FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
22 Липня, 2024

Податок на квартиру, якої не існує: історія Павла Хорошенюка з Хмельницького

Щоб розповісти про свою проблему сьогодні, 5 серпня, Павло Хорошенюк провів пресконференцію. Фото: автора

У чоловіка була одна квартира, а податківців вважають, що дві.

Хмельничанина Павла Хорошенюка спіткала досить неприємна історія — його визнали несумлінним платником податків. Оскільки він кілька років не сплачував податок на нерухомість, його стягнули примусово. Йдеться про півтори тисячі гривень. Щоправда, Павло Іванович не знав ні про нарахування податку, ні про суд, який розглядав цю справу. А найголовніше — з нього стягнули кошти за квартиру, якою він взагалі не володіє. Але представники Державної податкової служби запевняють, що діяли в межах чинного законодавства. Як так сталося, спробували з’ясувати кореспонденти сайту «Є».

За словами Павла Хорошенюка, півтори тисячі гривень з його рахунку за несплату податків стягнули восени минулого року. Спершу він подумав, що це прикра помилка й одразу оскаржувати таке рішення у суді не планував. Натомість хотів, як він каже, «вирішити справу по-людськи»: щоб вказані помилки були виправлені.

Була одна квартира, а стало дві

Перша відповідь податківців Павла Івановича ще більше здивувала. Податок на нерухомість йому нарахували за 2016 рік. Зокрема, на квартиру на вулиці Щербакова (нині Мазура — авт.), квартиру на вулиці Подільській та «інше» у садівничому товаристві «Фруктовий». «Іншим» виявився його садовий будинок. Однак Павло Іванович не розумів, як у нього з’явилися квартира на вулиці Подільській, 14/1.

«Я спробував знайти будинок за цією адресою, але виявилося, що його не існує. Далі знову звернувся у податкову за поясненнями. Її працівники визнали, що сталася помилка й насправді вони мали на увазі іншу квартиру — на вулиці Інститутській, 14/1. Вона дійсно належала мені, але ще у 2014 році я її продав. Тому у 2016-му не міг нею володіти», — пояснив Павло Хорошенюк.


Податківці відповіли хмельничанину, що помилково вказали квартиру на вулиці Подільській. Вони мали на увазі вулицю Інститутську

Також він каже, що не отримував повідомлень про нарахування податку та про розгляд справи у суді. Тому й не міг захищати свої інтереси. Усі листи надсилали не за місцем його проживання. Мовляв, «податківці не знали його нинішньої адреси». Однак на дещо інше вказує витяг з Державного реєстру фізичних осіб Державної податкової адміністрації України (колишня назва нинішньої Державної податкової служби — авт.). Згідно з ним, Павло Іванович ще з 2015-2016 років живе на вулиці Мазура, 18/2.


Павло Іванович має документальне підтвердження, що квартиру на Інститутській продав ще у 2014 році

Хмельничанин планує позиватися до суду на податківців

Павло Хорошенюк переконаний, що податківці мали б визнати свою помилку та повернути йому кошти, які вони стягнули з нього за уявну квартиру. Натомість на нього ще нарахували пеню за несвоєчасну сплату податку. Не допомогли йому ні скарги в Головне управління ДПС у Хмельницькій області, ні безпосередньому керівництву ДПС України. Він отримував лише відписки. До того ж їх здебільшого готували працівники, на яких він скаржився.

Нині хмельничанин чекає на ще кілька відповідей податківців. Отримавши їх, він готуватиме позов до суду.

«Я буду йти до останнього. Хочу показати приклад іншим, що не потрібно боятися податкової, а відстоювати свої права, — ділиться Павло Іванович. — Насправді мене хвилюють не ті півтори тисячі гривень, а що у подібних ситуаціях можуть опинитися інші. Чи буде пенсіонер зі села судитися з податковою? Сумніваюся. Думаю, такі випадки не поодинокі».

Досить лаконічне пояснення податкової

Щоб почути позицію іншої сторони, сайт «Є» звернувся за коментарем у Головне управління ДПС у Хмельницькій області. Про ситуацію розповів начальник сектору комунікацій Віктор Чиж.

«Ми діяли в рамках закону. Це підтверджує рішення суду. Якщо б податкова діяла неправильно, суд б не став на її бік і не прийняв рішення про стягнення боргу», — зазначив Віктор Чиж.

Особливості нарахування податку на нерухомість: що каже чинне законодавство

Згідно з Податковим кодексом України, податок на нерухомість залежить не від кількості квартир і житлових будинків, а від їх загальної площі. Власник сплачує за кожний квадратний метр, який перевищує пільгову площу. Для квартир вона становить 60 квадратних метрів, а для житлових будинків — 120 квадратних метрів. Якщо ж у власності людини перебувають різні типи нерухомості, то базова площа для них становить 180 квадратних метрів.

Кошти, які людина повинна сплатити, нараховує Державна податкова служба. Далі її праціники мають до 1 липня надіслати відповідне повідомлення-рішення. З цієї дати стартує 30-денний термін. Якщо впродовж нього не сплатити податок, на власника починають нараховувати пеню. Однак чинне законодавство звільняє від її сплати громадян, яким вчасно не надійшло або взагалі не надійшло податкове повідомлення-рішення.

Власне такі законодавчі норми вказують, чому Павлу Хорошенюку нарахували податок за 2016-й, а за наступні роки — ні. Площа його квартири становить 54,1 квадратний метр, а садового будинку — 57,3 квадратних метрів. Таким чином загальна площа різних видів його нерухомості складає 111,4 «квадрата» й звільняються від оподаткування.

Читайте також: Штам «Дельта» у Хмельницькій області: що відомо про перший випадок