ye-logo.v1.2

«Українська музика стала потрібна в усьому світі»: видатний композитор розповів про евакуацію до Хмельницького і культурний фронт

Суспільство 2191
Ігор Щербаков відмовився евакуюватися за кордон
Ігор Щербаков відмовився евакуюватися за кордон. Фото: скрін з відео

Два тижні тому він з дружиною перебрався до нашого обласного центру після того, як багатоповерхівку біля їхньої київської домівки розтрощив уламок ворожої ракети.

Народний артист України та голова Спілки композиторів України Ігор Щербаков два тижні тому евакуювався з Києва до Хмельницького. Нині їх з дружиною та собакою прихистила обласна філармонія, з якою митця пов'язує давня співпраця.

Ігор Щербаков розповідає, що рішення покинути Київ далось йому нелегко. Два тижні тому він з дружиною перебралися до нашого обласного центру після того, як багатоповерхівку біля їхньої київської домівки розтрощив уламок ворожої ракети.

«Так сталось, що 24 лютого прийшла в Україну велика біда. Але у першу ж ніч ми відчули дуже потужну підтримку з-за кордону. Мені одразу зателефонували зі Спілки композиторів Польщі, пізніше — зі Спілки композиторів Литви і навіть з Естонії, хоча ми ніколи не співпрацювали», — пригадує композитор.

Ігор Щербаков живе у Києві біля зоопарку навпроти Політехнічного інституту. В ніч на 26 лютого там були активні обстріли.

«Перші ночі ми спускалися у підвал, але це було дуже важко: я після операції, і дружина не може, ще й собака. Коли потрапив уламок снаряду за 300 метрів від нашого будинку, ми ще сиділи і чекали. Але коли два тижні тому уламок ракети потрапив у 9-поверхівку через будинок від нашого, нас добряче трухануло, тож вирішили вибиратися. Нам допомогли волонтери. Ми з дружиною взяли собаку, сіли і поїхали. Київ тоді був уже повністю порожній, нас довезли від зоопарку до Чабанів, і можливо, всього 20 машин зустрілося. У Хмельницькому нас прийняла філармонія, і я дуже вдячний всім, хто нас прихистив», — говорить митець.

Попри все горе війни Ігор Щербаков бачить і позитивний момент: «Я зрозумів, що раптово українська музика стала потрібна у всьому світі, про нас дізналися. І треба далі пробивати культурний фронт. Ситуація така, що погано, бо війна, але гарно, що нас побачили. Адже багато хто досі думав, що українська музика другорядна. А ми вже 30 років боролися, щоб українська культура була незалежною, все робили для цього».

 

За словами композитора, зараз на всіх мистецьких фронтах іде великий прорив. І артисти, яким довелося покинути рідні домівки, намагаються продовжувати роботу навіть у таких умовах. Сам же Ігор Щербаков відхилив численні запрошення евакуюватися за кордон і залишився в Україні.

«А що я там буду робити? Я хоч і Щербаков, але я українець. Ми тут вдома, консерваторія платить зарплату. Тримаємося. Це наша з дружиною принципова позиція», — пояснює він.

Ігор Щербаков продовжує дистанційно читати лекції для студентів консерваторії. А також разом із іншими артистами-переселенцями у Хмельницькому влаштовує благодійні виступи. Уже цими вихідними, 3 квітня, у філармонії відбудеться авторський концерт композитора з симфонічним оркестром.

Довідково: Ігор Щербаков працює в жанрах оперної, симфонічної, театральної, камерної інструментальної, вокальної, хорової та дитячої музики. Його твори виконуються в Україні та багатьох країнах світу. Він відзначений Національною премією імені Тараса Шевченка (1999) та Мистецькою премією «Київ» імені Артемія Веделя (2004). Голова Київської організації Національної спілки композиторів України (1999-2010). Голова Правління Національної спілки композиторів України (з 2010).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую