Гаряча тема:
- Війна
Демонтований танк у Хмельницькому замінить нова скульптура: що хочуть встановити
Сквер поблизу танка перетвориться на сквер Сил спеціальних операцій. Монумент – один із етапів його створення.
Біля демонтованого радянського танку в Хмельницькому з'явиться нова скульптура. Вона буде виконана у формі двозубу – символу, який використовувався на печатці Святослава Хороброго, став прототипом тризуба й сьогодні є одним з елементів військової символіки спецпризначенців.
Сквер, розташований поблизу скульптури, у майбутньому буде називатися сквером Сил спеціальних операцій. Про це розповів сайту «Є» заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок.
«До нас звернулися військовослужбовці Сил спеціальних операцій. Виступили з ініціативою створення скверу ССО. Локація, яку вони запропонували, є локацією колишнього танку на розі вулиць Кам'янецької і Сковороди. Вважаємо це хорошою та доцільною ідеєю, адже тисячі військових Сил спеціальних операцій захищають Українську державу. Сьогодні, на жаль, частина військовослужбовців повернулися додому «на щиті». Звичайно, щоб увічнити пам'ять про цих славних козаків, було б добре створити такий сквер. Власне на цьому етапі мова йде про встановлення знаку – двозубу Сил спеціальних операцій», - зазначив Василь Новачок.
Скульптура буде виконана у формі двозуба (виділено червоним). Зображення: glavcom
Скульптуру встановлять за кошт меценатів. Наразі вже залили фундамент. Фото: автора
Створенням та встановленням скульптури займаються меценати, без залучення коштів з бюджету громади. На місці, де її мають встановлювати, вже залили фундамент. Дороблюють і сам монумент. Його відкриття заплановане в грудні.
Про створення скверу ССО, долю демонтованого танку та його постаменту
За словами Василя Новачка, наразі місто чекає необхідні дозволи від Міністерства культури. Від цього залежать питання перейменування скверу та демонтаж постаменту, на якому був встановлений танк.
«Ми написали ряд листів про те, щоб дозволили зняти з обліку цю пам'ятку в такому вигляді, як вона зараз рахується. Поки що погодження від міністерства ми не отримали. Сквер вважається пам'яткою, яка охороняється законом і є на обліку у міністерстві. Ми зі своєї сторони її запустили. Сподіваємося, що знайдеться час і можливість у людей, які приймають рішення, підтримати нашу ініціативу. Перейменування буде, але бачимо, що процес бюрократично складний. Постамент також розберуть, як отримаємо усі необхідні дозволи», - зазначив Василь Новачок.
За словами посадовця, після закінчення планується осучаснення скверу.
«Переможемо у війні і будемо вже робити повноцінний сучасний цікавий простір для людей. Дк будуть відпочивати і пам'ятати про той подвиг, який сьогодні роблять Сили спеціальних операцій», - каже він.
Щодо танку, то, зі слів Новачка, він наразі перебуває на збереженні на території Хмельницької міської ритуальної служби. Утім, рішення про його подальшу долю – немає.
«Танк ніхто на металобрухт не здав, зберігається. Зараз бачення його використання немає. Тоді, коли ми його знімали, було бачення, що це може бути музейний експонат. Але зараз не до цього. Узгоджувати це питання будемо після війни. Зараз сконцентровані на допомозі війську», - резюмував заступник Хмельницького міського голови.
Танк демонтували наприкінці листопада 2022 року. Фото: з архіву редакції
Нагадаємо, 26 листопада 2022 року, у Хмельницькому на розі вулиць Кам'янецької та Сковороди з постаменту зняли танк, який стояв тут з кінця 80-х років. Тоді його забрали на тимчасове зберігання в міську ритуальну службу. Міський голова Олександр Симчишин казав, що далі у планах використовувати його як «унікальний історичний експонат у музеї».
«Демонтували, щоб танк більше ніколи не був символом жахливого окупаційного минулого. Свідомо зробили це в День жертв Голодоморів», - зазначав він.
Читайте також: Хмельничанка Марина Круть записала пісню, яку присвятила всім захисникам та захисницям України
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: