ye-logo.v1.2

Як допомогти печінці?

Суспільство 3307

Цей орган людського організму виконує понад 500 функцій, його хвороби важко вилікувати, а деколи навіть неможливо

Печінку часто називають лабораторією організму. Адже саме вона нейтралізує речовини, які надходять в організм з навколишнього середовища (в тому числі ліки та алкоголь), та ті, які утворюються в самому організмі. Вона синтезує білки крові, виробляє жовч. В цілому, печінка виконує понад 500 різних функцій, і її діяльність поки що не вдається відновити штучним шляхом.  До того ж, нашкодити печінці легко (особливо у наш час «нахімізованої» їжі), а от відновити її функції досить непросто. Лікування захворювань цього органу досить складне. А вилікувати печінку, вражену цирозом, просто неможливо. Лікування може лише уповільнити протікання хвороби й знизити ризик небезпечних ускладнень. Радикальним лікуванням печінки може бути лише трансплантація органу. У тому, що печінку слід берегти,  переконувати нікого не потрібно.

Що вона може
Печінка є найбільшою травною залозою (її вага, приблизно, 1,5 кілограма). Міститься у правому підребер’ї. Вона бере участь в обмінних процесах, скупченні різних речовин, виробітку жовчі, яка сприяє перетравленню жирів. Серед функцій печінки варто відзначити:
– теплоутворення. У печінки найвища температура в організмі – 40 градусів;
– видалення зайвих речовин з організму;
– участь у травленні. Продукти, розщеплені в тонкому кишківнику, надходять у печінку, яка переробляє їх в корисні або просто нешкідливі для організму речовини;
– утворення і виробіток жовчі, яка сприяє всмоктуванню жирів в тонкому кишківнику та нейтралізації соляної кислоти;
– регулювання вмісту в крові цукру (глюкози) та зберігання надлишків глюкози;
– накопичення поживних речовин, вітамінів та заліза.

Найрозповсюдженіші хвороби – гепатити та цироз
Усіх хвороб печінки є близько 50. Але найрозповсюдженіші серед них – гепатити та цироз. Що таке гепатит? Це – запалення печінки. Найчастіше трапляються гепатити вірусного походження. Сьогодні відомо шість видів цієї недуги: гепатити А,В,С,D, E та G. Усі вірусні гепатити можна розділити на дві групи – з ентеральним (через рот) та парентеральним (через кров) механізмом зараження. До першої групи належать гепатити  А та Е. Підхопити їх можна, випивши інфіковану воду або ж занести інфекцію через немиті руки, овочі, фрукти. Гепатити В,С,D та G можна отримати при переливанні зараженої крові, при ін’єкціях нестерильними шприцами та при статевих контактах. Гепатити А та Е, на відміну від інших різновидів вірусних гепатитів, не набувають хронічного протікання. Усі гострі гепатити можуть викликати важкі ускладнення. Найгірше, коли вірусний гепатит набирає хронічної форми, оскільки це призводить до розвитку цирозу печінки та раку.
Цироз печінки – це прогресуюче захворювання, яке характеризується руйнуванням печінкових клітин, при цьому перебудовується вся структура печінки, порушується її функція й підвищується тиск в кровоносних судинах печінки. Цироз може виникнути після гострого гепатиту, на фоні постійної затримки венозної крові в печінці при захворюваннях серця та закупорці великих жовчних протоків. При цирозі печінки, практично, немає жодної системи в організмі, яка не була би втягнута в патологічний процес.
Серед інших захворювань печінки – жовчокам’яна хвороба, запалення жовчного міхура.

Болить у правому підребер’ї? Перевір печінку
Найпершим проявом хвороби є біль чи відчуття дискомфорту в ділянці правого підребер’я. Печінку можна «запідозрити» у збоях в роботі, якщо ви регулярно прокидаєтеся між першою та третьою годинами ночі. Гепатити також проявляються потемнінням сечі, знебарвленням калу, жовтуватим кольором шкіри та білків очей. Крім того, людина може відчувати слабкість, швидко втомлюватися, у неї зникає апетит, може нудити. Лікування хвороб печінки досить важке, адже специфічних фармакологічних засобів, які виліковують хвороби, не існує.
Зазвичай, аби визначити хвороби печінки, варто зробити спеціальний аналіз крові. При таких хворобах відзначають збільшену кількість пігменту жовчі – білірубіну. Оскільки нормальне функціонування печінки тісно пов’язане зі станом всього травного тракту, то не можна лікувати тільки печінку, не звертаючи увагу на інші травні порушення.

Хто ризикує захворіти?
Фактори ризику захворювань печінки:
– часте вживання продуктів з високим вмістом крохмалю (продукти з білого борошна, картопля);
– переїдання (особливо на ніч);
– велика кількість в раціоні смаженої та тушеної їжі;
– зловживання алкоголем.
Для профілактики:
– менше вживайте спиртних напоїв, смаженої їжі;
– обмежте вживання щавелю, ревеню та шпинату (вони перешкоджають засвоєнню кальцію та заліза);
– щодня вживайте (чергуючи) молочні продукти, рибу, яйця;
– приймайте настоянку м’яти: 2 чайні ложки на склянку окропу, випити за добу;
– між прийомами їжі протягом дня вживайте не менше двох літрів води;
– перед сном добре випити склянку охолодженої кип’яченої води, в якій розчинити чайну ложку меду та кілька крапель лимонного соку чи лимонної кислоти. Перед прийомом цього напою потрібно не їсти не менше години.


Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую