ye-logo.v1.2

Для близько 150 тисяч школярів області почався навчальний рік

Суспільство 1381

Шкільні новації торкнулися, здебільшого, випускників одинадцятих та дев’ятих класів

Нові предмети є, підручників – немає
У цьому році  головним завданням є перехід учнів дев’ятих класів на новий зміст освіти (це саме ті учні, які першими штурмують нові навчальні програми й навчатимуться 12 років).  У дев’ятому класі вивчатимуть нові предмети – правознавство (практичний курс), художню культуру, інформатику. Щоправда, поки що навчальну програму дев’ятикласникам доведеться сприймати на слух – підручників для них ще не надрукували. Сьогодні, за даними обласного управління освіти та науки, дев’ятикласники області забезпечені підручниками лише на 25 відсотків. Тому вчителям рекомендують шукати матеріали в освітянських фахових журналах. З підручниками для учнів інших класів проблем немає.
«У цьому навчальному році впроваджується  нова програма з фізичної культури для учнів 5-9 класів, яка базується на новому підході до формування навчального матеріалу та оцінювання навчальних досягнень, – розповідає начальник обласного управління освіти та науки Наталя Жолобок. –  Фактично, школа самостійно формуватиме змістовне наповнення цього предмета. Задля зменшення навчального навантаження на дитину внесено зміни  до практичної частини низки програм з біології 9-го класу, фізики у сьомому класі, розвантажено навчальну програму з української літератури, внесені суттєві зміни до програми з інформатики, історії та деяких інших предметів. А вивчення фізики у десятому класі доповнено сучасними досягненнями в галузі науки».
Нове чекає й на дошкільнят. Зокрема, тут впроваджуватиметься базова програма «Я у світі». Першими за цією пограмою почали працювати у Кам’янець-Подільському дошкільному закладі №3, Хмельницькому – № 47 та Нетішинському №7. «Цей досвід презентуватимемо на всеукраїнському семінарі у жовтні, – зазначила Наталя Жолобок. – У створенні цієї програми брали участь і фахівці з Хмельниччини. Це програма нового покоління, перша програма розвитку. Вона орієнтує педагогів на розвиток дошкільняти як особистості».
Однак, не всі діти дошкільного віку зможуть вчитися за новою програмою. В області ще вісім тисяч дошкільнят чекають на місце у дитсадку, 50 сіл потребують таких закладів.

Школа має бути професійною і… інклюзивною
У цьому навчальному році ще більше уваги приділятимуть профілізації старшої школи. Сприятиме цьому і створення нових навчальних округів, кількість яких цього року зросте на шість. Зокрема, нові освітні округи з’являються у Віньковецькому, Волочиському, Деражнянському, Дунаєвецькому, Кам’янець-Подільському та Чемеровецькому районах.  Й сьогодні на Хмельниччині понад 90 відсотків старшокласників охоплено профільним навчанням (загальноукраїнський показник – понад 60 відсотків).
До того ж, школа має бути інклюзивною. Це незвичне для багатьох слово в освітянській галузі звучить все частіше. До основи інклюзивної освіти покладена ідеологія, яка виключає будь-яку дискримінацію дітей, яка забезпечує однакове ставлення до всіх людей й створює особливі умови для дітей, які мають особливі освітні потреби. Тобто, діти, незалежно від стану їхнього здоров’я, мають вчитися усі разом. І школа потроху пристосовуватиметься до дітей з особливими потребами.

Спочатку отримай атестат, потім здавай тести
У Міністерстві освіти та науки України вже вирішили, як проходитиме тестування у 2010 році. І воно значно відрізнятиметься від цьогорічного.  Про це йдеться в наказі Міносвіти України  «Про зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2010 році». Насамперед, зазначимо, що у міністерстві вирішили відділити «мухи від котлет»: спочатку закінчи школу, а потім здавай тести. Отож державну підсумкову атестацію та незалежне оцінювання знань розвели у часі. Спершу, як і було раніше, варто закінчити школу, скласти іспити, отримати атестат й навіть відгуляти випускний бал. Потім же для абітурієнтів почнеться вступна кампанія. Тільки це будуть не звичні для багатьох вступні іспити у вузах, а тестування. Відбуватиметься це в червні-липні. Це означає, що оцінки, отримані під час тестування, не впливатимуть на оцінки у шкільному атестаті. Це зробили, насамперед, для того, щоб  не заважати шкільному навчальному процесу. Адже коли починається тестування, уроки у школах, практично, зірвані. По-перше, випускники посилено готуються до тестів. По-друге, у ті дні, коли проводиться тестування, шкільні приміщення закриваються на цілий день, й усі уроки відміняються.  Одразу напрошується запитання: а чи достатньо часу для проведення тестування й зарахування до вузів? Як стверджують у міністерстві, вступну кампанію перенесуть на серпень.
До того ж, наступного року вступникам доведеться складати не один обов’язковий  предмет – українську мову та літературу, – а два. На вибір додаються математика або історія України. Взагалі ж дозволяється здавати не більше п’яти предметів. Крім обов’язкових, тестування проводитиметься з біології, фізики, хімії, географії, однієї з іноземних мов (за вибором) – англійської, німецької, французької, іспанської.
Ще одне нововведення – тепер тести не перекладатимуть мовами нацменшин, все потрібно буде складати українською. Абітурієнти разом з пакетом тестових завдань отримуватимуть словники  з перекладом основних термінів, які будуть використовуватися у тестах.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую