ye-logo.v1.2

Добірка російських фейків, які пропаганда окупантів використовує роками

Суспільство 3357
Міноборони України закликає співгромадян не піддаватися на провокації спецслужб РФ, перевіряти новини та довіряти лише інформації з офіційних джерел
Міноборони України закликає співгромадян не піддаватися на провокації спецслужб РФ, перевіряти новини та довіряти лише інформації з офіційних джерел. Фото: shutterstock.com

Неправдиві та маніпулятивні матеріали поширювали як за допомогою державних російських ЗМІ так і через роботу «фабрик тролів».

Російська пропаганда багато років, ще до початку неоголошеної війни на Донбасі, активно використовувала фейки проти України. Неправдиві та маніпулятивні матеріали поширювали як за допомогою державних російських ЗМІ так і через соціальні мережі та роботу «фабрик тролів». В останні кілька років до цих джерел додалися іноземні ЗМІ, на які має вплив Росія.

Початок теперішньої війни з Росією ознаменувався зростанням кількості російських фейків у геометричній прогресії. Більше того, щоб запобігти їх розвінченню, у російській федерації повністю «закрутили гайки» незалежним ЗМІ.

Тож зараз варто згадати ті фейки та маніпуляції, які кремль використовує роками і які може або почав діставати й зараз.

Антисемітизм та переслідування євреїв в Україні

Подібні вкиди у російських ЗМІ виникали й раніше. Наприклад, у 2018 році російські пропагандисти для підняття цієї теми використали листа, який 56 конгресменів США скерували до Держдепартаменту з проханням про дипломатичний тиск на Україну і Польщу через «фінансований державами антисемітизм2.

Голова «ВААД України» (Асоціація єврейських громадських організацій та громад України) Йосип Зісельс на своїй сторінці у Facebook одразу заявив, що конгресмени використали неперевірену інформацію.

«Твердження про «підтримуване державою спотворення й заперечення Голокосту» в Україні, відвертим чином суперечить дійсності. Це звинувачення абсурдне. Нам не відомий жоден факт, коли б українська держава підтримувала заперечення Голокосту, в тому чи іншому вигляді. Маємо сумніви, що хто-небудь із конгресменів, які підписали лист, може назвати бодай один такий випадок», – написав Зісельс.

Звернення є антиукраїнським наклепом, який «вже використовують у пропагандистському секторі гібридної війни РФ проти України», - зазначив Зісельс.

І ось вже після початку війни, російська пропаганда знову почала використовувати тему антисемітизму.

Черговий фейк від російської пропаганди: на закордонних ресурсах почали розміщувати статтю про нібито переслідування євреїв на Житомирщині. 6 березня спочатку на ізраїльському івритомовному сайті 0404, а потім і на англомовному сайті JewishPress було опубліковано недостовірні відомості про те, що євреї евакуюються з українського міста Житомир нібито тому, що 3 березня деякі з них зазнали нападу з боку місцевих мешканців – українців. При цьому у публікаціях містилося посилання на головного рабина Житомира Шломо Вільгельма.

Цю новину активно почали поширювати у росії. Мовляв, місцеве населення влаштовує погроми. Цей фейк спростував особисто головний рабин Житомира Шломо Вільгельм, а публікації були видалені з сайтів.

«Україна – вільна демократична країна. Тут мирно та дружно живуть люди всіх національностей, тут виросли мої діти, які навчалися у школі, де викладають українською мовою. Про який нацизм може взагалі йтися? Я закликаю всіх відповідально ставитися до будь-якої інформації, перевіряти все через надійні і чесні ресурси, не довіряти хайповим заголовкам на сумнівних вебсайтах. Давайте будемо розумнішими і не дозволимо режисерам і технологам цієї війни втілити свої смертоносні сценарії», - заявив рабин.

У Службі безпеки України цю інформацію назвали фейком російської пропаганди.

Розробка в Україні біологічної зброї

Ще з 2010 року російські ЗМІ формували меседж, що на базі Українського науково-дослідного протичумного інституту імені Мечникова (Одеса) функціонує якась американська лабораторія. Ще в 2015 році про цю вигадку писало видання «Главком». В дійсності, американці закупили обладнання на 3,2 мільйона доларів на модернізацію лабораторії. Після такої модернізації Інститут Мечникова став володіти справді найкращою лабораторією з біобезпеки та біозахисту на пострадянському просторі.

Подібна історія була і у Харківській області. Директор Інституту ветмедицини, академік Борис Стегній казав, що лабораторія планувалася в рамках програми між Україною та США, підписаної ще 2001 року, для «зменшення біологічної загрози».

«До нас приїжджали американські вчені і дійшли висновку, що у нас дуже низькі стандарти біобезпеки, які не відповідають міжнародним вимогам», - розповів учений місцевому виданню «Вгороде».

Отже, можна зробити висновок, що США навпаки були зацікавленіі, щоб збільшити безпеку жителів України, оскільки наш власний захист у подібних лабораторіях застарів.

Однак, у проросійських ЗМІ це подавалося як меседж, що «Пентагон планує створити на Харківщині лабораторію смерті».

Тему біологічних лабораторій США, доказів існування яких так і не було, постійно намагалися піднімати в Україні й проросійські агенти впливу, зокрема, з числа партії ОПЗЖ. В 2020 році їх лобізм детально розбирало видання «Детектор медіа». В 2021 році створювалися петиції на сайті президента України.

Тож не дивно, що після початку війни у російських ЗМІ знову підняли цю тему. Оскільки жодної лабораторії знайти не вдалося, то російські ЗМІ почали розкручувати тему використання птахів у якості біологічної зброї. Цей дикий фейк спростувала, навіть, російська «Новая газета».

«Україна готує розправу над церквами московського патріархату»

Тему захисту православних віруючих в Україні російські ЗМІ піднімають впродовж багатьох років. Створюючи при цьому багато фейків. Після того, як в 2019 році Православна церква України отримала Томос, російські ЗМІ поширили твердження міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова про те, що «відповідальність за створення неканонічної Православної церкви України (ПЦУ) насамперед несуть влада США».

Ще в 2018 році настоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет казав, що росія може використати як привід до війни «захист православних вірян в Україні».

Наступні роки у російських ЗМІ регулярно були вкиди щодо захвату храмів в Україні. Під час свого виступу 22 лютого володимир путін як привід для визнання «незалежності ЛДНР» використав тезу «Київ переслідує прихожан та вірян УПЦ МП».

Минулого тижня у російських ЗМІ з’явилися новини, що з України масово надходять скарги місцевих жителів на захоплення озброєними людьми храмів канонічної Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). За даними ЗМІ, нападу зазнали щонайменше 27 церковних об'єктів.
Тема захисту вірян може стати наступною, яку будуть активно просувати, щоб виправдовувати вторгнення росії в Україну.

А тим часом, російські окупанти продовжують обстрілювати церкви та монастирі, які відносяться саме до УПЦ МП. Зокрема, у Донецькій області вони обстріляли Святогірську Лавру, а у Харкові - найстаріший храм у місті - Успенський собор.

Нагадаємо, що Міноборони України закликає співгромадян не піддаватися на провокації спецслужб РФ, перевіряти новини та довіряти лише інформації з офіційних джерел.

Павло НОВИК

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую