ye-logo.v1.2

Зазирнути у рай, або Моя часточка прекрасного із берегів Мальти

Туризм 4977
Блакитна лагуна на маленькому острові Коміно (Мальта).
Блакитна лагуна на маленькому острові Коміно (Мальта). . Фото: автора

Написати один репортаж про Мальту – це все одно, що одним оком, через шпаринку, зазирнути у щось прекрасне і сказати, що ти там був. Тому перший текст – це як перша страва на бенкеті, де обов’язково буде десерт.

Все, що я знала про цю країну, поки не почула «Хочеш на Мальту?», це те, що вона в Середземному морі і там є лицарі з піратами. Бо, як справжня дівчинка, колись дуже захоплювалася історіями рицарів, які на білому коні приїжджають до принцес, а вже потім, як підліток «відірви і викинь», любила розбійників-піратів. Коли відпустка на Мальті стала реальністю, я почала вичитувати, що ж там особливого. Але чужі емоції мене мало торкали. Ну, гарно. Ну, море і сонце… мало хіба таких країн? Тим більше, що відпустки люблю більше активні, європейські.
Але… те, що я побачила, відчула і дізналася, перевершило всі очікування! На всі ці красоти треба накладати свої, особисті відчуття, знання, сприйняття і навіть фантазії.

Уявіть собі, що уся Мальта за кількістю населення менша, аніж два Хмельницьких і уміщається на площі 316 квадратних кілометрів! Сім островів: Мальта, Гозо, Коміно, острови Святого Павла, Філфла, Комінотто та Філфолетта. Із них заселені лише перші три, і на одному із тих трьох – Коміно – живе… три людини! У теперішній столиці Валетта – мешкає трохи більше шести тисяч населення, а решта 400 тисяч – у 68 більших, менших і зовсім малесеньких містах. Але така мініатюрність не заважає країні приймати у себе туристів, кількість яких за рік, втричі перевищує населення країни.

До числа туристів та загальної статистики у Міністерстві туризму не враховують тих, хто приїздить на острів на туристичних лайнерах. 

За даними Міністерства туризму Мальти, за рік країну відвідують близько 1,2 мільйона туристів. Лише за минулий рік вони залишили на острові 1 мільярд 700 мільйонів євро. І всі ці люди приїздять, щоб не лише повалятися на пляжах вздовж узбережжя Середземного моря! Мальта – це відпочинок для тих, хто любить не просто «тюленями» валятися на пляжі, хоча вони – одні з кращих у Європі, але й відвідувати цікаві екскурсії та дізнаватися багато нового.

 

Водний транспорт на Мальті рівноцінний автомобілям, чимало часу туристи проводять саме на воді. 

Мальта – це нашарування історії фінікійців, карфагенів, римлян, арабів, англійців… усіх, хто у різні роки, намагався там осісти і підкорити її. Саме тому Мальта, чи не єдина країна, де на такій малесенькій території розміщена така велика кількість історичних пам’яток.

Трохи історії

Кажуть, назву «Мальта» придумали фінікійці і означає вона – прихисток. Хоча й досі її називають історичним прохідним двором між Європою та Африкою, адже острів знаходиться на самісінькій середині Середземного моря. За біблійними переказами, корабель апостола Павла, який направлявся до Риму, розбився під час шторму саме біля берегів Мальти.

На тому ж березі й досі стоїть великий пам’ятник апостолу, а в колишній столиці острова Мдіні – є цілий музей у помешканні, де святий Павло проповідував і проводив обряд хрещення новонаверненим християнам. Зараз у країні є понад 300 храмів та капличок. Більшість із них була збудована у 17-18 століттях. До речі, мальтійці дуже віруючі люди, понад 90 відсотків із них – римо-католики. На острові є усього одна греко-католицька церква і одна мечеть.

Місце, де за біблійними переказами, зупинявся апостол Павло. Мдіна, Мальта. 

Коли ж розвалилася Римська імперія, а на християн почалися гоніння, Мальтою почав ширитися іслам і панував тут аж до 12 століття. Тоді острів перейшов у володіння Іспанії, яка зробила з нього форпост із цитаделями, фортецями, монастирями Іоанітів (госпітальєрів), які і стали відомим «Мальтійським орденом». Чи не найбільше країні зосталося саме від них. Госпітальєри «придбали» острів у короля Карла V майже за безцінь: один песо і один сокіл в рік. У мальтійців з того часу ходить приказка: «придбати за одного сокола», що означає за безцінь, або дуже дешево. А залишили госпітальєри по собі укріплені міста і розвинену медицину, яка й досі вважається однією з кращих у світі.

48 тисяч солдат втратив Сулейман Великий, коли намагався захопити цю бухту, перед столицею Мальти.  

Правили лицарі Мальтійського ордену понад три сотні років, аж поки острів, у 1798 році, без бою захопив Наполеон. Мальтійці не могли самостійно перемогти французьку армію і на допомогу покликали англійців. Адмірал Нельсон вигнав війська Наполеона зробивши Мальту надовго колонією Великобританії. До речі, сам Бонапарт тут пробув усього…шість днів! Але за цей тиждень країна змінилася - він вигнав госпітальєрів, які були вимушені шукати прихистку у Європі, але опинилися у Петербурзі, терміново обравши Магістром свого ордену Петра І. Там, у Петербурзі, лицарі й залишалися, аж до його смерті.

У будинку, де протягом 6 днів проживав Наполеон Бонапарт, зараз працює Уряд країни. Будинок знаходиться на найдовшій та найширшій вулиці столиці Мальти Валетте. 

На Мальті базувалася англійська військова база, через що острів, у часи Другої світової війни, бомбардували союзники німецької армії. Однак Мальта німцям так і не підкорилася.

За незалежність від Британії Мальта боролася 13 років і здобула її у 1964 році. Та ще десять років там зберігалося правління королеви, поки до влади у 1974 році не прийшли лейбористи, які змінили конституцію і проголосили Мальту – республікою.

До Євросоюзу країна вступила у 2003 році. Але й досі там скрізь проглядається Англія: будівлі із закритими балконами, англійська – друга офіційна мова на острові, лівосторонній рух на дорогах і навіть червоні телефонні будки залишилися.

Знак мальтійського ордену розміщують скрізь, на дверях музею, де розміщенні унікальні картини Караваджо, на спинках стільців у храмі Святого Івана і навіть на килимках при вході.

Країна в країні

Уявляєте, що на цій мініатюрній території Мальти є ще одна визнана суверенна територія – Форт Сант Анджело, яка належить Суверенному військовому Ордену Госпітальєрів Святого Івана Єрусалимського, лицарів Родосу і Мальти… (це все одна назва)! Так ось, ця територія – це найменша держава у світі! Саме Форт Сант Анджело, а не Ватикан, як багато хто вважає. 

Для мальтійських сімей яхта, як для більшості із нас хороший автомобіль - вони є у багатьох сімей, які проводять вихідні та відпустки "на воді". 

Гроші і туризм

Мальта живе за рахунок туризму і грошей. Саме так, адже тут друкують євро. До того ж, окрім туристів, які залишають тут мільйони євро щороку за послуги, розваги і товари, Мальта має один із найбільших морських логістичних торгових портів, підприємства, де виробляють мікрочіпи і займається супутніми товарами для суднобудування. Славиться країна своїм різнокольоровим мальтійським склом. До речі, це практичний і цікавий презент, який найчастіше купують туристи.

Вироби з мальтійського скла - це справжні витвори мистецтва, які особливо гарно "виграють" на сонці

А ще – кактусові і цитрусові настоянки, джеми і, звісно ж, вино. Воно тут часто дешевше, аніж вода і за смаком не поступається продукту із розрекламованих «винних» країн. Мальтійська кухня славиться дарами моря і … кроликом. Оскільки на острові більшу частину року спека, місцеві не вживають жирного м’яса, а кролик, риба і овочі – саме те, що треба.

Місцева кухня багата рибою.

Слідами відомих кінофільмів

Серед обов’язкових пунктів для відвідування на Мальті є місця де знімали різні фільми. Загалом від 60-х років минулого століття і до нині, на Мальті зняли понад 300 кінокартин. Серед найвідоміших «Гладіатор», «Юлій Цезар», «Граф Монте-Крісто», «Код да Вінчі», «Троя», «Гра престолів» та кілька фільмів з циклу бондіани. Ну і звісно ж, «Моряк Папай»! Це місцева родзинка, адже декорації до фільму Роберта Олтмена про моряка Папайя, який тут знімали в 1979-1980 роках, залишилися і тепер слугують окремою туристичною локацією на карті Мальти.

Вигляд на "Popeye Village" - містечко Папайя.

Внутрішній двір музею інквізиції, де знімали сцени до багатьох фільмів. 

Втрачена пам’ятка

Славнозвісна пам’ятка Мальти – природна арка «Лазурне Вікно», одна з головних родзинок острова, зображена багатьма художниками, показана у фільмах і телешоу, нещодавно… впала. Зруйнувалася вона 8 Березня 2017 року.

Та саме туристичне місце і бухта Дуейра, й досі приваблюють туристів, особливо дайверів. Блакитна вода, величезні скелі, соляні калюжі, тунелі, печери… Тут можна пірнати з аквалангом, і навіть милуватися аркою, але вже як величезним каменем у воді. Щоправда, неподалік, з іншого боку острова, є копія арки. Не така велика і доступна для огляду, але не менш захоплююча.

Місце, де ще до 8 березня цього року було всім відоме "Лазурове вікно"

Не "Лазурове вікно", але не менш поплярне місце серед туристів

Райське місце

І наостанок, про рай. Блакитна лагуна заслуговує на окремий репортаж хоча б тому, що такого пляжу ви не знайдете, напевно, у всій Європі. Це спокійне місце на крихітному острові Коміно, між головними островами Мальти і Гозо. Коміно – настільки маленький, що тут немає автомобілів, лише один будинок і, як йшлося вище, живе три людини (ще півтори місяці тому було чотири, але одна жінка, мати сімейства, померла).

Туристи сюди прибувають на моторних човнах, яхтах чи прогулянкових катерах, щоб провести день на пляжі. А ввечері усі повертаються «до цивілізації». Бірюзовий колір води і білий пісок створюють ідеальне місце для сонячних ванн, плавання з маскою чи просто релаксу немов «у раю». Кажуть, колись на Мальті жила прекрасна богиня. Її душа, ніби-то, й досі обдаровує острів особливим шармом і спокоєм. Тут і справді не відчувається плин часу, особливо на лазурових пляжах, так ніби його і не існує взагалі.

Для довідки: протягом 2016 року на Мальті побували 4 тисячі українців. Поки що, прямих рейсів до острова немає, лише чартери, які забезпечує туроператор Travel Professional Group, але мальтійці кажуть, ще кілька років і з України на Мальту літатимуть лоукости. Але поки що, добре хоч є безвіз.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую