ye-logo.v1.2

Супутниковий інтернет Starlink від Ілона Маска: чим він допоможе Україні

Суспільство 7951
Термінали Starlink вже в Україні
Термінали Starlink вже в Україні. Фото: з телеграм-каналу міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова

На цей час російське вторгнення не мало суттєвого впливу на доступ до інтернету, але окупанти можуть спробувати це змінити.

Нещодавно, а саме 28 лютого, стало відомо, що термінали Starlink, які за проханням українського уряду надав Ілон Маск, вже прибули в Україну, а відповідний сервіс – активовано.

Але не всім пересічним українцям зрозуміло, чому це дуже важливо для нашої перемоги над окупантом. Річ у тому, що постійний доступ до інтернету не тільки підтримує повсякденне життя громадян та фінансову систему країни, але й полегшує координування української громадянської оборони. Він дає можливість усім комунікувати із зовнішнім світом.

Більша частина України на цей час підключена до інтернету. І хоча там, де точаться бої, бувають збої через те, що мобільні мережі перевантажені через велику кількість одночасних підключень, інтернет не постраждав на національному рівні, принаймні так вважають зовнішні наглядачі.

«Україна має різнопланову інтернет-інфраструктуру лише з невеликою кількістю вузьких точок. Це означає, що країну важко відключити від інтернету, не існує централізованого вимикача», - каже Альп Токер, представник моніторингової організації NetBlocks.

Тобто, відключити інтернет не так просто, але можливо. І як приклад можна навести Луганщину, де в якийсь момент мало місце пошкодження, а провайдер не міг відновити зв’язок через російські обстріли.

"Під час обстрілів бували моменти, коли ми залишались без інтернет-зв’язку. Тоді буквально все ставало важчим – ми не могли розрахуватись карткою в магазині, не знали, коли ховатись від обстрілів, коли і які магазини працюють, як і до кого звернутись по допомогу, врешті, через те що багато часу знаходилися в укриттях, навіть не знали, чий прапор був над сільрадою", - розповідає Сергій, житель села Чмирівка, що на Луганщині.

В останні роки авторитарні режими у світи полюбляють вимикати інтернет, наприклад, під час повстань (згадайте: нещодавно у Казахстані). Багато африканських країн теж використовували повне або часткове відключення інтернету під час конфліктів або напередодні виборів. Тож питання, чи захоче російське командування відключити в Україні інтернет майже не стоїть, є питання – чи вдасться.

Це важко, але можливо, вважає згаданий вище Альп Токер. Існує можливість взлому або атаки типу «відмова в обслуговуванні», яка може ненадовго вивести з ладу деякі фрагменти української комунікаціонної інфраструктури, однак досить швидко можна все повернути до початкового положення. Та залишається сценарій, коли російські війська фізично заходять до центрів обробки даних та системно знищують обладнання.

Тож повернемось до Starlink. Це - глобальна супутникова система, проєкт компанії SpaceX Ілона Маска. Призначення Starlink – забезпечення високошвидкісним супутниковим доступом до інтернету. Вона підтримується тисячами низькоорбітальних супутників. Вимкнути її Росії майже неможливо.

На жаль, розвернути в Україні систему у великих масштабах в найближчий час скоріш за все не вийде. Але Starlink можуть успішно використовувати стратегічно. Наприклад для забезпечення ключових державних осіб незалежним доступом до інтернету.

Читайте також: Пекельні санкції для Росії

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую