ye-logo.v1.2

Розписи, які варто побачити: Сталін у пеклі, японські самураї і таємнича фреска в замковій церкві

Туризм 6994
У Троїцькій церкві неподалік Сатанова можна побачити унікальну фреску «Страшний суд», де у пеклі реальні персонажі: Іуда, Гітлер, Сталін, Ленін, Берія, Хрущов з капцем у руці..
У Троїцькій церкві неподалік Сатанова можна побачити унікальну фреску «Страшний суд», де у пеклі реальні персонажі: Іуда, Гітлер, Сталін, Ленін, Берія, Хрущов з капцем у руці... Фото: з архіву

Деяким з них – близько пів тисячі років, а є і сучасні, утім, з унікальними сюжетами.

На Хмельниччині у старовинних храмах та палацах і нині можна побачити унікальні розписи, які є справжніми витворами мистецтва. Деяким з них – близько пів тисячі років, а є і сучасні, утім, з унікальними сюжетами.

Сьогодні сайт «Є» розкаже вам про розписи єдиної в Україні японської кімнати в Самчиках та про те, чи справді її малював Врубель, також про розписи XVI століття в замковій церкві, яку звів Костянтин Острозький в Старокостянтинові. А ще – про унікальну фреску «Страшний суд» у Троїцькій церкві неподалік Сатанова. Такої нема більше ані в Україні, ані в усьому світі.

«Страшний суд» зі Сталіним та Гітлером у пеклі

Свято-Троїцький монастир у Сатанові – одне з тих місць цього чудового селища, яке досі береже чимало легенд та переказів. Місце древнє, намолене, із сильною енергетикою віків. Кам’яна брама, келії з дзвіницею, старовинна церква, чернечі печери… Свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із тих туристичних та духовних об’єктів, які мають чим здивувати подорожуючих…

Свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із тих туристичних та духовних об’єктів, які мають чим здивувати подорожуючих…

Саме тут у Троїцькій церкві, можна побачити унікальну фреску «Страшний суд». Такої, нема більше ані в Україні, ані в усьому світі. Рай та пекло. Два ангели – білий та чорний. Згорток з добрими справами та з гріхами. І реальні персонажі у пеклі. Іуда, Гітлер, Сталін, Ленін, Берія, Хрущов з капцем у руці… Фреска зображена таким чином, що кожен, виходячи з храму, бачить, що ще у пеклі є вільне місце. У раю ж його обмаль, і щоб потрапити туди – треба заслужити.

«Страшний суд» - відносно недавно з'явився у храмі, його намалювали в 1992 році

Цей «Страшний суд» - відносно недавно з'явився у храмі, його намалювали в 1992 році під час реставрації монастиря.

Герб Острозького і таємнича фреска в замковій церкві у Старокостянтинові

Церква Святої Трійці, що в Старокостянтинові, зведена впритул до замку, була закладена засновником міста Костянтином Острозьким у XVI столітті. Донині вона збереглася практично у первозданному вигляді: кам’яна, невеличка, з рослинно-орнаментальними розписами. Розписи виконані у стилі українського бароко темперними фарбами, які досить довговічні. В інтер’єрі використані спокійні відтінки, які не дратують око. Частково відкриті у 90-х роках минулого століття фрески поки до кінця не вивчені, а розписи потребують реставрації.

Нині храм – діючий, і є пам’яткою, занесеною до Державного реєстру національного культурного надбання, тож громада сподівається, що колись тут таки відновлять реставраційні роботи, і унікальними фресками зможе милуватися кожен, хто переступить поріг храму.

У 90-х роках минулого століття у храмі працювали реставратори. Саме вони і розкрили розписи XVI століття, якими ми можемо милуватися сьогодні. У центральній частині храму наразі розписи ще повністю не відкриті, тому важко сказати, що там зображено.

Над хорами у храмі проглядається зображення герба Костянтина Острозького. Це також розпис XVI століття. Сьогодні, на жаль, його можна побачити лише частково.

Над хорами у храмі проглядається зображення герба Костянтина Острозького. Це також розпис XVI століття.

Ще одна фреска, таємниця якої до кінця не розгадана, відкрита реставраторами у тих же 90-х. На ній, кажуть, зображена сцена смерті одного з синів князя Острозького – Олександра.

«Наразі цю версію не можна ані підтвердити, ані спростувати, - пояснює настоятель храму Степан Капустинський. – Так, справді, реставратори, які тут працювали, відкрили фреску, на якій зображено постать людини, а біля її ніг - плиту. Тоді й припустили, що це, можливо, Костянтин Острозький над могилою свого сина. Краєзнавці версію підхопили, але стверджувати, що це так і є насправді, не можна. Це лише гіпотеза».

Кажуть, тут зображена сцена смерті одного з синів князя Острозького – Олександра.

Фреска нині ледь проглядається. Самої плити вже не видно. За словами отця Степана, розписи хоч і були відкриті, але не закріплені. І з часом, на жаль, втрачаються. У якийсь момент держава перестала фінансувати роботи, а подальшої реставрації храм поки не дочекався.

Єдина в Україні японська кімната – чи справді її малював Врубель

Палац в Самчиках, одна з тих туристичних локацій Хмельниччини, де туристам справді є що подивитися. Одна з родзинок - кімната, яку називають японською. За словами Богдана Пажимського, директора Державного історико-культурного заповідника «Самчики», це єдина в Україні збережена японська кімната. Утім, додає він, в розписах є елементи як японської культури, так і китайської.

В розписах є елементи як японської культури, так і китайської.

«Чому її називають японською? Передусім тому, що тут зображені два самураї періоду Едо (стара назва Токіо до 1867 року), - пояснює Богдан Пажимський. – Розписи, якими прикрашена кімната в ХІХ столітті, в радянський період поновлювалися. Тож оригінали, які мають вагому мистецьку вартість, нині під фарбою. Там, наприклад, де було сусальне золото, зараз бронза. Єдине, що в кімнаті досі оригінальне, це купол. Його лишень свого часу вкрили оліфою».

Розписи, якими прикрашена кімната в ХІХ столітті, в радянський період поновлювалися. Єдине, що в кімнаті досі оригінальне, це купол. Його лишень свого часу вкрили оліфою.

Самі розписи в кімнаті – символічні. Наприклад, хризантеми символізують осінь та завмирання природи. А от зелений дракон під куполом – символ весни. Птаха на гілці сакури в період цвітіння теж має свою легенду. За давніми віруваннями, коли японець прокидався зранку, і, подивившись у вікно, бачив там на гілці сакури птаху, то він міг загадати собі будь-що і бути певним, що бажання неодмінно збудеться.

Метелики або бабки, як їх ще називають, тут теж символічні. Японці свято вірять, що саме метелик врятував життя 24-у імператору Японії. Що зробив метелик? Вбив джмеля, який хотів заподіяти шкоду імператорові.

Під куполом кімнати – зображення дракона.

«Дракон в Самчиках, до речі, чотирипалий, - каже Богдан Пажимський. - Чому? Бо тільки імператор мав право зображати дракона п’ятипалого і в золотому кольорі».

Дракон в Самчиках чотирипалий. Бо тільки імператор мав право зображати дракона п’ятипалого і в золотому кольорі

Та чи не найголовніше питання, яке задають туристи у цій кімнаті: чи справді її малював відомий художник Михайло Врубель? Адже така версія вже існує досить давно. Причому не як гіпотеза, а як твердження.

«В одному з кутків кімнати, поруч із самураєм, є напис ієрогліфами. Його перекладають як «горобець», - пояснює Богдан Пажимський. – А з польської «врубель» - якраз «горобець». Це свого часу дало підставу фахівцям з відділу сходознавства Третьяковської галереї стверджувати, що цю кімнату малював Врубель. Як історик скажу – це не доведено. Але і не спростовано».

В одному з кутків кімнати, поруч із самураєм, є напис ієрогліфами. Його перекладають як «горобець». Це свого часу дало підставу стверджувати, що цю кімнату малював Врубель.

Саме тому достеменно стверджувати хто є автором японської кімнати в Самчиках – досі не можна.

 Читайте також: Таємничі млини: подолянин, якого відзначили у фотоконкурсі, розповів, чим вони особливі
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую