ye-logo.v1.2

Трава може нашкодити здоров’ю

Суспільство 3821

Фітотерапія, яку ми часто вважаємо панацеєю від усіх хвороб, приносить не лише користь

Вважається, що лікування травами – добре для будь-якої людини, незалежно від віку, хвороби і навіть кількості вживаного фітопрепарату. «Якщо не допоможе, то, принаймні, не нашкодить – не те, що «хімія», - вважаємо ми й вишукуємо фіторецепти від різних хвороб, передаємо їх один одному. До того ж, зі сторінок газет та журналів, з екранів телевізорів та з радіорупорів нас переконують: завдяки лікарським травам можна швидко, безболісно й без шкоди організму вилікувати будь-яку хворобу, навіть ту, яка «хімії» не під силу. Однак, якби все було так просто, то людство давно перемогло б усі хвороби. Тому до будь-якого лікування слід підходити з розумом. Те, що фітотерапія – це корисно й нешкідливо, чув кожен. Ми ж попросили головного лікаря обласного центру здоров’я Людмилу Небесну розповісти, у яких випадках слід остерігатися трав і що робити, аби вони справді допомагали.

- Людмило Федорівно, чи справді лікарські трави можуть бути небезпечними?
- Звісно. Насамперед –від невмілого використання. Але сьогодні є й інша небезпека – адже рослини, зазвичай, накопичують у собі усі шкідливі викиди та хімічні добрива. В результаті це відображається на здоров’ї людини, причому негативно. Крім того, й самі лікарські трави не настільки безпечні, як нам здається. Неправильне дозування лікарських трав може нанести серйозну шкоду здоров’ю. Так, наприклад, любителі чаю з м’ятою в один прекрасний день помічають у себе розлад ерекції, а передозування ромашки здатне викликати порушення менструального циклу. Настоянка женьшеню, котра вважається, крім іншого, ефективним засобом покращення пам’яті, протипоказана при підвищеному тиску. Крім того, трави викликають сильні алергічні реакції, вони містять хімічні речовини, серед яких може бути й отрута, які негативно впливатимуть на організм. Прийом одночасно кількох трав або ж поєднання їх з ліками без консультації лікаря може мати досить плачевні результати. До речі, про негативний вплив безконтрольного вживання лікарських трав попереджає і Всесвітня організація охорони здоров’я.

- Але ж препарати народної медицини не вважаються ліками…
- Справді, в більшості країнах світу вони не вважаються ліками і часто продаються не лише без рецепта лікаря, а й навіть не в аптеках. Так само не є лікарськими засобами і біодобавки, тому вони уникають процедури обов’язкової сертифікації та тестування.

- Чи можете назвати цифри, які би стосувалися шкідливого впливу трав на організм людини?
- На жаль, статистики з цієї проблеми поки немає. За даними ВООЗ у Китаї кілька років тому від «народної медицини» постраждало 9854 людини, і це лише офіційні цифри.

- У чому основна небезпека безконтрольного лікування травами?
- Основна небезпека полягає у тому, що дія багатьох рослин на організм людини ще не до кінця вивчена. Наукове обгрунтування лікарського ефекту проводилося лише по деяких рослинах. Також для лікування травами велике значення має місце збору рослин, час збору, умови заготівлі та сушіння, правила застосування. Тому без консультації фахівця не можна приймати навіть ті трави, які постійно знаходяться на слуху і не викликають занепокоєння. Та й купувати у бабці на базарі – дуже безвідповідально. Лікарську траву потрібно купувати лише в аптеці.

- Дайте, будь ласка, кілька порад нашим читачам, які протипокази мають відомі трави.
*Ромашка й календула, які застосовуються для полоскання горла, протипоказані тим, хто має алергію.
*Листя суниці може негативно впливати на слизову шлунка, тому заборонене при гастриті та виразці шлунка.
*Звіробой не підходить людям, які страждають на закрепи, та гіпертонікам.
*Без точного діагноза не можна вживати сечогінні трави, оскільки вони можуть викликати рух каменя та закупорення каналу.
*Чорна редька та хрін шкодять шлунку, чорну редьку також не можна вживати людям із серцево-судинними захворюваннями.
*При гіпертонії протипоказано тривалий час вживати безсмертник.
*Така, здавалося б, безпечна трава, як валеріана, теж може таїти у собі небезпеку. Препарати з валеріани, які вживають у великій кількості і тривалий час, пригнічують функцію органів травлення, можуть викликати головний біль. Замість того, щоб заспокоювати нервову систему, при передозуванні вони, навпаки, починають збуджувати її й порушують роботу серця.
*Плоди калини протипоказані при подагрі та хворобах печінки.
*Девісил та душицю не можна вживати вагітним.
*Алое не варто приймати гіпертонікам та вагітним, а також при геморої, маткових кровотечах.
*Грушки, яблука, виноград та огірки можуть викликати розлади травлення.
*Сік граната рекомендується пити розбавленим водою, оскільки у ньому багато різних кислот, які можуть подразнювати слизову оболонку шлунка і руйнувати зубну емаль.
*При прийомі свіжого соку буряка відбувається сильний спазм кровоносних судин. Тому йому варто дати відстоятися дві-три години.

- Що потрібно пам’ятати при лікуванні травами?
- Перш, ніж розпочати лікування травами, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Способи застосування рослин задля лікування різноманітні. Для вживання всередину з трав готують настоянки, відвари, чаї, трав’яні збори, сік, порошок з сушених рослин. Для застосування зовні – ванни з трав, мазі, компреси, обгортування, примочки. Якщо ви вирішили лікуватися травами, дотримуйтеся деяких правил:
- заварювати трави потрібно в скляному чи емальованому посуді;
- зберігати спиртові настоянки потрібно при кімнатній температурі, а відвари, мазі та свічки – в холодильнику не більше трьох діб;
- вживати ліки з трав потрібно свіжими;
- застосовуйте тільки ту сировину, яка відома і не викликає підозри;
- проціджуйте відвари ще гарячими;
- під час лікування травами відмовтеся від алкоголю, жирної та гострої їжі;
- не можна застосовувати дві настоянки одразу, це негативно вплине на печінку;
- не перевищуйте дозування, не кип’ятіть довше, ніж це вказано в рецепті.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую