ye-logo.v1.2

Факт в історії: як у Кам’янці-Подільському запрацювала чоловіча гімназія

Історія 2024
Урок латинської мови
Урок латинської мови. Фото: з фондів Кам'янець-Подільського історичного музею-заповідника

Заклад відкрили рівно 190 років тому.

У працях науковців і краєзнавців 13 січня згадується, як день відкриття у Кам’янці-Подільському чоловічої гімназії. Сталося це у 1833 році.

Спочатку гімназія розміщувалася у тісному приміщенні. Проте у 1837-му році цьому освітньому закладу вирішили облаштувати кращі умови і вже 1 січня 1841 року відбулося урочисте відкриття будівлі гімназії. Це була триповерхова, кам’яна, прямокутна споруда. У 1873 році на третьому поверсі гімназії облаштували Трьохсвятительську церкву, над дахом якої був збудований купол.

Загалом у гімназії навчалося від 250 до 650 учнів. Атестат про її закінчення відкривав шлях до університету. Так, у 1886 році в Київському університеті на різних курсах вчилося 90 випускників Кам’янець-Подільської гімназії.

Заклад швидко перетворився на новий осередок освіти і науки на Поділлі. Підтвердженням цього став візит Тараса Шевченка до Кам’янця в жовтні 1846 року, аби відвідати свого давнього знайомого, викладача гімназії Петра Чуйкевича.

У перші місяці Першої світової війни будівля гімназії постраждала від вибухів. Учнів і майно евакуювали, а у відремонтованих приміщеннях розмістили військових. А в часи Української Народної Республіки, гімназію приєднали до заснованої в 1918 році української гімназії імені Степана Руданського. Проте з остаточним приходом більшовиків у місто 16 листопада 1920-го, гімназію перетворили у трудову школу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую