ye-logo.v1.2

Білосніжна краса: в ботанічному саду ХНУ зацвіли магнолії (ФОТО)

Суспільство 9479
Магнолія – одна з найдавніших рослин на Землі
Магнолія – одна з найдавніших рослин на Землі. Фото: автора

Колекція нараховує 19 найменувань цих розкішних дерев.

У ботанічному саду Хмельницького національного університету зацвіли перші магнолії. Саме тут знаходиться найбільша колекція в місті цих розкішних квітучих дерев. Відцвітають магнолії швидко, однак слідом за білими тут з’являться червоні та рожеві. Загалом марафон кольорів і пахощів триватиме у ботанічному саду до кінця червня.

Наразі в колекціє ботанічного саду є 19 таксонів (видів, форм, сортів) магнолій, розповідає Людмила Казімірова, доцент кафедри екології Хмельницького національного університету та керуюча Ботанічним садом цього ж навчального закладу. Тут магнолії вже квітнуть понад сім років. Батьківщина цих квітів – Північна Америка і Східна Азія. Першими в ботсаду зацвітають білі магнолії, за ними рожеві, червоні, кремові. Останні магнолії цвістимуть ще й у червні. Одна з найдухмяніших – магнолія оголена. Саме магнолії – нині найулюбленіше місце для селфі у студентів вишу.

Магнолії на території університету квітнуть вже понад сім років.

Облаштування території та створення ботанічного саду при університеті розпочалося у 2002 році, коли ректором став Микола Скиба. Тоді була прийнята програма розвитку навчального закладу, зокрема й плани щодо облаштування території та створення тут ботанічного саду.

Першими зацвітають білі магнолії.

На той час, пригадує Людмила Казімірова, територія університету не була огороджена, біля річечки , що протікає повз, лежали купи будівельного сміття, росли непрохідні хащі, пішохідного сполучення між корпусами університету не було. Наступного року тут провели агротехнічні, будівельні та гідротехнічні роботи і університет замкнувся в студентське містечко. В 2003-му були висаджені перші колекційні рослини. За цей час ботанічний сад змінився, зазеленів, розквітнув.

На території ботанічного саду зростає понад 30 тисяч рослин.

«Першу магнолію, а саме магнолію Кобус, яка нині квітне біля університету, посадили якраз в 2003-му. Нині вона квітне перед четвертим корпусом. Це дерево - з першої десятки колекційних рослин ботанічного саду. Його посадили тодішній ректор університету Микола Скиба, Микола Приступа, який тоді був мером міста, та директор ботанічного саду Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Прокопів, котрий і подарував магнолію навчальному закладу», - пригадує Людмила Казімірова.

Наразі територія ботанічного саду демонструє різні напрямки та зразки садово-паркового мистецтва.

Вона зазначає, що унікальність нашого ботанічного саду в тому, що він починав створюватися університетом, який на той час навіть не мав ні біологічного, ні природничого факультетів. Тому це був досить сміливий, рішучий і навіть ризикований крок. Бо було завдання не просто облаштувати територію, а зібрати колекцію рослин, яка б використовувалася з навчальною, науковою та еколого-просвітницькою метою. І це був далекоглядний крок, бо сьогодні велика кількість студентів, учнів шкіл міста та області, учителів відвідують ботанічний сад Хмельницького національного університету саме з навчальною метою.

Унікальність ботанічного саду Хмельницького національного університету в тому, що його територія відкрита для усіх.

«Завдання ботанічного саду – створення колекції з різних біографічних районів світу і, передусім, збереження рідкісних і зникаючих рослин нашого Поділля. Нині на території Ботанічного саду зростає 1270 таксонів – видів, форм, гібридів, тобто назв рослин. Висаджено ж близько 30 тисяч рослин. Дуже багато з них подаровані різними ботанічними садами та дендропарками України. Багато також придбали з розсадників області на України. Маємо навіть рослини, які нам подарували місцеві жителі. Це, зокрема, одна з магнолій, цвітом якої хмельничани можуть нині милуватися, подарована Леонідом Саварчуком. І, звісно ж, багато рослин були привезені співробітниками та студентами кафедри екології з експедиційних поїздок. Саме в такий спосіб і формувалася колекція ботанічного саду», - зазначає Людмила Казімірова.

 

Мигдаль часто плутають з сакурою.

Як відомо, переважна більшість ботанічних садів України мають понад столітню історію. І взагалі лише 18 вищих навчальних закладів можуть похвалитися тим, що мають на своїй території ботанічні сади. А новостворених в період незалежності України при навчальних закладах – лише два: саме ботанічний сад Хмельницького національного університету та сад в Таврійському національному університеті в Сімферополі.

Ще одна унікальність ботанічного саду Хмельницького національного університету в тому, що його територія не закрита. Зайти сюди і помилуватися квітами може кожен.

«Щоправда, через це рослини дещо страждають. Тому хотілося б нагадати молодим матусям, які прогулюються на території саду з малюками, що екологічне виховання починається з дитячого віку», - додає Людмила Казімірова.

Експозиція у Японському саду.

Наразі територія ботанічного саду демонструє різні напрямки та зразки садово-паркового мистецтва, зокрема, регулярний ландшафтний стиль, чотири типи японського саду. Колекційні ділянки, які тут можна побачити, відображають як напрямки освоєння території, так і певні віхи історичні університету. Тут є деканатський березовий гай, платанова алея, магнолієва алея – алея Великих українців, сад Єності, сад Слави, розарій, кам’янисті гірки, долина квітів, сад кульок та квадратів… Декілька років тому тут з’явився ще й Олімпійський сад. Його заклали 13 олімпійців, які були призерами Олімпійських ігор і свого часу навчалися в університеті. Кожен з них посадив своє дерево. Серед них є магнолії та сакури, рідкісний бузок...

Магнолія, яку посадила Олімпійська чемпіонка Ольга Жовнір.

Доглядають за територією студенти-волонтери та, звісно ж, професіонали.

Наразі в ботанічному саду, крім магнолій, квітнуть першоцвіти – нарциси, ранні тюльпани та природна флора.

Сон-трава - квітки зі скелястих Товтрів.

Форзиція - одна з перших рослин, які зацвітають навесні та додають сонячних відтінків території університету.

В колекції Ботанічного саду є шість видів форзицій.

Щороку на території Ботанічного саду зацвітає 15 тисяч тюльпанів різних сортів. А в червні – ще й квітне тюльпанове дерево.

В колекції є 19 найменувань магнолій.

Першу магнолію посадили в 2003-му.

Батьківщина магнолій – Північна Америка і Східна Азія.

Студенти залюбки фотографуються на фоні білосніжних квітів. 

Алею заклали на честь Великих українців.

Першими в ботсаду зацвітають білі магнолії, за ними рожеві, червоні, кремові.

У ботсаду вже тиждень квітує сакура - вишня курильська, яка є однією з родоначальниць сакур сучасного декоративного садівництва.  

За кількістю пелюсток сакури поділяються на немахрові, махрові та густомахрові.

В Японії вважають, що самураї за духом споглядають і милуються видами та сортами сакур з дрібними простими квітками, махрові сорти - для обивателя.

От-от зацвіте сакура, висаджена Олімпійським чемпіоном Сергієм Нагорним.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую