ye-logo.v1.2

Штучні судини врятують від атеросклерозу

Суспільство 5904

Імплантація штучних судин – звична операція для хмельницьких судинних хірургів

Й справді, за даними наукових досліджень, в Європі щодоби від  ускладнень атеросклерозу помирає 4 500 чоловік. Про те, чи можна змінити ситуацію, як правильно турбуватися про судини, як їх вилікувати, ми попросили розповісти завідуючого відділенням судинної хірургії обласної лікарні Юрія Дудчика.
– Юрію Григоровичу, сьогодні деякі спеціалісти навіть говорять про епідемію судинних захворювань?..
– А це й справді проблема номер один. Адже переважна більшість людей, котрим виповнилося п’ятдесят, мають проблеми із судинами. Ще в 1908 році паталогоанатом Анічков довів, що атеросклерозом хворіє майже все старше населення. І відтоді майже нічого не змінилося.
– Чому розвивається атеросклероз?
– Внаслідок неправильного харчування, шкідливих звичок, малорухомого способу життя та вікових змін в організмі судини «заростають». На їхній внутрішній стінці з’являються атеросклеротичні бляшки, котрі звужують просвіт судини й перекривають вільний кровообіг до органу, системи або кінцівки. Це може призвести до дуже серйозних наслідків. Якщо атеросклероз вражає коронарні артерії, страждає серцевий м’яз: виникає ішемічна хвороба серця, розвивається стенокардія, серцева недостатність. І як наслідок – інфаркт. Якщо ж звужуються  судини головного мозку, це призводить до різних розумових розладів і навіть до інсульту. Ураження артерій нижніх кінцівок проявляється таким серйозним захворюванням як переміжна кульгавість. Тому проблемами артерій займаються нейрохірурги, невропатологи, кардіохірурги. Те, що стосується кінцівок – наша компетенція. Тому після п’ятдесяти років кожна людина має приймати  спеціальні препарати, щоб захистити судини і максимально відтермінувати усі негативні явища, пов’язані з атеросклерозом.
– Ці препарати призначає лікар?
– Обов’язково. Приміром, я був у Іспанії, вивчав там досвід своїх колег. Там якщо людина «за п’ятдесят» не приймає спеціальних препаратів для профілактики атеросклерозу, то з нею жодна страхова компанія не матиме справи.  Ці препарати людям дають безкоштовно. У нас, звісно, це так не розвинуто. Але кожен  має подбати про своє здоров’я.
– Що має насторожити людину, змусити її звернутися до лікаря?
– У людини німіють й болять у литках ноги. Якщо людина раніше могла пройти кілька кілометрів, а тепер через півкілометра  потрібно постояти й відпочити – це привід звернутися до судинного хірурга.  Якщо запустити хворобу,  ноги можуть почорніти, розпочинається гангрена. І може дійти до ампутації кінцівки.
– Чи є сьогодні напрацювання у лікуванні складних випадків?
– Найновіші досягнення судинної хірургії  – це імплантація штучної судини. Таким чином ми, практично, перериваємо перебіг хвороби, і людина після операції живе звичним життям. Вартість такої штучної судини близько десяти тисяч гривень. Однак, для наших пацієнтів вона безкоштовна.
– А як щодо харчування?
– Раніше лікарі були переконані, що для профілактики атеросклерозу потрібно обмежувати вживання тваринних жирів (домашньої сметани, яєць, смальцю). Але прискіпливі американці зробили експеримент. Одну частину хворих на атеросклероз  вони «посадили» на безхолестеринову дієту. Інші ж харчувалися без обмежень.  І отримали вражаючі наслідки: в першій групі смертність від атеросклерозу була на десять відсотків більша, ніж в іншій. Адже є корисний холестерин. Тому в усьому має переважати здоровий глузд.
– Сьогодні в журналах, на Інтернет-сайтах часто можна прочитати поради, як почистити судини. Рекомендують пити аспірин, спеціальні чаї і біодобавки.
– Є світові розробки профілактики атеросклерозу. Й вони передбачають вживан- ня раз на рік, курсом, препаратів-простаноїдів. Щодо аспірину. 35 відсотків людей нечутливі до аспірину, та й дози, які призначають терапевти чи хірурги, досить малі. Зараз є хороший препарат – клопідогрел. Він має 28 назв (в залежності від фірми-виробника), але його хімічна назва – клопідогрел. Є навіть сполука його та аспірину – аспіргел.  І це сьогодні найкращий препарат при атеросклерозі  та для його профілактики.  Однак, призначити препарат має лікар. Тому пам’ятайте, що після 50 років кожна людина має звернутися до фахівця. Щодо ефективності чаїв – я нічого не чув. А до біодобавок ставлюся дуже обережно, ефекту від них я не бачу, а шкоду організму можна нанести. Недарма сьогодні в європейських країнах забороняють то одні, то інші БАДи.
– Все, що ми говорили, стосується захворювань артерій. Які найрозповсюдже- ніші проблеми з венами?
– Найвразливіша частина венозної системи – вени ніг. Жінки цією хворобою страждають частіше, ніж чоловіки, бо недугу провокує вагітність і пологи. Розпізнати хворобу допоможуть такі ознаки: після тривалого сидіння чи стояння з’являється відчуття втоми, ломота і біль у гомілці; ввечері з’являються набряки ніг. А вночі можуть спостерігатися корчі. Це вже сигнал, щоб звернутися до лікаря.
– Позбутися варикозу можна тільки завдяки операції?
– У більшості випадків так. На початкових стадіях допомагає носіння спеціаль- ного еластичного трикотажу – гольфів, колготок. Але якщо лікар рекомендує операцію, то краще не зволікати. Адже внас- лідок варикозного розширення вен можуть розвиватися трофічні виразки, що може призвести до ампутації ноги.
– Зараз багато медичних центрів пропонують обійтися без операції – варикоз лікують фізіотерапією, масажем.
– Варикозна хвороба – суто хірургічне захворювання.  Тому різні процедури майже нічого не допомагають.
– А склеротерапія?
– Склеротерапія не може слугувати  основним методом лікування, а може бути лише доповненням до хірургічного лікування. Адже при склеротерапії пошкоджу- ються клапани глибоких вен.  І досить швидко може трапитися рецидив хвороби, що часто закінчується інвалідністю.
– Чи можна уникнути варикозу?
– Дуже велике значення має спадковість. Якщо ваші дідусі-бабусі чи мама-тато мали поблеми з венами, то вам варто особливо поберегтися.  Насамперед – обмежувати важку фізичну працю. Під час вагітності потрібно коистуватися еластичним бандажем.  Серед факторів ризику виникнення варикозу – зайва вага, тривалі сидячий або стоячий спосіб роботи, гіподинамія.
– До якого фахівця потрібно звертатися, якщо у вас проблеми із судинами?
– Зазвичай, зі своїми скаргами люди йдуть у поліклініку – до терапевта чи хірурга.  Однак, не завжди ці фахівці, завантажені хворими, можуть до кінця розібратися з проблемою. Й, буває, людину підлікують, але головної проблеми не вирішать. А хвороба тим часом прогресує. Буває, до гангрени доходить. Тому якщо ви відчули ті ознаки, про які ми говорили, і тим паче, якщо ви належите до групи ризику (вік – понад 50 років, вагітність і пологи, спадкова схильність), зверніться до судинного хірурга. Такі фахівці приймають в поліклініці обласної лікарні. Можна прийти і безпосередньо у відділення судинної хірургії обласної лікарні (сьомий  корпус, третій поверх).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую