ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Чернівці – неперевершений архітектурний ансамбль на пагорбах

Туризм 8727
Чернівці розташовані на пагорбах
Чернівці розташовані на пагорбах. Фото: автора

Завдяки такому розташуванні у місті цікаве планування та чудові краєвиди.

 Чернівці – чудове місто! Архітектура тут не гірша, ніж у Львові, зате туристів значно менше. «І здалися тобі ті туристи», - скажете ви. Я прагну лояльно ставитися до натовпів людей будь-де. Але остання поїздка до Львова мене трохи втомила. Стільки людей в стані алкогольного сп‘яніння, які говорять по-польськи, я одночасно ще ніколи не бачила.

Але повернемося до Чернівців, які не варто порівнювати зі Львовом чи з будь-яким іншим містом. Адже воно дійсно неповторне, дуже гарне, горбате (розташоване на пагорбах), вимощене бруківкою і прикрашене старими кам‘яницями. Дуже люблю художній музей у Чернівцях, пішохідну вуличку Кобилянської і звісно, Чернівецький університет, він же – резиденція буковинських митрополитів. Це архітектурна перлина не лише Чернівців, а й усієї України. Та що там, це архітектурний ансамбль світового рівня! Недарма він включений у список спадщини ЮНЕСКО.

Колишній готель "Брістоль" на площі Філармонії.

А ще мені якось пощастило ночувати у звичайній чернівецькій квартирі у старому місті. Так це щось неймовірне. Будинок збудований ще за австрійців, стелі височезні, всередині грубки, обкладені кахлями… Дуже атмосферно!

  

Архітектурні шедеври Чернівців.

Якщо ви приїдете у Чернівці потягом, одразу ж попадете у старовину. Адже місцевий залізничний вокзал збудовано понад сто років тому у модному тоді модерні.

До речі, Чернівці – одне з перших українських міст із залізницею. Перших пасажирів тут зустрічали у 1866 році, раніше, ніж у Києві чи Харкові. Цікаво, що потяги, що відправляються з вокзалу, проводжають веселою мелодією. Лише нещодавно я дізналася, що така традиція існувала ще на початку залізничної ери у Чернівцях (щоправда, тоді грав живий оркестр, а зараз лунає запис).

Щоб дістатися до центру пішки, доведеться подолати нічогенький підйом вгору. Можливо, буде важко йти, але зовсім не нудно. Адже дорогою вам зустрічатимуться симпатичні будиночки.

Дорогою до центру доведеться подолати підйом.

Орієнтуватися у Чернівцях просто. Центральна площа так і називається – Центральна, головна вулиця – Головна. Університет розташовується на Університетській вулиці, а театр – на Театральній площі. Якщо все ж таки заблукаєте, карта та привітні чернівчани неодмінно допоможуть!

Чернівці – рай для поціновувачів старовинної архітектури. Місто потішать вас не просто чудовими пам’ятками 18-20 століття (серед них, між іншим, 17 – національного значення!), а й цілісними архітектурними ансамблями.

Читайте також: Музей мініатюр: найвідоміші українські замки зібрані в одному місці.

В першу чергу, це ансамбль Центральної площі (колишня площа Ринок), що є серцем міста. Головна споруда на ній – ратуша з високою баштою, збудована у стилі класицизму у середині 19 століття. За часів панування Австро-Угорщини шпиль ратуші прикрашав символ імперії – двоголовий орел, висота якого сягала трьох метрів. Та під час Першої світової війни російські війська, захопивши місто, зняли «міську пташку» і відправили її до Росії.


Чернівецька ратуша.

Інша імпозантна будівля на Центральній площі – колишня дирекція Буковинської ощадної каси (нині той самий мій улюблений художній музей). Будинок ощадкаси, як і залізничний вокзал, збудований у стилі віденської сецесії (модерну), і є одним з найкращих зразків цього стилю у Центральній Європі.

Читайте також: Хотинська фортеця: Дністер, кіно та загадкова пляма.

Також чудовий ансамбль зберігся на Театральному майдані – одному з найстаріших у місті. Домінанта ансамблю – Чернівецький музично-драматичний театр ім. Ольги Кобилянської. Будинок збудований у 1905 році як міський театр. Також на Театральному майдані варто виділити Єврейський народний дім та будинок торгово-промислової палати.


Пам'ятник Ользі Кобилянській на фоні театру, названого на її честь.

Цікаво, що середину майдану спеціально опустили на кілька метрів, щоб будівля театру, яка загубилася серед пізнішої забудови, краще виділялася. На майдані є алея чернівецьких зірок. А ще тут тусується молодь та вуличні музиканти.

І найдовершеніший чернівецький ансамбль – комплекс колишньої резиденції буковинських митрополитів, що нині займають головні корпуси Чернівецького національного університету. Збудована у середині 19 століття за проектом чеського архітектора Йозефа Главки, резиденція поєднала у собі різні стилі. Вона більше нагадує замок чи палац, з високими червоними стінами, замкненим подвір’ям, симпатичними башточками.

Колишня резиденція митрополитів - тепер храм науки.

Навіть не уявляю, як навчатися у приміщеннях, оздоблених фресками, вітражами, колонами, мозаїкою. Мабуть, рука не підіймається списувати у такому місці:)

  

На території резиденції.

Говорячи про архітектурні ансамблі, не можу не згадати про пішохідну вулицю Ольги Кобилянської – одну з найгарніших у Чернівцях. За австрійських часів вона називалася Геренгассе, тобто Панська вулиця. І назва цілком себе виправдовувала, адже вулиця одна з перших отримала каналізацію та бруківку, тут жили багатії, а двірники мили її з милом кілька разів на день!

Центральні вулички Чернівців вимощені бруківкою.

Більшість будинків вулиці Кобилянської збереглися до наших днів, тому мають своє вишукане обличчя та сиву історію.

Сакральну архітектуру Чернівців можна розглядати так довго, як і цивільну. Зокрема, це найстаріші муровані храми міста – Базиліка? ?Воздвиження Всечесного Хреста та церква Святої Параскеви Сербської; неготичний костел єзуїтів з високим і гострим шпилем; діюча Вірменська церква, де крім богослужінь проводять концерти органної музики; собор Святого Миколая з оригінальними покрученими баштами, через які церкву в народі називають п‘яною…

Базиліка Воздвиження Чесного Хреста.

  

Вірменська церква. Свято-Миколаївський собор.

Про архітектурні та культурні цікавинки Чернівців можна роз  повідати довго. Та найкраще – приїхати і побачити все на власні очі. Як на мене, столиця Буковини заслуговує на те, щоб провести тут декілька днів. Тоді можна не лише побачити багато цікавого, а й насолодитися його прекрасною атмосферою.

Церква Святої Параскеви.

Як дістатися до Чернівців

Відстань між Хмельницьким і Чернівцями становить близько 200 км. Дорога проходить через Ярмолинці, Кам’янець-Подільський та Хотин.

Потяги із Хмельницького до Чернівців ходять рідко і повільно. З іншого боку – зручно, вночі ліг спати у Хмельницькому, прокинувся – у Чернівцях.

Зате з автобусним сполученням справи значно кращі. Автобуси ходять часто в першій половині дня, час у дорозі – 4-5 годин.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую