ye-logo.v1.2

Як сплачувати податок на нерухоме майно?

Економіка 7067
Громадянам, які мають платити податок на нерухомість, до 1 липня мають надійти податкові повідомлення-рішення з розрахованою до сплати сумою
Громадянам, які мають платити податок на нерухомість, до 1 липня мають надійти податкові повідомлення-рішення з розрахованою до сплати сумою. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про те, хто цьогоріч має сплачувати податок на нерухомість, пільгові площі та податкову ставку.

Крім податку на землю, в Україні також діє відмінний від нього податок на нерухомість: житлові будинки та квартири. Він має низку особливостей. Тому сайт «Є» підготував матеріал про те, хто цьогоріч має сплачувати цей податок, пільгові площі та податкову ставку. Одразу зазначимо, що матеріал торкається суто фізичних осіб, а не юридичних.

Питання сплати податку на нерухомість досить чітко прописано у чинному Податковому кодексі України. Згідно з ним, цей збір сплачується за минулий календарний рік за місцем розташуванням нерухомості. Відповідно ці кошти надходить до місцевого бюджету. Оподатковується лише житлова площа, здана в експлуатацію. Розраховує для населення належну до сплати суму орган контролю, тобто представники Державної податкової служби.

Кому нараховують податок на нерухомість?

Фактично під цей податок підпадають лише власники нерухомості. Однак вони мають плати за квадратні метри, які перевищують пільгову площу (про неї мова йтиме нижче — авт.). Цей податок нараховується також неповнолітнім дітям, які є власниками нерухомості. Але у такому разі за них сплачують їх батьки або опікуни.

Якщо ж нерухомість перебуває у спільній частковій власності, то кожен зі співвласників платить за належну йому частку. Це ж стосується нерухомого майна, яке перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділене між ними в натурі. Якщо ж воно не поділене між ними у натурі, то платником податку є один з власників, визначений за згодою сторін, якщо інше не встановлено у суді.

Пільгові площі, на які не нараховується податок

Фактично цей податок залежить не від кількості квартир і житлових будинків, а від їх загальної площі. Відповідно власник сплачує за кожний квадратний метр, який перевищує пільгову площу. Згідно з Податковим кодексом, для квартир це 60 квадратних метрів, а для житлових будинків — 120 квадратних метрів. Якщо ж у власності людини перебувають різні типи нерухомості, то базова площа для них становить 180 квадратних метрів.

Проте чинне законодавство дозволяє органам місцевого самоврядування, тобто радам сільських, селищних і міських громад, збільшувати розмір пільгових площ. Тому у деяких містах, для квартир цей показник може залишати на рівні 60 «квадратів», а в інших — не оподатковуватися 80 «квадратів». Також органи місцевого самоврядування можуть запроваджувати додаткові пільги для окремих категорій населення.

Приклад. Якщо ви маєте навіть дві квартири у місті, де діє пільга на 60 квадратних метрів, але їх загальна площа не перевищує цей показник, вам не нараховують податок. Однак, якщо їх загальна площа становитиме 64 квадратних метрів, то вам потрібно сплачувати за «зайві» чотири квадратні метри.

Які ж пільги визначені у вашому населеному пункті, зазвичай можна дізнатися на офіційних сайтах органів місцевого самоврядування або Державної податкові служби України. Однак іноді буде зручніше звернутися за консультацію на гарячу лінію територіального відділення податкової.

Як розраховується сума податку?

Розмір податку на нерухомість залежить від мінімальної заробітної плати, яка була встановлена на початку минулого року. Оскільки нині людям варто платити за минулий календарний рік, береться за основу «мінімалка» станом на 1 січня 2020-го. А саме: 4 тисячі 723 гривні.

Розмір податку не може перевищувати 1,5 відсотка від розміру мінімальної зарплатні за кожен квадратний метр, тобто — наразі не більше, як 70 гривень 85 копійок. Однак така податкова ставка зазвичай є меншою. На території кожної з громад її розмір встановлюють органи місцевого самоврядування.

За яку площу нерухомості потрібно платити «податок на розкіш»?

Для власників чи співвласників нерухомості, площа якої в п’ять разів більша за встановлені пільги, змушені також заплатити так званий «податок на розкіш». Під його дію підпадають квартири, площа яких перевищує 300 квадратних метрів, і будинки на понад 500 «квадратів». У такому випадку сума збору збільшується на 25 тисяч гривень за кожен об’єкт нерухомості.

Про термін сплати податку і пеню за його прострочення

Громадянам, які підпадають під такий податок, до 1 липня мають надійти за місцем реєстрації податкові повідомлення-рішення з розрахованою до сплати сумою. Від моменту його отримання вказані кошти потрібно сплатити впродовж 60 календарних днів. У випадку прострочення цієї сплати на 30 календарних днів нараховується пеня у розмірі 10 відсотків податкового боргу. Якщо ж платіж, прострочений на понад 30 днів пеня дорівнюватиме 20 відсоткам.

Якщо ж орган королю вчасно або взагалі не надіслав податкове повідомлення-рішення, у майбутньому податок все одно доведеться сплатити. Однак у такому випадку людину звільняють від сплати пені.

Проте експерти рекомендують, якщо ви знаєте, що підпадаєте під сплату податку на нерухомість, але не отримали відповідного повідомлення-рішення, краще звернутися у територіальне відділення податкової служби. Таким чином ви уникнете зайвих проблем і накопичення податкового боргу за минулі роки.

Читайте також: Інфляція на Хмельниччині: зростання цін на продукти за місяць

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую