ye-logo.v1.2

Соціальні гарантії: дива, на котрі усі чекають

Суспільство 1135

Чи змінюється наше життя на краще з прийняттям нових соціальних стандартів, дізнавалися кореспонденти «Є Поділля»

Кожен новий рік приносить нові зміни як в житті особистому, так і в суспільному. І звісно ж, від змін, прийнятих в державі на законодавчому рівні, ми очікуємо лише позитивних моментів, щоб повсякчас бути впевненими: так, держава справді про нас дбає. Цьогоріч такі зміни відбулися у різних сферах нашої діяльності: освітянській, медичній, сфері соціального захисту населення. Про те, чого слід очікувати від нововведень і як вони виконуються, дізнавалися кореспонденти «Є Поділля».

Бюджетники – «в мінусі»
Очікуване підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2010 року поки що залишається лише на папері. Нагадаємо, що Закон «Про встановлення прожит- кового мінімуму та мінімальної зарплати», прийнятий 20 жовтня 2009 року, передбачає поступове підвищення мінімальної зарплати. З 1 листопада 2009 року – до 744 гривень, а в 2010 році зростання мінімальної заробітної плати очікується аж п’ять разів: з 1 січня – до 869 гривень, з 1 квітня – до 884 гривень, з 1 липня – 888 гривень, з 1 жовтня – 907 гривень, а з 1 грудня – до 922 гривень. І хоча закон був прийнятий ще кілька місяців тому, очікуваного підвищення зарплати з початком нового року так і не сталося. Щоправда, лише для бюджетників. Інші роботодавці мають суворо дотримуватися букви закону.
За словами заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення, начальника управління праці та зайнятості населення Сергія Василюка, відповідно до Закону України «Про оплату праці», розмір мінімальної зарплати встановлюється законом про державний бюджет України на відповідний рік. І зміни розміру мінімальної заробітної плати іншими законами є дійсними тільки після внесення змін до закону про держбюджет. «Підвищення мінімальної зарплати до 744 гривень вдалося узаконити минулого року, оскільки до Закону «Про державний бюджет України на 2009 рік» були внесені зміни, – стверджує Сергій Іванович. – Згідно з цими змінами з 1 листопада минулого року мінімальна заробітна плата встановлена на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 744 гривні. А ось подальше збільшення мінімальної оплати для працівників бюджетної сфери наразі неможливе аж до затвердження бюджету на 2010 рік. Саме тому до цього часу в країні для бюджетників продовжує діяти колишній розмір мінімальної зарплати. Після прийняття бюджету працівникам цієї сфери заробітна плата буде перерахована згідно з нормами, передбаченими в законі».

«Плюс» до зарплати отримали медики та освітяни
Наприкінці минулого року працівникам деяких галузей були встановлені спеціальні доплати і надбавки до заробітної плати. Так з 1 січня 2010 року працівникам бібліотек були встановлені дві нові виплати: допомога на оздоровлення під час щорічної відпустки (у розмірі посадового окладу) і допомога для вирішення соціально-побутових питань (в розмірі – до одного посадового окладу). Також вчителі, вихователі загальноосвітніх навчальних закладів, викладачі й майстри виробничого навчання професійно-технічних, а також вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації державної і комунальної форм власності, керівники й заступ- ники керівників зазначених закладів, посади яких прирівняні до педагогічних, з 1 січня також мають надбавку в розмірі 20 відсотків посадового окладу. Ця надбавка має цільове призначення та встанов- люється для працівників освіти загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих учбових закладів І-ІІ рівнів ак- редитації.
Отримали «плюс» до заробітної плати й медики. Лікарям та фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних і комунальних закладів охорони здоров’я з нового року ввели надбав- ку за вислугу років. Вона встановлюється в розмірі від 10 до 30 відсотків посадового окладу (залежно від стажу) лікарям, медсестрам, фельдшерам як закладів охорони здоров’я, так й інших організацій та закладів незалежно від підпорядкування (шкіл, дитячих садків, установ соціального захисту) за умови, що оплата праці таких працівників проводиться згідно з умовами оплати праці медпрацівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Матері двох дітей відпочиватимуть довше
Як повідомляють в Головному управлінні праці та соціального захисту населення, цьогоріч приємний подарунок отримали й матері, котрі працюють і мають двоє і більше дітей. Відтепер Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» внесені зміни щодо збільшення тривалості відпустки працівникам, які мають дітей. Саме тому, починаючи з січня цього року, жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, чи усиновлене дитя, одинокій матері чи батьку, який виховує дитину без матері (навіть коли мама тривалий час перебуває в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічна відпустка тривалістю 10 календарних днів без врахування святкових і неробочих днів, а не 7 днів, як це було раніше.

Багатодітні менше платитимуть за комунальні послуги
З першого січня багатодітні родини мають додаткові переваги. Зокрема, законодавство передбачає 50-відсоткову знижку в оплаті житлово-комунальних послуг. Щоправда, у деяких районах ні в районі електричних мереж, ні у філії «Хмельницькгазу» про таке нововведення начебто нічого не чули. Комунальні підприємства, насамперед, пояснюють свою необізнаність тим, що Держбюджет не прийнятий. Зрозуміло, що вони просто побоюються, що грошей від держави на відшкодування цих пільг чекати доведеться довго. Але ж закон повинен викону- ватися! У цьому переконані в обласному управлінні праці та соціального захисту населення.  І навіть провели спільну нараду з представниками «Укртелекому», «Хмельницькобленерго», «Хмельницькгазу». Для отримання пільг багатодітним родинам потрібно звернутися в управління соціального захисту за місцем прожи- вання. Закон про надання пільг багатодітним родинам прийняли ще у травні мину- лого року, однак у дію він вступив з нового року. Відповідно до цього документа, багатодітні родини мають 50-відсоткову знижку при оплаті за користування житлом, комунальними послугами (газо- та електропостачанням), вартості палива (у межах норм), за користування квартирним телефоном. Однак, слід пам’ятати, що житлова площа, на яку надається знижка, складає 21 квадратний метр опалю- вальної площі на кожного члена родини та додатково – 10,5 квадратних метра на сім’ю. Крім того, діти з багатодітних родин мають право на безоплатне одержання ліків за рецептом лікарів, безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автотранс- портом загального користування у сільській місцевості, а також залізничним та водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних та міжобласних.

Чекаємо на бюджет
Поки що, доки не прийнятий Державний бюджет України, країна живе за торішніми «цифрами». Тобто, більшість доплат та виплат не перераховують, очікуючи на новий державний кошторис. Це стосується і соціальних виплат родинам з дітьми. Що ж стосується виплат при народженні дитини, то вони підвищаться аж через рік – з січня 2011 року. Зараз же при народженні первістка родина отримує 12 240 гривень, другої дитини – 25 тисяч, третьої та усіх наступних  –  50 тисяч гривень.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую