ye-logo.v1.2

Травми та хвороби хребта лікують!

Суспільство 1674

Після операції на хребті, які роблять в обласній лікарні, люди, яким ще вчора пророчили майбутнє інваліда, можуть танцювати і грати у футбо

Справді, у багатьох склалася думка, що травма або хвороба хребта – вирок, така людина просто приречена на нерухомість, постійні болі й страждання. А перелом хребта взагалі сприймається як трагедія. Однак, сучасна медицина навчилася боротися і з цією бідою. На Хмельниччині її успішно перемагають в ортопедо-травматологічному та нейрохірургічному відділеннях обласної лікарні.

Часто операції на хребті досить нескладні
Головне у цьому – кваліфікація хірурга та необхідне обладнання. «Ми переконані, що переломи хребта потрібно оперувати, і це дозволить людині жити повноцінним життям, – каже завідуючий ортопедо-травматологічним відділенням обласної лікарні, заслужений лікар України, кандидат медичних наук Юрій Павлішен. – Ми володіємо усіма необхідними методиками. Крім того, допомагаємо людям при різних захворюваннях хребта та навіть при пухлинах». Після деяких операцій на хребті людина вже стає на другий-третій день. «Мені дуже шкода тих людей, які довго і безрезультатно ходять до мануальних терапевтів, їздять до різних бабок, – зізнається Юрій Павлішен. – Їм, здебільшого, стає все гірше, вони страждають від болю й безвиході. Насправді ж ми їм можемо допомогти. Нещодавно прооперували жінку, яка уже не думала, що встане з інвалідного візка. Яке ж то було щастя, коли вона стала на ноги через день після операції! А коли приїхала додому, то усе село дивувалося, що вона ходить. Тому я раджу усім, хто має проблеми з хребтом, звертатися до нас у відділення. Ми намагатимемося допомогти кожному».

Смертність від політравм зменшилася наполовину
Зазвичай, коли йдеться про травматологічне відділення, у нашій уяві виникають палати з хитромудрими простосуваннями для витягнення поламаних ніг та рук – для цього підвішують вантаж, а людина змушена лежати кілька тижнів, і навіть місяці. До речі, у багатьох областях й справді так лікують переломи. Однак, в ортопедо-травматологічному відділенні обласної лікарні, та й в багатьох райлікарнях, таких пристроїв вже не побачите. «Це вчорашній день в травматології, – каже головний ортопед-травматолог області Юрій Павлішен. – Ми використовуємо такі технології, які дозволяють людині з переломами самостійно пересуватися і навіть ставати на травмовану кінцівку». На жаль, сучасне життя не сприяє зменшенню травм. Й сьогодні людям з так званою політравмою є усі можливості допомогти. У кожній райлікарні місцеві хірурги чи бригади з обласної, насамперед, фіксують усі переломи спеціальним стержневим апаратом. Це, власне, й замінює колишню витяжку з гирями. Якщо це зробити в першу годину після травми («золота година шоку», – кажуть хірурги), то людина втрачає менше крові, зменшується біль, і людину можна транспортувати, виконувати необхідні операції на інших органах. Такою методикою володіють далеко не в усіх сусідніх областях, а у нас її застосовують вже п’ятнадцять років. «Доки ми не використовували цю методику, – згадує Юрій Іванович, – то понад тридцять відсотків хворих з політравмою помирали. Сьогодні ж смертність складає 15-18 відсотків. І це при тому, що травми сьогодні набагато важчі».

Нові ноги та руки
Вже дванадцять років у відділенні володіють технікою ендопротезування. Щороку штучні кульшові та колінні суглоби отримують близько двохсот людей, і разом з тим – можливість вільно рухатися. В області живе 15 чоловік, котрі усі чотири суглоби (два колінні та два – кульшові) мають штучні. Уявіть собі життя таких людей до операції, коли не працюють усі ці суглоби. Це інвалід, прикутий до ліжка, не всі з них навіть інвалідним візком могли користуватися. Сьогодні ж вони – звичайні люди, і навіть на палицю не опираються. «Щоб допомогти такій людині, потрібно багато часу, – каже Юрій Павлішен. – Адже наступний протез ми ставимо через п’ять-шість місяців після попереднього. Сьогодні до нас вже потрапляють пацієнти, яким одним з перших вживили штучний суглоб. Справа у тому, що штучний суглоб через десять і більше  років (залежно від ставлення до суглоба пацієнта) зношується, і його потрібно змінювати. Ми вже освоїли операції із заміни штучних суглобів. Сьогодні ми готові до виконання операцій з ендопротезування плечового та ліктьового суглобів». Операції з ендопротезування виконують ще в Хмельницькій та Кам’янець-Подільській міських лікарнях лише з первинного протезування.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую