ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Тернопіль – маленький Львів із великим озером

Туризм 10981
Старий замок у Тернополі височіє над ставом
Старий замок у Тернополі височіє над ставом. Фото: автора

Сусідній обласний центр потішить мандрівників великим ставом, над яким височіють замок та старовинна церква.

 Оскільки в Тернопільській області збереглося найбільше замків, у столиці регіону мені доводилося бувати часто, але все якось поспіхом, проїздом... І ось нещодавно випала нагода присвятити сусідньому обласному центру майже цілий день. За цей час вдалося не лише оглянути основні пам'ятки міста, а й вдосталь нагулятися набережною та парком.

Колись одна львів’янка після відвідин Тернополя поділилася враженнями: «Тернопіль – як маленький Львів з великим озером. Тут теж є старовинні будинки, але на меншій площі. А ще багато води і зелені, чого не вистачає Львову».

Можливо, це трохи перебільшення, Тернополю не зрівнятися з містом Лева за кількістю та красою пам'яток. Зате є тут і свої переваги: невелика площа центру, значно помірніші ціни та відсутність натовпів туристів.


У центрі Тернополя.

Якщо пройтися від залізничного вокзалу до ставу, поблукавши паралельними і перпендикулярним вуличками, можна побачити більшість найцікавішого у Тернополі. Зокрема, це Тернопільський замок, Театральний майдан і бульвар Шевченка, кілька вузьких пішохідних вуличок (серед них – Валова – одна з найстаріших у місті), три старовинні храми, старі будинки, нові фонтани та причепурена набережна.

Три старовинні храми

Серед симпатичних старих будинків на вулиці Сагайдачного стоїть, як на мене, найгарніша споруда Тернополя. Це величний домініканський костел із двома баштами, дашки яких нагадують китайські пагоди.


Домініканський костел зараз виконує рль греко-католицької церкви.

Храм збудовано у другій половині 18 століття у стилі бароко як костел пресвятої Діви Марії при домініканському монастирі. Ще відтоді під храмом збереглися великі підземелля. Дослідники припускають, що підземні ходи від костелу можуть вести до Тернопільського замку.

Зараз храм належить греко-католикам та освячений на честь Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці. Мені пощастило потрапити на вечірню службу до храму (до речі, він був заповнений людьми) та послухати чудовий спів чоловічого церковного хору.

Над ставом височіє найстаріший храм Тернополя – церква Воздвиження Чесного Хреста. Її збудували ще наприкінці 16 століття, а то й раніше. Неподалік від церкви у давні часи стояла Львівська брама, що захищала місто від нападників. Тут точилися запеклі бої, церква також виконувала оборонні функції. А коли щосили били її дзвони чи запалювали сигнальні багаття, тернополяни дізнавалися про наближення ворогів.


Воздвиженська церква - найстаріша у Тернополі.

Ще один старовинний храм Тернополя стоїть на вулиці Руській. Це збудована у 1602-1608 роках церква Різдва Христового або Середня церква. Зараз вона підпорядкова українській автокефальній православній церкві (як і Воздвиженський храм).


У храмі Різдва Христового зберігається чудотворна ікона.

У храмі зберігається Тернопільська чудотворна ікона Божої Матері Одигітрія, перенесена сюди в часи Першої світової війни із Воздвиженської церкви. Тернополяни вважають, що саме ця ікона врятувала церкву Різдва Христового від руйнування. Адже під час Другої світової війни усі навколишні будинки були зруйновані, лише храм практично не постраждав.


На карті позначено розташування трьох храмів.

Старий замок

Не кожен, проходячи повз Тернопільський замок, асоціює цю будівлю із замковою спорудою. Насправді ж вона, як і три вищезгадані храми, є пам’яткою архітектури національного значення!


Вид на замок з набережної.

Старий замок височіє над Тернопільським ставом. Колись поряд був ще й Новий замок, але його руїни не стали відновлювати.

Загалом Тернопільський замок спорудили у середині 16 століття на березі річки Серет, щоб захищати ці землі від нападів кримських татар. Колись замок був могутньою фортифікаційною спорудою із валами, бастіонами та оборонними вежами. Зараз залишився лише палац, і то неодноразово перебудований.


Вид від замку на Тернопільський став та набережну. На передньому плані - фонтан "Каскад".

Тернопільський став

Тернопільський став – одне з улюблених місць відпочинку і містян, і туристів. Рукотворна водойма була створена на місці боліт на річці Серет ще за часів будівництва замку. Однак водойма неодноразово замулювалася і занепадала. У 1950-х став востаннє відновили, причому він почав займати ще більшу територію, ніж раніше (близько 300 гектарів).

Зараз набережна ставу з боку центру має дуже охайний вигляд та чудовий благоустрій. Тут зелені газони, побілені бордюри, облаштована велодоріжка, надпис «I LOVE TERNOPIL», парк скульптур тощо.

Літери у Тернополі, на відміну від наших хмельницьких, металеві, діти із задоволенням на них видераються. 

На ставу є два острови, Чайка і острів Закоханих, по ньому плаває прогулянковий кораблик та катамарани. Словом, чудове місце для відпочинку у спекотну погоду!

  

Острів Чайка. Острів Кохання.

Що ще подивитися у Тернополі

Вулиця Валова – одна з найстаріших та найгарніших у Тернополі. Її довжина близько 200 метрів, і майже кожен будинок на ній – пам’ятка архітектури місцевого значення. Тут збереглася стара бруківка (кілька років тому її встелили по-новому, подекуди замінивши каміння), довоєнні двері і перила.


Вулиця Валова - не довга, але дуже симпатична.

Бульвар Шевченка і Театральний майдан – місця прогулянок і побачень. Гарні ліхтарі, квітники, фонтани. До речі, фонтанів у Тернополі дійсно багато.


Бульвар Шевченка. вдалині видніється тернопільський театр.

Цікава атракція – погодувати голубів на Театральному майдані. Вони тут такі сміливі, що навіть сідають на руки, якщо насипати у долоню зернят чи тримати у руці шматок хліба.


На Театральному майдані багато голубів.

Як дістатися до Тернополя

Сполучення Хмельницького із Тернополем досить добре, між сусідніми обласними центрами курсують численні потяги та автобуси. Час у дорозі – близько двох годин.

Залізничний вокзал у Тернополі розташовується практично у центрі, автовокзал трохи далі, але теж можна досить швидко пішки дійти до центру.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую