолочений колт із зображенням птахів

Історія 2393
Лицьовий бік прикраси прикрашений зображенням парних птахів
Лицьовий бік прикраси прикрашений зображенням парних птахів. Фото: Хмельницький обласний краєзнавчий музей

Цю прикрасу називають справжнім витвором мистецтва.

В експозиційній залі «Археологічна спадщина краю» Хмельницького обласного краєзнавчого музею експонують роботи ювелірів кінінця ХІІ – серед ХІІІ століття. Це - рясна, колти, гривні, персні, намиста, медальйони…

Як зазначають музейники, ці скарби були знайдені групою археологів під керівництвом Василя Якубовського у 1970-1980 роках на Болохівських городищах поблизу сіл Городище та Теліженці колишнього Деражнянського та Старосинявського районів.

«Кожна з прикрас – витвір мистецтва, - кажуть в музеї. - Більшість виробів – срібні, однак серед них є й позолочені. Наприклад, колт (жіноча прикраса, яка кріпилася до головного убору - авт.), оздоблений кольоровим сюжетним малюнком. Лицьовий бік прикрашений зображенням парних птахів, які за язичницьким віруванням пов’язуються із живильною силою небесної води. Між ними – росток-крин, що символізував вічні сили природи».

Як же виготовлявся такий виріб? Ювелірні майстри сюжети пластин формували на спеціальних матрицях. Потім заглиблення, що утворились, поділяли перегородками на окремі сектори, які заповнювали різнокольоровими емалями.

Більше про Болохівські скарби можна дізнатися у матеріалі «Вовкулаки на Поділлі: які таємниці приховує болохівський срібний браслет»
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую